Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

10 najbežnejších chýb pri plánovaní kúpeľne a ako sa im vyhnúť

10 najbežnejších chýb pri plánovaní kúpeľne a ako sa im vyhnúť

05.11.2021

Obrázok

Návrhov na nádherne zariadené kúpeľne je naozaj veľa. Ak si však chcete vytvoriť nielen atraktívnu, ale hlavne funkčnú kúpeľňu, bude treba pamätať aj na jej účelovosť. Funkčnosť je totiž kľúčová.

Návrhov na nádherne zariadené kúpeľne je naozaj veľa. Ak si však chcete vytvoriť nielen atraktívnu, ale hlavne funkčnú kúpeľňu, bude treba pamätať aj na jej účelovosť. Funkčnosť je totiž kľúčová.

Ako si navrhnúť kúpeľňu na prvýkrát

Pokiaľ ide o komplexný dizajn kúpeľne, je potrebné zladiť viac než len výber vodovodných batérií a farbu obkladov. Ak to urobíte správne, získate krásny a účelný priestor. Pokiaľ však zanedbáte niektoré skutočnosti, výsledkom bude nepraktická kúpeľňa, alebo, čo je ešte horšie, kúpeľňa, ktorú bude treba kompletne prerobiť

Navyše, nová kúpeľňa nie je lacná, takže ju určite budete chcieť urobiť správne hneď na prvýkrát. Aby sme vám pomohli ušetriť čas a peniaze, zostavili sme zoznam 10 najčastejších chýb, s ktorými sa stretávajú odborníci na dizajn v kúpeľni navrhnutej človekom bez skúseností. Dajte si na ne pozor a navrhnite si kúpeľňu snov.

1. Inštalácia vane v malej kúpeľni

Pri navrhovaní kúpeľne je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré treba myslieť, práve zohľadnenie proporcionality. Hoci sa mnohí ľudia nechcú vzdať predstavy voňavých relaxačných kúpeľov vo vani plnej bubliniek, ak okolo nej nie je priestor na údržbu alebo je príliš blízko toalety, priestor môže ľahko pôsobiť stiesnene. V prípade malých kúpeľní je preto vhodnejšou voľbou sprchový kút.

2. Kúpa nesprávnej sprchovej zásteny

Zle tesniaca sprchová zástena môže byť veľmi nepríjemná, pretože nikto nechce po každom sprchovaní utierať mokrú podlahu. Uistite sa, že ste si dvere správne vymerali a nainštalovali. Dôležitý je aj kvalitný tmel na utesnenie dverí, ako aj praktické steny a dvere sprchového kúta, ktoré sa dajú ľahko čistiť.

Tip: Moderné kúpeľňové trendy na rok 2021

3. Nevhodné umiestnenie toalety

Na toalete každý potrebuje mať súkromie. Nerobte z toalety najviditeľnejšiu vec v kúpeľni a určite ju neumiestňujte priamo oproti dverám. Ak máte k dispozícii dostatok priestoru, oddeľte toaletu od kúpeľne do úplne samostatnej miestnosti. Vďaka tomu dosiahnete možnosť súbežného používania, pretože ak niekto potrebuje toaletu, ostatní členovia domácnosti môžu byť v sprche alebo si umývať zuby bez toho, aby boli rušení.

4. Nedostatok elektrických zásuviek

Pri navrhovaní kúpeľne sa často zabúda na elektrické zásuvky. Nejde ani tak o to, že by sa na ne zabudlo úplne, ako skôr o to, že sú nesprávne umiestnené. Pri prestavbe kúpeľne (alebo jej navrhovaní v novostavbe) musíte zásuvkám venovať mimoriadnu pozornosť.

V kúpeľni sú elektrické zásuvky najpotrebnejšie v blízkosti toaletného stolíka, aby boli poruke. Vždy je lepšie, ak máte v kúpeľni viac ako jednu elektrickú zásuvku, aby ste nemuseli neustále odpájať elektrickú zubnú kefku len pre to, aby ste uvoľnili miesto pre fén.

4. Chýbajúci úložný priestor 

V kúpeľni denne potrebujeme množstvo vecí. Uteráky, osušky, zásoba toaletného papiera, šampóny, sprchové gély, holiace potreby, zubné kefky – to všetko potrebuje mať svoje miesto. Preto pri plánovaní kúpeľne určite nezabudnite na úložný priestor. 

Dobre navrhnutá kúpeľňa napríklad ponúka aj zabudované možnosti. Napríklad mnohé sprchy majú v súčasnosti elegantné výrezy v stene na uloženie toaletných potrieb a väčšina zrkadiel ešte vždy slúži ako lekárničky.

5. Slabé osvetlenie

Pomerne častou chybou pri navrhovaní kúpeľne je nedostatočné osvetlenie. Správne osvetlenie je pritom nevyhnutné - najmä v kúpeľni, kde sa každý deň upravujeme. Je to miesto, kde začíname a končíme svoj deň, preto si vždy dôkladne premyslite, kde, ako a aké zdroje svetla umiestnite.

6. Nesprávne vymeranie

Všetci poznáme fotografie, na ktorých sú zobrazené neúspešné návrhy. Poznáte to: „Majstri boli? Boli.“ A keď otvoríte kúpeľňové dvere, narazíte nimi do záchoda. Vodovodná batéria v umývadle je taká dlhá, že nemôžete vodu pustiť naplno, inak by tiekla mimo umývadla. A obklad na stene končí pol centimetra pred zárubňou, takže tam zíva škaredá medzera. Aj v tomto prípade teda platí staronové: „Dvakrát meraj a raz strihaj!“

7. Nevyužitý priestor na stenách

Na miesto na stenách v kúpeľni sa často zabúda. Ak sa však rozumne využije, môže ponúknuť užitočný úložný priestor. Vhodné sú napríklad nástenné skrinky či police s úložným priestorom na uteráky, toaletné potreby alebo vlhkomilné rastliny. 

8. Lacné, ale nekvalitné materiály

Dajte si pozor na finančne nenáročné, ale nekvalitné materiálové riešenia. Ako sa hovorí "lacno kúpiš, dvakrát kúpiš". Lacný povrch koroduje, olupuje sa a môže dokonca poškodiť iné povrchy. Zatiaľ čo kvalitné, možno i drahšie materiály majú trvanlivé a odolné vlastnosti, vďaka ktorým vydržia dlhé roky. 

9. Štýlové, no nepraktické zariadenie

Existujú dizajny, ktoré pomôžu vytvoriť kúpeľňu atraktívnu už na prvý pohľad, ale na každodenné použitie nie sú práve najvhodnejšie. Napríklad mramor je elegantný a všestranný, ale kvôli prípadnej klzkosti sa na podlahu v kúpeľni veľmi nehodí.

Podobne i drevené armatúry sú luxusným kúpeľňovým trendom, ale skôr ako sa pustíte do inštalácie dreveného obloženia vo vidieckom štýle, uistite sa, že obklad bol správne ošetrený proti vlhkosti, ktorá by mohla spôsobiť hnilobu dreva.

10. Nedostatočné možnosti vetrania

Nie vždy máte možnosť mať v kúpeľni na vetranie okno. Existujú aj kúpeľne, kde jednoducho nie je možnosť prirodzeného vetrania. Aby ste sa vyhli problémom, ako je rast plesní (a s nimi spojený zápach) v najvlhkejšej miestnosti v dome, musíte zvážiť iné možnosti, napríklad odsávací ventilátor.

TipNová úroveň komfortu je na svete. Objavte s nami smart novinky do kúpeľne

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov