Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Bungalov alebo poschodový dom? Rozhodnite sa správne.

Bungalov alebo poschodový dom? Rozhodnite sa správne.

13.05.2021

Obrázok

Málokto pri výbere projektu domu presne vie, čo chce. Obyčajne sa ľudia pozastavia práve pri voľbe medzi bungalovom a poschodovým domom.

Aby ste si ujasnili, čo z toho je pre vás vhodnejšie, prečítajte si náš článok. Tentoraz sme sa zamerali na výhody a výzvy spojené s bungalovom alebo poschodovým domom.

Dôvody, ktoré netreba brať na ľahkú váhu

Existuje mnoho spôsobov, ako porovnať výhody a nevýhody bungalovu a poschodového domu. Samozrejme, konečný výber bude čiastočne závisieť od vášho osobného vkusu, ceny, veľkosti a typu pozemku a v neposlednom rade od vášho rozpočtu. Určite by ste však mali vziať do úvahy aj rozdielne plusy a mínusy každého z nich. Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale veľa ľudí si myslí, že výstavba poschodových domov je lacnejšia. 

Tento názor zdôvodňujú tým, že poschodová stavba si vyžaduje menej materiálu na základy a strechu, pretože izby na prízemí nepotrebujú strechu a izby na hornom poschodí nevyžadujú základy. Usporiť môžete aj na vodovodných a elektrických rozvodoch, keďže všetky miestnosti v dome sú k sebe bližšie. Netreba však zabúdať na to, že poschodové domy si vyžadujú konštrukčné prvky, ako sú trámy či oporné stĺpy, ktoré podopierajú horné poschodie, ako aj schody, ktoré navyše zaberú miesto vo vnútri domu.

Tip: Nevyhovuje vám katalógový projekt rodinného domu? Využite služby architekta

Výber poschodového domu alebo bungalovu si dobre premyslite

Ako sami vidíte, rozdiel medzi nákladmi na bungalov a podlažný dom nie je v skutočnosti dostatočným dôvodom, podľa ktorého by ste sa mali rozhodovať. To, či si vyberiete bungalov alebo poschodový dom, by malo závisieť predovšetkým od súčasných potrieb celej rodiny, rovnako ako aj od vašich plánov do budúcnosti. 

Aké sú teda dôležité rozdiely, ktoré by ste mali vziať do úvahy? Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa správne, pripravili sme zoznam porovnávajúci výhody bungalovov a poschodových domov. Veríme totiž, že správny výber pôdorysu je jednou z najdôležitejších častí stavby domu. Takto si budete sami vedieť vybrať, čo z toho je pre vás dôležité. 

Aké sú benefity bungalovu 

 • Nepotrebujete schodisko, ktoré pohltí najmenej 12 m2 miesta na prízemí a na horných poschodiach.
 • Nemusíte mať ani viacero kúpeľní, pretože od obyvateľov sa nebude vyžadovať, aby sa kvôli nim presúvali z jedného poschodia na druhé.
 • Poskytuje viac pohodlia, keďže máte všetko poruke a nepotrebujete neustále behať hore-dolu po schodoch.
 • Bungalovy sú bezpečnejšie pre rodiny s malými deťmi a pre seniorov, ako aj pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.
 • Sú výhodnejšie aj v prípade evakuácie, napríklad počas požiaru predstavuje každé okno či dvere bezpečnú únikovú cestu.
 • Ak plánujete inštaláciu klimatizácie, v prípade bungalovu vás vyjde lacnejšie a miestnosti sa rýchlejšie ochladia.
 • Rozličné činnosti okolo domu, ako napríklad čistenie odkvapov či úprava fasády sú jednoduchšie a menej prácne.

Výhody, aké ponúka poschodový dom

 • Poschodový dom si vyžaduje základy v menšom rozsahu, ako bungalov, podobne je to aj v prípade strechy, vodovodných potrubí a elektrických rozvodov, čo sa môže pozitívne odzrkadliť na znížení celkových nákladov.
 • Ponúka väčšie vzájomné oddelenie verejných a súkromných priestorov.
 • Menej zastavaného pozemku ponúka viac priestoru pre dvor, záhradu, garáž či bazén.
 • Získate viac obytného priestoru na menšom pozemku.
 • Na hornom poschodí sa nemusíte báť v noci otvárať okná.
 • Výhodou je aj menšia plocha strechy na údržbu či krajší výhľad z horného poschodia.
 • Každodenné zdolávanie schodov je v prípade zdravých ľudí prospešnou pohybovou aktivitou.

Úpravy bungalovu a poschodového domu

Samozrejme, mnohé z nevýhod, ktorými oplývajú poschodový dom alebo, naopak, bungalov, sa dajú vhodným riešením odstrániť. Napríklad inštaláciou schodiskového výťahu alebo klasického výťahu sa môže poschodie stať dostupným aj tým, ktorí sú pre rozličné pohybové obmedzenia odkázaní na invalidný vozíček alebo barly.

V prípade renovácie či realizácie prístavby si zase môžete ľahko zväčšiť pôvodný, menší bungalov. Pretože bungalovy nemajú poschodie, dajú sa ľahšie renovovať, či prestavovať. V mnohých prípadoch si dokonca môžete k bungalovu neskôr pristavať aj poschodie.

Tip: Plánujete výstavbu rodinného domu? EUROLINE stojí vždy na vašej strane

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov