Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Aké druhy stropov poznáme a aké sú ich výhody a nevýhody

Aké druhy stropov poznáme a aké sú ich výhody a nevýhody

29.06.2021

Obrázok

Vybrať si správny typ stropu môže byť celkom zložité. Preto sme vybrali najčastejšie materiály stropných konštrukcií a spísali ich výhody a nevýhody.

Aké vlastnosti by mal mať strop

Rozhodovanie o zhotovení stropných konštrukcií by malo prebiehať už vo fáze projektu. Preto sa nad voľbou stropu treba zamyslieť dostatočne zavčasu. Jeho základnou úlohou je rozdelenie domu po výške a prenos zvislého zaťaženia ako napríklad vlastnej váhy, zaťaženie od nenosných priečok či úžitkové zaťaženie. 

Hlavnou požiadavkou na strop je teda jeho únosnosť a stabilita. Stropná konštrukcia musí byť schopná bezpečne prenášať zaťaženia vlastnou tiažou, ako aj stále a dynamické úžitkové zaťaženia zvislými nosnými konštrukciami budovy. Ďalej by strop mal spĺňať základné požiadavky na stropné konštrukcie, ktoré zahŕňajú tepelnoizolačné požiadavky, akumulačné požiadavky, ochranu proti vlhkosti, ochranu proti hluku a protipožiarnu ochranu.

Tip: Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

Čím sa odlišujú typy stropov navzájom

Stropy môžeme rozdeliť podľa farby, textúry materiálu, dizajnu či geometrického tvaru. Iba strop so správne zvolenými parametrami dokáže opticky zväčšiť malú miestnosť, dodať útulnosť veľkej hale alebo vizuálne zvýšiť nízke stropy. V neposlednom rade je dôležitý aj správny dizajn, ktorý dodá budúcemu domovu tú správnu atmosféru.

V súčasnej dobe sa stretávame s množstvom rozličných stropov v mnohých variáciách. Výber tej najvhodnejšej stropnej konštrukcie je ovplyvňovaný mnohými faktormi, ako je napríklad charakter vnútornej dispozície stavby, poloha a typ vertikálnych nosných konštrukcií či výber hlavného nosného stavebného materiálu.

Rozdelenie stropov podľa materiálu

  • drevené - pre malé zaťaženie od vlastnej tiaže sú označované ako ľahké konštrukcie
  • železobetónové (ktoré môžu byť monolitické, montované alebo prefabrikované monolitické) - montujú sa formou betónovania priamo na stavbe do debnenia, v ktorom je uložená výstuž
  • oceľové - majú dobrú pevnosť v tlaku i ťahu

Odolné monolitické železobetónové stropy

Monolitické železobetónové stropy sa stavajú ukladaním betónovej zmesi spolu s oceľovou výstuhou do debnenia priamo na stavbe. Vďaka vlastnostiam materiálu prenášajú zvislé a vodorovné zaťaženie do zvislých nosných podpor. Okrem toho zaisťujú stabilitu a tuhosť objektu v obidvoch smeroch. Pôdorysne sú oveľa variabilnejšie ako prefabrikované stropy a vykazujú veľkú požiarnu odolnosť. 

Nevýhody: 

- stavebná prácnosť

- potreba prípravy výstuže

- obmedzenie výstavby v zimnom období

- nutnosť technologických prestávok

- zvýšené náklady na debnenie, výrobu a dopravu betónovej zmesi 

Ľahké drevené stropy

Drevené stropy sú bežne zhotovované z mäkkého dreva. Stropné trámy sa najčastejšie vyrábajú zo smrekového, jedľového a smrekovcového dreva. V minulosti sa, pokiaľ išlo o malé rozpätie a veľké zaťaženie stropu, používali aj dubové trámy. 

Dnes sa pre svoju malú plošnú hmotnosť a nenáročnú montáž používajú hlavne pri menších stavbách (rodinné domy, rekreačné chaty, drevenice atď.). Montáž drevených stropov je na rozdiel od iných typov stropov suchá a hlavne rýchla.

Nevýhody: 

– nízka vzduchová nepriezvučnosť

– ťažšie dosiahnutie požiarnej odolnosti

– nižšie rozpätia stropov ako pri iných typoch stropov

– nízka tepelno-akumulačná schopnosť

– drevené konštrukcie vyžadujú dokonalú ochranu proti vlhkosti, hmyzu, ohňu

Keramické stropy

Tieto typy stropov sú tvorené železobetónovým (alebo keramickým) nosníkom s priestorovými výstužami a keramickými vložkami. Sú variabilné a ponúkajú možnosť použitia aj pri členitých a nepravidelných pôdorysoch miestností. 

Vynikajú jednoduchou montážou a vysokou odolnosťou voči požiarom. Zároveň majú dobré tepelnoizolačné a akustické vlastnosti a dobre prijímajú a uvoľňujú vlhkosť, čím zabezpečujú v priestore zdravú klímu.

Nevýhody:

– obmedzená dĺžka stropných nosníkov

– potreba zohľadniť dispozíciu domu vzhľadom na umiestnenie nosných stien

– nie sú vhodné do dynamicky namáhaných stavieb

– nevyhnutnosť mokrých procesov

– väčšia hrúbka stropu

Tip: Porovnávame katalógový dom a projekt na mieru. Spoznajte ich výhody a nevýhody

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov