Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

5 výhod, ktoré prináša vetranie s rekuperáciou

5 výhod, ktoré prináša vetranie s rekuperáciou

25.03.2021

Obrázok

Rekuperácia je inovatívny systém riadeného vetrania. Napríklad ponúka zaistenie optimálnej výmeny vzduchu a zároveň minimalizáciu tepelných strát. Ak uvažujete o stavbe domu, vetranie s rekuperáciou je možnosť, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť.

Ako funguje rekuperácia

Pojem rekuperácia označuje vlastne spätné získavanie tepla, ktoré sa dá následne využiť a ušetriť tak náklady na kúrenie. V podstate ide o tzv. riadené vetranie prostredníctvom ventilácie, pričom nedochádza k úniku tepla. Vďaka tomu máte v miestnosti stále čerstvý vzduch bez toho, aby ste museli otvárať okná, takže vám nevznikajú žiadne tepelné straty.

Podstata práce rekuperačnej jednotky tkvie v tom, že v tepelnom výmenníku sa teplý vzduch, ktorý vychádza z miestnosti, mieša s čerstvým vzduchom nasatým z vonku. Tu sa podľa potreby ochladí alebo oteplí a až potom je privádzaný do miestnosti. To znamená, že čerstvý predhriaty vzduch, ktorý prichádza do miestnosti, je následne dohrievaný na optimálnu teplotu priestoru. 

Podstata práce rekuperačnej jednotky tkvie v tom, že v tepelnom výmenníku sa teplý vzduch, ktorý vychádza z miestnosti, mieša s čerstvým vzduchom nasatým z vonku. Tu sa podľa potreby ochladí alebo oteplí a až potom je privádzaný do miestnosti. To znamená, že čerstvý predhriaty vzduch, ktorý prichádza do miestnosti, je následne dohrievaný na optimálnu teplotu priestoru. 

1. Čistejší vzduch a lepšie dýchanie vďaka rekuperácii

Jednou z výhod, ktoré vám prinesie vetranie s rekuperáciou, je práve kvalitnejší vzduch. K rekuperačnej jednotke totiž patrí aj filtračný systém, ktorý účinne zachytáva prach, peľ, baktérie, plesne a iné nečistoty. Vzduch privádzaný do vnútra je teda čistejší i zdravší, preto zmenu pocítia najmä alergici a ľudia trpiaci ochoreniami dýchacích ciest. Rekuperácia vetrá v podstate nepretržite, takže vzduch v dome budete mať stále čerstvý a svieži. 

Tip: Trápi vás doma nedostatok svetla a čerstvého vzduchu? Tu je zopár tipov, ako sa dá zlepšiť kvalita bývania.

2. Rekuperačná jednotka redukuje vlhkosť v interiéri 

Rekuperáciu môžete využiť v akomkoľvek priestore, bez ohľadu na to, či ide o novostavbu, starší dom alebo dokonca byt. Navyše, ak ju budete využívať v starších domoch so sklonmi k vlhnutiu, zistíte, že je vynikajúcim nástrojom na zníženie a optimalizáciu vlhkosti vzduchu. Zatepľovanie a výstavba nízkoenergetických stavieb má často za následok nedostatočné odvetrávanie miestností. 

V dôsledku toho sa v priestoroch môže koncentrovať vysoká vlhkosť, čo môže podporovať rast plesní. Vďaka zapojeniu jednej alebo viacerých rekuperačných jednotiek v miestnostiach môžete dosiahnuť v domácnosti zdravšie prostredie. Rekuperačná jednotka dokáže účinne redukovať vlhkosť v interiéri a udržovať ju na stabilnej úrovni. Vďaka nej sa zabezpečí optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá by mala byť na úrovni približne 45 – 50 %. 

3. Rekuperácia šetrí náklady a životné prostredie 

Ďalším z benefitov rekuperácie je to, že využíva odpadové teplo, čím výrazne znižuje potrebu vykurovania. Účinnosť spätného získavania tepla tak môže predstavovať viac ako 80 %. Pri bežnom vetraní otváraním okien či vetračiek najmä počas zimných mesiacov dochádza k veľkým únikom tepla, ktoré sa následne odrazia na vyšších nákladoch na kúrenie. Samozrejme, potreba čerstvého vzduchu a teda vetrania je nespochybniteľná. Avšak na rozdiel od klasického vetrania umožňuje rekuperácia vetraním ohriatie privádzaného studeného vzduchu pred jeho vypusteným do priestoru miestnosti. Výhodou je, že ani samotná rekuperačná jednotka nie je energeticky náročná.

Tip: Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

4. Privádzaný vzduch v zime predhrieva, v lete ochladzuje

Medzi výhody rekuperácie patrí aj to, že vám dovoľuje nastaviť si predhrievanie privádzaného vzduchu v zime a takisto aj jeho ochladzovanie v letných horúčavách. Takto získate dokonalý komfort, vzdušnosť a sviežosť v celej svojej domácnosti. V lete totiž prehriaty vzduch v miestnostiach otváraním okien aj tak neochladíte, preto sa táto výhoda vetrania s rekuperáciou rozhodne zíde. V zime je zase klasické vetranie otváraním okien spojené s vysokými tepelnými stratami, čo rozhodne neprispieva k efektívnemu hospodáreniu s energiami.

5. Údržba rekuperačnej jednotky je nenáročná

Zložitej údržby sa pri rekuperačnej jednotke určite nemusíte obávať, je totiž veľmi jednoduchá. Postačí, ak budete priebežne kontrolovať čistotu filtrov a pri silnom znečistení ich vymeníte. Prirodzene, všetko závisí od toho, aký typ rekuperačnej jednotky máte, od odporúčaní výrobcu, ako aj od toho, či sú filtre čistiteľné (napríklad praním), alebo je vhodnejšie ich vymeniť. 

Frekvencia výmeny filtrov sa odvíja od toho, aký typ filtra daný výrobca používa. Najčastejšie ide o mesiace, avšak v mnohých prípadoch je optimálny čas na výmenu približne raz za rok. To však závisí najmä od prostredia, v ktorom sa vaše bývanie nachádza. Napríklad v znečistenom prostredí pri prašnej ceste bude výmena filtrov, alebo ich prečistenie potrebné častejšie, ako v prípade domu postaveného niekde v lone prírody.

Výhody vetrania s rekuperáciou v skratke

  • Efektívna filtrácia, ktorá zachytí množstvo prachu a iných nečistôt
  • Regulácia a zníženie nadmernej vlhkosti
  • Zachytávanie alergénov v privádzanom vzduchu – ideálne pre ľudí, ktorí trpia alergiami
  • Zníženie energetických strát a nákladov na kúrenie
  • Redukcia výskytu plesní, baktérií a roztočov v domácnostiach
  • Zabezpečenie vysokej kvality ovzdušia v interiéri 

Tip: 8 najčastejších otázok a odpovedí o inteligentnej domácnosti

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov