Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

6 najčastejších chýb pri výbere a pokládke novej podlahy a ako sa im vyhnúť

6 najčastejších chýb pri výbere a pokládke novej podlahy a ako sa im vyhnúť

14.12.2022

Obrázok

Vybrať a položiť podlahu tak, aby ste s ňou boli spokojní, je doslova umenie. Vyvarujte sa nasledovných chýb a nájdite si podlahu, ktorá vás nesklame.

Podlaha dokáže interiér nielen vyzdvihnúť, ale aj degradovať

Nesprávny výber podlahy so sebou prináša množstvo ďalších problémov. Kým nevhodnú farbu stien pomerne ľahko premaľujete, výmena podlahy znamená značné finančné i časové investície. Aj to je dôvod, prečo by ste si voľbu danej podlahy mali dôkladne premyslieť. 

Podobne je to aj s jej pokládkou. Keď chybne položíte podlahu, buď sa to prejaví hneď, alebo za nejaký čas. Len málokedy sa chybná inštalácia časom neukáže. Aj v tomto prípade teda platí: dvakrát meraj a raz strihaj. 

Tip: 10 tipov ako zväčšiť malé priestory v dome či byte

1. Výber materiálu bez ohľadu na využitie

Do spálne je vhodný iný typ podlahy, ako napríklad do kúpeľne či do kuchyne. Faktom totiž je, že v kuchyni, kde sa varí a pečie, prípadne jedáva, je ideálna taká podlaha, ktorá sa dá ľahko a dobre čistiť a umývať. Rozdiel vidíme aj v kúpeľni, ktorá si zase vyžaduje vodoodolnosť a protišmykovosť, aby nedochádzalo k nebezpečným úrazom. 

Odolnosť voči poškriabaniu zase budete riešiť najviac v chodbe, kde hrozí poškodenie podlahy ostrými opätkami, ale aj a v domácnostiach so zvieracími miláčikmi. Vždy teda začínajte výber podlahy od miesta a spôsobu využitia.

2. Farby, ktoré sa vám vypomstia

Patríte k ľuďom, ktorí musia mať podlahu dokonale čistú alebo vás ani pár smietok nerozhodí? Ruku na srdce - čím svetlejšiu podlahu a jemnejší vzor si zvolíte, tým viac nečistôt na nej uvidíte. Pri výbere dekoru teda zvážte aj to, ako podlahu plánujete využívať, a tiež to, ako často ste ochotní ju vysávať a umývať.

3. Nezohľadnenie technického vyhotovenia

Možno vám výber dekoru trval len okamih, lebo ste akoby zázrakom natrafili na výrobok, ktorý svojím výzorom spĺňa všetky vaše atribúty dokonalej podlahy. S nadšením vypočítate príslušné metre, riešite objednávku a až v poslednej chvíli zistíte, že vybraný typ nie je vhodný na podlahové vykurovanie alebo váš aktuálny podklad. Nezabudnite si teda pri výbere podlahy dôkladne prečítať aj technické parametre.

4. Zle zvolená povrchová úprava dlaždíc

Určite nám dáte za pravdu, že finálna povrchová úprava dlaždíc alebo rôzne efekty na ich povrchu môžu mať vplyv ich použitie. 

Je síce pravda, že vysoko leštené dlaždice majú krásne hladký a lesklý povrch, ktorý pôsobí mimoriadne luxusne, avšak na podlahu v kúpeľni, kde hrozí riziko pošmyknutia, by ste si ich rozhodne dávať nemali. Práve naopak, na tieto miesta sú ako stvorené dlaždice s hladkým, matným povrchom s protišmykovou úpravou. 

5. Ponechanie pier na okrajových častiach podlahy

Nezaškodí pripomenúť si, že spojovacie perá alebo zámky okrajových častí, ktoré umiestnite ku stenám miestnosti, treba pred položením odrezať, napríklad priamočiarou pílkou. Ak by ste ich dorazili až tesne k stene, mohlo by to spôsobiť problémy, nakoľko by sa podlaha nemala počas letných dní kam rozpínať a hrozilo by jej vydutie.

6. Drevená podlaha sa nenechá aklimatizovať

Parkety z dreva sú nenapodobiteľným prvkom moderných aj klasických interiérov, dodávajúcim miestnostiam pôsobivú atmosféru útulnosti. Avšak ako každý prírodný materiál, aj drevo má svoje špecifické vlastnosti, ktoré je potrebné rešpektovať. 

Čo sa týka drevených podláh, mali by ste vedieť, že sa pri zmene teploty v domácnosti o niečo rozťahujú a zmršťujú. Preto je pri pokladaní drevenej podlahy dôležité nechať dosky vopred sa prispôsobiť podmienkam panujúcim vo vašej domácnosti. V opačnom prípade sa parkety môžu pokriviť, prípadne medzi nimi zostanú medzery.

Tip: 10 osvedčených rád, ako si vybrať podlahu

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov