Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

7 tipov, aby ste sa v novom dome cítili hneď ako doma

7 tipov, aby ste sa v novom dome cítili hneď ako doma

22.05.2022

Obrázok

Nasťahovanie sa do nového domu na novom mieste môže byť často stresujúce. Preto sme pre vás pripravili 5 spôsobov, ako dosiahnuť, aby ste sa v novom priestore cítili ako doma.

1. Ako prvé si zariaďte spálňu 

Vybaľovanie chvíľu trvá a za jeden deň to jednoducho nemáte šancu stihnúť. Preto by ste sa mali ako prvé sústrediť na vybalenie spálne a na to, aby ste si ju zariadili tak, ako sa vám páči. Takto budete mať priestor na odpočinok, ktorý nie je zaplnený škatuľami a zároveň nebude pôsobiť prázdne. 

Aj keď vám chvíľu potrvá, kým sa nasťahujete úplne a vysporiadate sa so zvyškom domu, takto budete mať svoje miesto, kam sa budete môcť na konci dňa vrátiť a kde sa budete cítiť príjemne. Nezabudnite si zadovážiť aj veľa pekných prikrývok a vankúšov, pretože pomáhajú vytvoriť upokojujúcu atmosféru.

Tip: Najlepšie smart home systémy na rok 2022

2. Zaveste na steny svoje obľúbené obrazy

Výskumy ukazujú, že samotný pohľad na umenie môže u ľudí znížiť stres a zvýšiť mieru šťastia. Okrem toho, že nám pohľad na veci, ktoré považujeme za krásne, prináša potešenie, zavesenie vami zvolených umeleckých diel v novom dome pomáha vniesť do priestoru vašu osobnosť a záujmy. Čím viac sa budete obklopovať vecami, ktoré vám robia dobre, tým viac si v novostavbe navodíte pocit domova.

3. Pridajte ďalšie svetlá

Len málo vecí pôsobí v dome nehostinnejšie a neprívetivejšie ako nedostatočné alebo ešte horšie žiarivkové osvetlenie. Uistite sa, že vaše svietidlá vyžarujú teplé odtiene bielej alebo žltej farby, ktoré podporujú relaxáciu. Potom podľa potreby pridajte ďalšie osvetlenie. 

Takmer každý priestor sa môže okamžite stať útulnejším, ak sa doň vloží niekoľko dobre umiestnených lámp alebo svetelných reťazí. Ak chcete, nainštalujte stmievače, aby ste mohli nastaviť intenzitu osvetlenia v miestnosti podľa nálady a dennej doby. 

4. Kúpte si izbové kvety a rastliny

Podobne ako umenie a zvieratá, aj rastliny a kvety sú známe svojou schopnosťou pozitívne ovplyvňovať náladu a okrem iného znižovať stres. Ak nemáte zelené ruky a netrúfate si pustiť sa do niečoho takého, ako je fikus alebo orchidea, nezúfajte. Existuje množstvo nenáročných izbových rastlín, na ktoré sa môžu spoľahnúť aj tí, ktorí zatiaľ na kvety nemali šťastie a chcú mať doma kúsok prírody. 

Na kuchynské okno si môžete postaviť bylinky v kameninových nádobách, každý týždeň si kúpiť čerstvé kvety a vystaviť si ich na jedálenskom stole alebo si vybrať jednu z mnohých izbových rastlín nenáročných na údržbu, ktoré sú dostatočne odolné na to, aby prežili dni (alebo týždne), keď ich zabudnete zalievať.

5. Udržujte domácnosť v čistote

Ak sa snažíte prísť na to, ako zútulniť svoj nový domov, musíte začať s jeho čistotou. Váš fyzický priestor je vyjadrením toho, ako sa cítite, a ak sa chcete cítiť skutočne uvoľnene a ako doma, mali by ste sa snažiť, aby bol čistý a udržiavaný. Pravidelne perte posteľnú bielizeň a uteráky, udržiavajte podlahy a iné povrchy čisté a zvyknite si odstraňovať neporiadok ešte skôr, ako sa vám vymkne spod kontroly.

6. Adoptujte si domáce zvieratko

Domov je tam, kde je láska, a nie je jednoduchší spôsob, ako si ju získať, než adoptovať si zvieratko z miestneho útulku. Prítomnosť zvierat nás robí šťastnejšími a zdravšími a jednoduché pohladenie psieho chrbta alebo poškrabkanie mačičky pod bradou môže zmierniť stres, znížiť krvný tlak a poskytnúť silný pocit sociálnej podpory. 

Samozrejme, starostlivosť o domáce zviera si vyžaduje veľkú zodpovednosť, preto prv, ako si ho zadovážite, mali by ste si premyslieť, či sa oň naozaj dokážete adekvátne postarať. Napriek tomu je len málo vecí, ktoré sa dokážu vyrovnať pocitu, keď vás pri príchode privíta niekto, kto sa nesmierne teší, že vás vidí. Ak teda máte čas, peniaze a chuť starať sa o zvieratko, určite tento krok zvážte.

7. Využite pozitívnu silu správnych farieb

Bez ohľadu na to, aký dizajn preferujete, určite oceníte silu "správnych farieb". Zamerajte sa na farby, ktoré podporujú pokoj, šťastie a pohodlie, vďaka čomu môžete premeniť vaše nové bývanie na domov. Odporúčame najmä zemité tóny a farby ako sýtočervená, rôzne hnedé, tmavšie zlaté a zemité zelené odtiene, ktoré vytvárajú príjemnú a útulnú atmosféru. 

Je to preto, že sú príjemné na pohľad a stimulujú pocity stability, istoty a ľahkosti. Svetlé a pastelové farby zase poskytujú pocit pokoja. Najmä modré odtiene navodzujú pocity mierumilovnosti, pokoja a čistoty. Jasnejšie farby, ako je oranžová, žltá a červená, povzbudzujú myseľ a pôsobia osviežujúco.

Tip: 10 najbežnejších chýb pri plánovaní kúpeľne a ako sa im vyhnúťVyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov