Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Aký veľký dom naozaj potrebujete? Zodpovedzte si tieto otázky

Aký veľký dom naozaj potrebujete? Zodpovedzte si tieto otázky

22.11.2021

Obrázok

Väčšina ľudí sníva o veľkom dome, kde má každý člen rodiny dostatok súkromia. Čo to však znamená "veľký"? Je veľký dom naozaj taký ideálny, ak zvážime účty za kúrenie a elektrinu, dane z nehnuteľnosti a fakt, že jedného dňa sa deti aj tak odsťahujú?

Väčšina ľudí sníva o veľkom dome, kde má každý člen rodiny dostatok súkromia. Čo to však znamená "veľký"? Je veľký dom naozaj taký ideálny, ak zvážime účty za kúrenie a elektrinu, dane z nehnuteľnosti a fakt, že jedného dňa sa deti aj tak odsťahujú? 

Je dôležité vedieť, čo potrebujete

Isteže, kto by mal záujem o dom, kde sa všetci tlačia spolu v nepohodlí. Takáto nehnuteľnosť tiež nebude mať žiadnu hodnotu pri ďalšom predaji pre niekoho, kto má deti. Preto by mal mať každý, kto chce stavať dom aspoň približnú predstavu o tom, koľko štvorcových metrov potrebuje.

Ak chcete zistiť, aký veľký dom je pre vás najvhodnejší, musíte zvážiť viacero otázok. Pritom sa však nestačí spoliehať len na súčasný stav alebo blízku budúcnosť. Premyslieť a prehodnotiť bude potrebné niekoľko zásadných skutočností. Čím skôr si na ne budete vedieť odpovedať, tým lepšie.

Tip: Aj vy môžete ušetriť na stavbe domu. Poradíme vám, kde to bude rozumné

Návod, ako zistiť optimálnu veľkosť domu

  • Ako dlho chcete v danom dome bývať? Je zrejmé, že ak plánujete stavbu domu, očakávate, že v ňom nejaký ten čas pobudnete. U nás je zvykom stavať dom na celý život. Avšak v takom prípade je potrebné prispôsobiť svoje predstavy o bývaní pomerne dlhému časovému obdobiu.


  • Plánujete mať deti? Deti potrebujú mať v dome svoje miesto a tiež aj určité zábezpeky pred nebezpečenstvom. Ako rastú, ich požiadavky na priestor narastajú, až im jedného dňa bude dom malý a vyletia z hniezda. Na toto rozhodne netreba zabúdať.


  • Ak máte deti teraz, ako dlho s vami ešte budú žiť? Pri viacgeneračných domoch bolo bežné, že pod jednou strechou žili spolu „mladí so starými“. Dnes sa však tento trend veľmi neuplatňuje. Mladí ľudia väčšinou odchádzajú z domu na štúdiá a len zriedkavo sa po ich skončení vrátia späť domov.

  • Máte starších rodinných príslušníkov, ktorí sa jedného dňa možno nasťahujú? Možno príde čas, keď sa budete chcieť postarať o svojich blízkych, ktorí to už kvôli veku nebudú sami zvládať. V tom prípade by sa vám hodil nejaký ten priestor na prízemí, aby ste ich mali kam ubytovať.


  • Máte širšiu rodinu, ktorá vás bude často navštevovať a bude potrebovať hosťovské izby? Rodičia, svokrovci, švagrovci a ďalší príbuzní, ktorí sa zastavia na pár dní alebo k vám prídu tráviť dovolenku, tiež potrebujú nejaký ten priestor navyše. Ak si to môžete dovoliť, hosťovská izba/ izby sú riešením, ktoré poskytne pohodlie im aj vám.


Veľký verzus malý dom

Pri plánovaní domu sú významným faktorom rozhodovania náklady na výstavbu, ako aj na následnú prevádzku. Výstavba menšieho domu stojí menej a aj jeho prevádzka nie je taká finančne náročná, ako pri väčšom dome. Aj následné úpravy a údržba domu, ako je napríklad maľovanie, výmena strechy, výmena kobercov či podlahovej krytiny stoja vo väčšom dome viac. Takisto je to aj s vybavením domu. Naopak, menšie domy stoja menej vďaka menšiemu počtu štvorcových metrov.

Pri menšom dome si môžete dovoliť kvalitnejšie materiály. Výber menšieho pôdorysu domu znamená, že nemusíte obetovať kvalitu stavebných alebo rekonštrukčných materiálov, ako sú obklady, dosky, skrinky, podlaha atď. Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina ľudí, ktorí stavajú veľké domy, často šetrí na kvalite, aby takto znížili náklady na výstavbu. Takisto platí, že hodnota nadmerne veľkých domov časom klesá - navyše náklady na energie sťažujú ich predaj. Menší dom môžete neskôr predať oveľa ľahšie.

Menší dom má tiež svoje výhody

Aj keď mnohých priťahujú skôr väčšie domy, menší dom má tiež svoje výhody. A nie je ich málo. Napríklad sa oveľa ľahšie a rýchlejšie upratuje. To súvisí s ušetreným časom, ktorý tak môžete využiť oveľa príjemnejšie a účelnejšie. Takisto pri ňom potrebujete menej času na opravy a údržbu. Menej miestností znamená tiež nižšie dane a menšie zadĺženie pri hypotéke.

Veľké domy majú tiež nevýhodu v tom, že každý člen sa utiahne do svojej izby a rodina tak trávi málo času spoločne. Menší dom ponúka viac príležitostí na rodinné zdieľanie a utužuje vzájomné vzťahy. Za zmienku tiež stojí aj fakt, že menší dom je ekologickejší ako veľký dom. Súvisí to s tým, že menší dom má nižšiu spotrebu energií a tým aj uhlíkových emisií.

Tipy na plánovanie priestoru pri výstavbe

Najväčšiu kontrolu nad rozlohou máte, ako inak, pri stavbe nového domu. Môžete nielen rozvrhovať priestor a miestnosti, ale aj prispôsobovať ich usporiadanie. Aj keď sa stavba nového domu zvyčajne realizuje ako dlhodobé riešenie bývania, odporúčame pamätať aj na to, že dispozícia by mala byť flexibilná aj pre prípad, ak budete chcieť dom predať.

V tomto ohľade je cenné venovať dostatok metrov štvorcových najmä kuchyni, bez ohľadu na to, či venujete príprave jedla veľa času. Spálne sú tiež veľmi atraktívne hlavne preto, že budúci kupujúci majú možnosť prerobiť si niektorú z nich napríklad na pracovňu. Väčšia izba však nemusí byť vždy lepšia voľba. Napríklad menšia spálňa v skutočnosti zvyšuje hodnotu, ak vám ušetrí dostatok miesta na pozemku, ktoré môžete venovať záhradke alebo terase.

Tip: Aká je ideálna orientácia domu + naučte sa, ako zvoliť správnu polohu miestností v dome

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov