Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

5 najčastejších mýtov o tehle, ktoré sa šíria svetom

5 najčastejších mýtov o tehle, ktoré sa šíria svetom

23.04.2019

Obrázok

V tehlách sa dnes spájajú stáročné skúsenosti s najmodernejšími technologickými postupmi výroby, ktoré z tohto prírodného stavebného materiálu robia výnimočný produkt. Napriek tomu, že odborníci nedajú na tento materiál dopustiť, tehly sa mýtom nevyhli.

1. Tehla sa nezaobíde bez zateplenia

Pravdou je, že sa zaobíde. Zvyšujúce sa požiadavky na energetickú hospodárnosť budov a ich zaraďovanie do energetických tried podľa globálneho ukazovateľa nemohli výrobcovia stavebných materiálov z tehál nechať bez povšimnutia. Výsledkom sú moderné keramické tehlové bloky so zvýšeným počtom vzduchových dutín oddelených od seba tenkými keramickými rebrami. K zvýšeniu tepelno-izolačných vlastností tehál svojim dielom prispel premyslený systém spoja formou pera a drážky, takže tehly dokážu ponúknuť lepšiu tepelnú izoláciu bez toho, aby musela byť použitá prídavná vrstva tepelnej izolácie.

Rešpektovaný výrobcovia stavebných materiálov však majú radi veci pod kontrolou a v záujme zvyšovania špičkovej kvality svojich výrobkov idú ešte ďalej. Ako príklad môžeme uviesť spoločnosť Wienerberger, ktorá ponúka aj druhú alternatívu.  Stavebníkom sú tak k dispozícii brúsené tehly s dutinami vyplnenými tepelnoizolačným materiálom, v našom prípade minerálnou vlnou.

No a aby neostalo iba pri teoretizovaní, ponúkneme vám údaj o súčiniteli prechodu tepla (U) cez steny, ktorý sa vďaka týmto tehlám v závislosti od ich hrúbky pohybuje v rozmedzí od 0,14 do 0,22 W/m2Obvodové steny z týchto tehál teda spĺňajú najnáročnejšie kritériá a sú vhodné na výstavbu nízkoenergetických alebo dokonca aj pasívnych rodinných domov. Samozrejme bez nutnosti ďalšieho zateplenia.

Tip: Pozrite si parametre tehly Porotherm 44 T Profi

2. Tehly sú krehké a lámu sa 

Aj tentoraz je v skutočnosti všetko trochu inak. Áno. Pri nesprávnej manipulácii alebo pri nešetrnom zaobchádzaní počas prepravy, či pri vykládke môže dôjsť k poškodeniu tehál. Nedá sa to však paušalizovať na bežné situácie a už vôbec nie pri zabudovaní tehál do muriva. Tehly sú tvarovo stabilné a disponujú požadovanou pevnosť v tlaku. V polohe, v ktorej sú zabudovávané do muriva sa pevnosť tehál pohybuje od 8 do 20 MPa. 

V praxi to znamená, že pevnosť tehál je dostatočná pre všetky typy murovaných stavieb a tehly môžu byť použité nielen na výstavbu klasických rodinných domov, ale aj viacpodlažných bytových domov.

3. Tehly majú problém s plesňami

Vznik plesní na tehlách je často diskutovanou témou. Pri čítaní príspevkov, to neraz vyzerá, akoby diskutujúci hovorili o niečom, čo v praxi nikdy nevideli. Tí, ktorí majú praktické skúsenosti s týmto materiálom alebo bývajú v tehlovom rodinnom dome, by predsa museli hovoriť inak. Nuž, ako je to teda s plesňou naozaj?

Treba hneď na začiatok povedať, že tomuto mýtu chýba akákoľvek logika. Tehly opúšťajú výrobnú linku v dokonale suchom stave, ktorý vylučuje vznik plesní. A tehly na tom nie sú o nič horšie ani neskôr. Z výsledkov seriózneho výskumu vyplynulo, že tehlový dom s primeranou vrstvou omietky  dokáže spomedzi viacerých alternatív najlepšie kontrolovať vlhkosť a je tou najlepšou voľbou na dosiahnutie optimálnej klímy v interiéri. Tieto slová nepotrebujú ďalší komentár, snáď iba dodáme, že steny z rozličných materiálov testoval Výskumný park Viva z rakúskeho Wopfingu. 

4.  Tehly spomaľujú tempo výstavby rodinného domu

Ako inak, ani tento mýtus sa nezakladá na pravde a so skutočnou realitou nemá nič spoločné. Toto tvrdenie by možno bolo aktuálne pred 25 alebo 30 rokmi, ale určite nie dnes. Hneď vám vysvetlíme prečo. Onedlho to bude už takmer 20 rokov, čo sa u nás na výstavbu rodinných domov používajú tehly s brúsenými ložnými plochami. Nepresné tehly vyžadujúce hrubú vrstvu malty sú tak už dávno minulosťou. 

Výška dnešných tehál dosahuje vďaka presnému brúseniu toleranciu ± 1 mm. Takáto presnosť umožňuje murovanie špeciálnou tenkovrstvovou maltou alebo murovacou penou. Výsledok ? Pri murovaní na tenkovrstvovú maltu sa dá dosiahnuť až 30 % časová úspora, pri murovaní na murovaciu penu ušetríte dokonca až 50 % času v porovnaní s klasickým spôsobom murovania. 

5. Do tehál sa ťažko robia drážky 

Vytváranie drážok v tehlovom murive pre káblové rozvody alebo pre vodovodné potrubie sa často mylne považuje za príliš komplikované. Drážkovanie vám pritom môžu zjednodušiť  tehly Porotherm 25 UNI a Porotherm 25 UNI Profi, ktoré boli v minulosti ocenené na stavebnom veľtrhu Coneco. 

Tieto tehly majú v porovnaní s klasickými alternatívami špecificky usporiadané vnútro keramických rebier. Sú tak ideálne na vytváranie tvarovo ohraničených inštalačných drážok a lepšie sa do nich aplikuje kotviaca technika. Použiť sa dajú pri výstavbe vonkajších i vnútorných nosných stien. Drážkovanie však nemusí byť problémom ani so správnym náradím. Osvedčili sa drážkovacie píly a frézy, ale dobré služby preukážu aj vykružovacie vrtáky alebo uhlové brúsky. 

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov