Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Ako si zvoliť vhodnú farbu fasády? Prezradíme vám pár tipov

Ako si zvoliť vhodnú farbu fasády? Prezradíme vám pár tipov

08.07.2022

Obrázok

Fasáda domu je prvá vec, ktorú si na ňom všimnete, preto sa oplatí venovať tomuto kľúčovému prvku dizajnu dostatočnú pozornosť.

Vytvorenie ucelenej fasády a vhodná kombinácia farieb sú veľmi dôležité pre príťažlivosť celého domu a jeho dlhodobú hodnotu. 

Tri zásady, ktoré sa oplatí dodržiavať

Všeobecne môžeme zásady pre výber správnej fasády zhrnúť do troch bodov: konzistentnosť, kombinácie farieb a doplnkové prvky (fasádne dekorácie, rámy okien, dvere). Zrejme ani netreba pripomínať, že exteriér domu by mal odrážať váš osobný vkus a štýl bez toho, aby pôsobil rušivo alebo nepatrične vzhľadom na svoje okolie. Zároveň by fasáda domu mala byť v súlade s okolitým architektonickým štýlom a tiež s interiérom. 

Tip: 5 tipov na modernú fasádu rodinného domu

Ako a kde začať s výberom farby na fasádu

Skôr, ako začnete hľadať farbu, rozhodnite sa pre celkový štýl. Môže to byť napríklad škandinávsky, tradičný, prírodný alebo moderný štýl, prípadne kombinácia rôznych motívov. Urobte si prieskum v okolí, prelistujte si časopisy o bývaní a životnom štýle a inšpirujte sa aj na Instagrame a Pintereste. Ak ešte presne neviete, čo chcete, môžete získať predstavu o tom, čo sa vám páči a čo nie a tiež nájdete veľa zaujímavých príkladov.

Pri výbere farby a odtieňa fasády je takisto potrebné zohľadniť miesto, kde bývate a domy susedov. Ide o vidiecke prostredie, mestské prostredie, kopcovitý región alebo radovú zástavbu? Bude sa tu daná farba hodiť? To všetko je potrebné zvážiť predtým, ako sa do natierania fasády vôbec pustíte. 

Výber farby fasády ovplyvňuje aj tvar a veľkosť domu

Ak je architektúra domu v súlade s tradičnými líniami, potom odporúčame použiť konvenčné farby a kombinácie pre vkusný vzhľad. Ak sa však váš príbytok pýši moderným alebo excentrickým tvarom, potom neváhajte experimentovať aj s výraznejšími farebnými odtieňmi. 

Ak máte to šťastie, že ste majiteľom veľkého domu, môžete využiť možnosť pohrať sa s rôznymi odtieňmi a vytvoriť skutočne veľkolepý dojem. Pri veľkých domoch si môžete dovoliť použiť aj tmavšie farby, ktoré v kombinácii so svetlou strechou a svetlými rámami okien dodajú domu impozantnosť. Vďaka svetlejším odtieňom zase môže dom pôsobiť väčší a zároveň vzdušnejší a otvorenejší, ako naozaj je. V každom prípade však odporúčame držať sa maximálne troch farieb.

Nezabúdajte na dvere a okná

Pri výbere farby fasády je potrebné zamerať sa aj na dvere a okná. Môžete ich natrieť v kontrastnom alebo v tmavšom či svetlejšom odtieni (v porovnaní s vonkajšími stenami). Závisí to aj od toho, či majú vaše okná alebo dvere pútavé vzory. V takom prípade budete určite chcieť, aby tento aspekt vynikol.

Kombinujte fasádne farby pre zaujímavý efekt

Ak máte cit pre farby a ich kombinácie, prečo ho nevyužiť aj pri ladení farieb na fasáde? Rôzne odtiene, ktoré sa dobre dopĺňajú, môžu ponúknuť vizuálnu hĺbku a oživiť dom bez toho, aby pôsobili rušivo. 

Avšak skôr, ako nakúpite potrebné množstvo farby na celú fasádu, ideálne by bolo zadovážiť si z obchodu vzorku danej farby a naniesť ju na fasádu, aby ste posúdili konečný výsledok. Vyberte si miesto, kde sa vzorka dá pohodlne prekryť finálnym odtieňom, ak by ste sa rozhodli pre iný tón. 

Čím sa vyznačuje farba na fasádu

Fasádna farba sa od ostatných typov farieb líši svojimi vylepšenými ochrannými vlastnosťami. Maximálne chráni povrch pred rozličnými agresívnymi vplyvmi prostredia: zrážkami, poklesom teploty, UV žiarením, hubami a plesňami. Okrem toho ponúka:

  • Svetlostálosť - schopnosť farby zachovať si pôvodnú farbu pri vystavení UV žiareniu. To znamená, že farba nevybledne a nepopraská. 
  • Paropriepustnosť - schopnosť farby prepúšťať vlhkosť vo forme pary. Pomáha uvoľňovať kondenzát spod vrstvy farby, čím zabraňuje predčasnému odlupovaniu a zničeniu vrstvy farby. 
  • Odolnosť voči poveternostným podmienkam – odoláva zrážkam, mrazu i slnečným lúčom.
  • Odolnosť voči znečisteniu – napríklad v prašnom prostredí pri cestách.

Zvážte aj použitie prírodných materiálov na fasádu

Často zabúdame, že ako súčasť palety pre exteriér domu môžeme použiť aj prírodné materiály a ich jedinečné farby. Môže ísť napríklad o tehlový, kamenný alebo drevený obklad časti domu.

Avšak nemusí sa jednať len o bezprostrednú úpravu domu. Veľmi dôležité sú aj terénne úpravy. Napríklad prírodná dlažba k vchodovým dverám alebo nízka stena vo farbe nepálených tehál, či dokonca prírodný drevený či gabionový plot. Všetky tieto možnosti poskytujú príležitosť obohatiť jednoduchú paletu farieb v exteriéri. 

Tip: Rozdelenie omietok a ich využitie (Malý sprievodca svetom omietok)

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov