Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

10 osvedčených rád, ako si vybrať podlahu

10 osvedčených rád, ako si vybrať podlahu

29.09.2021

Obrázok

Podlaha by nemala byť len krásna na pohľad. Mala by tiež harmonizovať s celkovým štýlom interiéru a v neposlednom rade by sa mala dať ľahko udržiavať.

1. Vezmite do úvahy veľkosť, tvar a osvetlenie miestnosti

Prvou vecou, ktorú treba zvážiť, je charakter priestoru, v ktorom sa bude podlaha klásť. Veľkosť a tvar, rovnako ako spôsob osvetlenia miestnosti, môžu pri správnom výbere zohrávať dôležitú úlohu. Podlaha v tomto ohľade funguje podobne ako obklady stien a farby. Svetlé farby pomôžu malým miestnostiam pôsobiť priestrannejšie, kým tmavšie akcenty môžu v prípade potreby vniesť nádych tepla a útulnosti.

Veľmi odporúčame zaobstarať si vzorky podlahových krytín a rozložiť ich v miestnosti, ktorú chcete upraviť. Keď ich uvidíte priamo na mieste, pomôže vám to lepšie si predstaviť, ako budú ladiť s miestnosťou a s jej zariadením. Zároveň budete mať možnosť vidieť, ako bude vaša nová podlaha vyzerať v rôznych fázach dňa.

Tip: Chladenie v podlahe

2. Všímajte si celkový štýl interiéru

Podlaha, ktorú si vyberiete, by mala ladiť s tým, čo už máte doma. Myslite teda aj na to, aby sa hodila k skriniam, obývacej stene, kreslám či stolom, skrátka k predmetom, ktoré tvoria vaše zariadenie. Aj vy sa budete vo svojom domove cítiť lepšie, keď uvidíte, že celé bývanie tvorí harmonický celok.

3. Zamerajte sa na praktickosť podlahy

Ďalším dôležitým faktorom je praktickosť. Zamyslite sa nad počtom členov domácnosti (nezabudnite ani na zvieratká) a nad typom činností, ktoré sa v danej miestnosti vykonávajú. Máte v miestnosti otvorený krb alebo sa zvyknete premávať po chodbe v opätkoch? Nezabudnite, že toto i mnohé iné by ste pri výbere podlahy mali mať neustále na pamäti.

V kuchyniach sa často niečo rozleje, prípadne rozbije, preto v takýchto priestoroch budete potrebovať niečo, čo je odolné a zároveň sa ľahko čistí. Kúpeľne si zase vyžadujú podlahu, ktorá znesie neustálu vlhkosť, no napriek tomu nie sú klzké ani v mokrom stave a znižujú tak riziko pošmyknutia na minimum.

4. Zvážte údržbu jednotlivých typov podláh

Nezanedbateľnou vlastnosťou, ktorú by ste pri výbere podlahy určite mali posúdiť medzi prvými, je jej údržba. Podľa toho, kde ju plánujete položiť, všímajte si jej odolnosť voči oderu, ľahkú čistiteľnosť, prípadne umývateľnosť, možnosť korekcie, prebrúsenia, nároky na olejovanie, voskovanie, lakovanie a ďalšiu údržbu.

5. Dodržujte nepísané pravidlá pri kombináciách podláh

Niet pochýb, že nemá význam kombinovať navzájom drevenú podlahu s dlažbou alebo vinylom imitujúcim drevo. Originál je vždy len jeden a jeho napodobenina bude popri ňom ešte viac kričať svojou umelosťou. Takisto nie je vhodné striedať rôzne typy podláh v rozličných miestnostiach. Aspoň v rámci jedného podlažia odporúčame použiť rovnaký typ podlahy, čím priestory vizuálne prepojíte.

6. Vhodné farby podlahy dokážu zázraky


Podlahy so žlto-béžovým dekorom (buk, dub, javor) pôsobia teplým a optimistickým dojmom. Ak máte radi hrejivé farby, poobzerajte sa aj po červenkasto-oranžových podlahách, odporúčame ich skombinovať so žltými odtieňmi. Obľúbené sú aj moderné tropické drevá so zaujímavou štruktúrou, ktoré priestor výrazne oživia. Ich nevýhodou však je, že sa k nim hodí máloktorá farba, preto je najlepšie ponechať steny biele. 

Ak máte interiér s dostatkom svetla, môžete vyskúšať aj hnedé podlahy. Dajú sa kombinovať s podobnými odtieňmi ako tón v tóne, prípadne ich môžete nechať vyniknúť v kontraste so svetlými či doplnkovými farbami.

7. Podlahu vyberajte aj vzhľadom na proporcie miestnosti

Ak vyberáte podlahu do úzkej a dlhej miestnosti, je potrebné primäť zrak k tomu, aby sa pohyboval najmä priečne a nezameriaval sa na malú šírku priestoru. Jednou z možností je vybrať vzor na podlahu tak, aby mal priečnu štruktúru, resp. aby lamely smerovali kolmo na pozdĺžne steny. Takto upútajú pozornosť a vyvolajú optický dojem, že táto vzdialenosť je väčšia ako v skutočnosti.

8. Nepodceňujte hlučnosť jednotlivých typov podláh

Nezanedbateľným kritériom podlahy je aj jej hlučnosť. Nevhodne zvolená podlaha totiž môže spôsobiť problémy nielen vám, ale nepríjemné zvuky môžu vyrušovať dokonca aj vašich susedov. Jednou z najhlučnejších variant podláh je aj plávajúca podlaha, preto je rozumnejšie znížiť jej hlučnosť protihlukovou podložkou pod parkety.

9. Zohľadnite aj možnosti podlahového kúrenia

Hoci dnes výrobcovia prihliadajú aj na to, aby bolo možné podlahu namontovať na podlahové kúrenie, nie všetky typy podláh na trhu to umožňujú. Niektoré totiž disponujú vysokým tepelným odporom a nízkou vodivosťou. Ak teda zvažujete podlahové kúrenie, tak si pri vyberaní správneho typu podlahy urobte prienik mechanických a tepelno-izolačných vlastností daných podlahových materiálov.

10. Stanovte si primeraný rozpočet

Dôležitú úlohu hrá aj obstarávacia cena. U prírodných materiálov ako sú drevo alebo kameň mnohých odradí vysoká cena, takže dajú prednosť lacnejším syntetickým materiálom. Tie sú však vďaka moderným technológiám a výrobným postupom často na nerozoznanie od tých prírodných. 

Tip: Vylepšite si osvetlenie v domácnosti vďaka jednoduchým tipom

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov