Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

5 tipov na modernú fasádu rodinného domu

5 tipov na modernú fasádu rodinného domu

14.10.2021

Obrázok

Hoci väčšina považuje interiér domu za dôležitejší, ako jeho vonkajší vzhľad, existuje jedna výnimka. Je ňou fasáda, ktorá môže prezentovať rôzne štýly. Zároveň prezrádza, v akom dizajne je ladený vnútrajšok a architektúra celého domu.

Aké typy fasád poznáme

Pri výbere fasády máte širokú možnosť výberu, od klasických omietok cez rôzne typy obkladov. Omietka je u nás asi najzaužívanejšia, azda aj preto, že je cenovo najdostupnejšia. Pokiaľ ide o obklady, mohli by sme ich rozdeliť na:

  • obklady kontaktné (lepené) - na lepenie je vhodný keramický obklad, klinker tehličky alebo prírodný kameň, Používa sa celoplošne alebo len na zvýraznenie jednotlivých častí fasády, pričom treba dodržať maximálnu hmotnosť a tiež odporúčanú hrúbku obkladu. 
  • obklady upevňované na konštrukciu (tzv. prevetrávané fasády) – sú síce drahšie, ale vďaka tomu, že vzduchová medzera výrazne tlmí tepelné rozdiely medzi interiérom a exteriérom, výrazne sa zlepšuje vnútorná klíma domácnosti. 

Tip: 7 tipov ako si vybrať kvalitnú stavebnú firmu

1. Elegantná fasáda z prírodného kameňa

Použitie prírodného kameňa ako fasádneho obkladu zaznamenalo v priebehu rokov veľký technický rozvoj. Nové stavebné systémy dnes uľahčujú jeho inštaláciu a zvyšujú aj jeho úžitkové vlastnosti. Obklady z prírodného kameňa navyše ponúkajú rôzne farby a textúry, ktoré dodávajú stenám elegantný a jedinečný nádych. 


Okrem toho kameň poskytuje aj vynikajúcu tepelnú izoláciu a ochranu pred vlhkosťou. Prírodný kameň je známy svojou tvrdosťou a odolnosťou (samozrejme, v závislosti od zvoleného typu). Takisto aj povrchové úpravy kameňa sú veľmi rozmanité. Vďaka možnostiam, ktoré tento materiál ponúka, je výbornou voľbou do interiéru aj exteriéru.


2. Drevený obklad je stále v móde


Drevená fasáda je vždy jedinečná a očarí každého, kto má k drevu blízko. Svojou prirodzenou rozmanitosťou a ekologickým pôvodom, výbornou odolnosťou a vhodnými konštrukčnými vlastnosťami si drevené fasády získavajú naozaj prestížnu povesť. Drevené fasády je možné umiestniť na montovaný, kompletne drevený dom alebo murovaný či betónový dom, novostavbu alebo rekonštruovaný dom. Drevené fasády sú vhodné nielen na obytné domy, ale aj na veľké verejné či komerčné budovy. Drevená fasáda predstavuje vynikajúcu ochranu základnej konštrukcie pred vplyvmi vonkajšieho prostredia a zároveň je dôležitým dizajnovým a estetickým prvkom stavby. Výhodou dreva ako základného materiálu fasády je možnosť použitia veľkého množstva rôznych druhov obkladov a použitie rôznych profilov a farieb. V kombinácii s kameňom, sklom alebo kovom sa jeho vlastnosti ešte viac zvýraznia.

3. Tehlová fasáda pôsobí solídne a štýlovo

Obkladové tehly sú jedným z najatraktívnejších architektonických prostriedkov používaných pri navrhovaní fasád. Medzi ich výhody patrí fakt, že sú svetlostále a odolné voči počasiu, lišajníkom i machom. Obkladové tehly navyše chránia dom a jeho obyvateľov pred chladom, vlhkosťou i horúčavou a sú absolútne nehorľavé. Je zaujímavé, že domy s tehlovou fasádou vyzerajú takmer identicky ako stavby z plných tehál, až na to, že sa stavajú úplne inou technikou. 

Samotný dom môže byť postavený z oceľovej alebo drevenej konštrukcie, pokrytej izoláciou. Obkladové tehly sa pritom nepodieľajú na konštrukčnom zaťažení budovy; ak by sa tehly odstránili, dom by naďalej stál. Tehlová fasáda môže byť tvorená buď z lícových tehál alebo tehlových obkladových pásikov, ktoré sa uchytávajú na fasádu lepením. Sú cenovo dostupnejšie, ich životnosť je však kratšia. Za zmienku stojí aj to, že tehlové obklady sa dajú nahradiť ich imitáciami.

4. Rôzne podoby exteriérovej omietky

Vonkajšia omietka je obľúbený spôsob ako vyriešiť fasádu na dom, nakoľko sa vyznačuje množstvom povrchových úprav, farieb a textúr, ktoré nezruinujú váš rozpočet a prispôsobia sa rozličným architektonickým štýlom. Podľa použitia v prostredí a podľa podkladu, na ktorý je možné ich aplikovať, rozdeľujeme typy fasádnych omietok na akrylátové, silikónové a silikátové

Pri výbere typu omietky je potrebné zvážiť jej schopnosť prepúšťať pary z vnútra a schopnosť odpudzovať vlhkosť z vonkajšieho prostredia. Treba si tiež uvedomiť, že výber omietky nepredstavuje len výber farebného odtieňa, ale najmä výber materiálovej bázy. Platí tiež, že nie každý farebný odtieň sa dá namiešať v ktorejkoľvek materiálovej báze.

5. Ultramoderný hliníkový obklad

Hliníkové fasádne dosky sa skladajú z dvoch hliníkových plechov, medzi ktorými je vložené jadro z plastu alebo minerálnych vlákien. Vďaka tomu vynikajú vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, ako aj výbornou požiarnou odolnosťou. Hliník tiež nepodlieha korózii, vďaka čomu vydrží niekoľko desaťročí. 

Nevýhodou fasádnych dosiek z hliníka je však ich hmotnosť, ktorá má vplyv aj na cenu a nároky na nosnú konštrukciu obkladu. Ich odľahčenou verziou sú hliníkové kompozitné panely. Hliníkový obklad sa najviac využíva pri ultramoderných rodinných domoch s obrovskými presklenými stenami. 

Tip: Dajte si záležať na výbere fasády

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov