Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

8 najčastejších otázok a odpovedí o inteligentnej domácnosti

8 najčastejších otázok a odpovedí o inteligentnej domácnosti

23.03.2021

Obrázok

Domácnosť, ktorá sa sama stará o komfort, bezpečie a úsporu svojich členov, už rozhodne nie je sci-fi, ani hudbou budúcnosti. Ak aj vy rozmýšľate nad tým, ako to všetko funguje a čo si musíte zabezpečiť, ak chcete mať smart domácnosť, čítajte ďalej.

1. Čo je inteligentná domácnosť?

Inteligentná domácnosť automatizuje a prepája domáce spotrebiče, pričom vám nad všetkým poskytuje väčšiu kontrolu ako kedykoľvek predtým. To znamená, že aj keď máte možnosť vypnúť alebo zapnúť svetlá, kúrenie alebo napríklad kamery v dome na diaľku cez internet, nie ste na to odkázaní. 

Inteligentná domácnosť je schopná na základe podmienok, v akých sa nachádza, sama vyhodnotiť, čo má urobiť. To znamená, že ak sa ochladí, zapne kúrenie, ak v miestnosti nikto nie je, zhasne a podobne. Ako to všetko dokáže? Slúžia jej na to senzory, ktoré jednotlivé procesy automatizujú.

2. Prečo by ste mali chcieť inteligentný dom?

Technológia inteligentných domácností je na vzostupe. Ale aj napriek ich rýchlemu rastu si veľa ľudí kladie otázku, či skutočne potrebujú pripojiť k smart domácnosti základné predmety, ako sú trebárs žiarovky. Samozrejme, nemusíte mať všetky inteligentné vychytávky, aké existujú, avšak inteligentná domácnosť nepopierateľne prináša množstvo výhod:

  • Pomôže vám ušetriť peniaze: napríklad inteligentné termostaty znižujú vašu spotrebu energie. 
  • S pripojenými svetlami a bezpečnostnými kamerami, ktoré sa môžu rozsvietiť či zachytiť zábery votrelcov, sa vaša domácnosť stáva bezpečnejšou.
  • Technológia inteligentnej domácnosti navyše môže zvýšiť hodnotu vášho domu pri ďalšom predaji.
  • Okrem toho, používanie smart prístrojov vás určite bude baviť, najmä ak máte záľubu v moderných technológiách, alebo len skrátka chcete, aby váš dom pôsobil inovatívne.

3. Ako môžu inteligentné domáce spotrebiče ušetriť peniaze?

Možno to znie nepravdepodobne, že drahé domáce gadgety by z dlhodobého hľadiska mohli ušetriť peniaze, ale je to naozaj tak. Viaceré z nich sú totiž navrhnuté tak, aby nejakým spôsobom znížili mesačné účty za energie. Napríklad znížením nákladov na energie automatickým nastavením termostatu podľa toho, ako sa z domácnosti odchádza a zase do nej prichádza. 

Ďalšou možnosťou je schopnosť inteligentného ovládača postrekovača oneskoriť zavlažovanie, ak prší a znížiť tak spotrebu vody. Aj keď vás ich zaobstaranie vyjde viac ako ich tradičná konkurencia bez možnosti pripojenia na internet, inteligentné gadgety to z dlhodobého hľadiska môžu vynahradiť svojím úsporným fungovaním.

Tip: Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

4. Ako začať, ak máte záujem o inteligentnú domácnosť?

Začnite jednoducho tým, že sa rozhliadnete po svojom dome a všimnete si drobné nepríjemné činnosti, ktoré by ste chceli automatizovať. Ak neustále nastavujete termostat, pravdepodobne potrebujete inteligentný termostat. Ak zabúdate vypínať svetlá a nechávate ich všade zapnuté, vyskúšajte inteligentné žiarovky. 

Trápi vás nedostatočné zabezpečenie vášho domu pred vlámaním? Pouvažujte nad inteligentnými bezpečnostnými kamerami. Po výbere vhodného inteligentného gadgetu sa môže stať, že budete chcieť preskúmať aj ďalšie domáce technológie, ktoré si budete chcieť kúpiť. 

5. Čo je to smart hub alebo rozbočovač?

Inteligentné domáce rozbočovače sú malé a dajú sa zapojiť do routera. Nevyzerajú síce ktovieako, ale fungujú ako mozog celej smart domácnosti. Komunikujú so zariadeniami v domácnosti a navzájom ich pripájajú k internetu.

Veľkou výhodou rozbočovačov je, že vám umožňujú automatizáciu viacerých inteligentných domácich gadgetov súčasne. Môžete napríklad naprogramovať svoje inteligentné svetlá tak, aby sa rozsvietili, keď bezpečnostné kamery zachytia niekoho na vašej verande. Smart hub zároveň umožňuje ovládať všetky kompatibilné inteligentné zariadenia v rámci jednej aplikácie

6. Vyžadujú smart home gadgety špeciálne pripojenie do siete?

Väčšina inteligentných zariadení sa pripája rovnako ako bežné spotrebiče. Ak napríklad vymeníte svetelný vypínač za inteligentný, zapojenie bude podobné ako pri výmene za obyčajný vypínač. 

7. Čo sa stane v prípade, že vypadne internet?

Túto otázku si musíte položiť už pri kúpe konkrétneho zariadenia. Niektoré smart home technológie ponúkajú funkciu offline, iné umožňujú ovládanie aplikácií bez internetu. Napríklad niektoré inteligentné kamery majú SD kartu, takže môžu pokračovať v ukladaní záznamov, aj vtedy, keď nefunguje internet. Existujú tiež zariadenia so záložnou batériou pre prípad, že dôjde k výpadku elektrického prúdu.

Ak vaša smart home technológia nemá SD kartu ani batériu, pravdepodobne ide o gadgety, ktoré v prípade, že je vypnutý internet alebo elektrina, nebudú v aplikácii fungovať. To znamená, že v skutočnosti ich budete môcť ovládať len manuálne, nie prostredníctvom mobilného telefónu. Samozrejme, výpadky internetu a elektrickej energie nie sú také časté, ale je dobré, ak to máte na pamäti už pri výbere vhodných smart home prístrojov. 

8. Ako si môžete byť istí, že vašu inteligentnú domácnosť nenapadnú hackeri?

Táto otázka, pochopiteľne, trápi mnohých, ktorí sa o inteligentné prístroje do domácnosti zaujímajú. Pritom najdôležitejší krok na zabezpečenie vašej inteligentnej domácnosti je ten istý, ako pre router alebo tlačiareň: nastavte si silné a jedinečné heslá. Niektoré zariadenia majú predvolené používateľské mená a nainštalované heslá. Zvyčajne ide o používateľské meno správcu a heslo podobné heslu, ako je napríklad Heslo123. Odporúčame úplne sa vyhnúť sa takýmto zariadeniam, pretože jednoznačne poukazujú na to, že nie sú bezpečné. Ak si však niečo podobné kúpite, prinajmenšom okamžite zmeňte heslo.

Ak si chcete overiť, či je daný smart home gadget bezpečný, hľadajte bezpečnostné opatrenia, ako je 128-bitové šifrovanie AES, Transport Layer Security, https prístup a šifrovanie. Tiež by vás malo zaujímať, kde presne sú napríklad vaše videá uložené. Ak sa ukladajú na cloudové úložisko spoločnosti, mohlo by ísť o webové služby spoločnosti Amazon alebo iného dátového centra. Dobrou voľbou sú aj uznávané značky so silnou reputáciou. V prípade, že nenájdete žiadne informácie o zabezpečení daného smart prístroja, potom je pravdepodobne nezabezpečený a ľahko napadnuteľný.

Tip: Smart domácnosti posúvajú latku neustále vyššie. Aj vďaka hlasovým asistentom

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov