Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Chladenie v podlahe

Chladenie v podlahe

18.09.2020

Obrázok

Chcete kráčať s najnovšími trendmi a hľadáte zdravé, ekonomické riešenie pre udržanie príjemného tepelného komfortu v priestoroch rodinného domu aj počas extrémnych letných horúčav? Poradíme vám. Interiér schladíte pomocou podlahového vykurovania.

V zime kúrite, v lete chladíte


Podlahové vykurovanie v rodinných domoch čoraz častejšie nahrádza tradičné spôsoby vykurovania. O tomto fakte sa môžete ľahko presvedčiť hoci už aj pri pohľade do nášho katalógu rodinných domov, v ktorom dominujú práve projekty s takýmto spôsobom vykurovania. 


Dôvody popularity predmetného vykurovacieho systému sú viac-menej jasné. Podlahové vykurovanie s nainštalovaným tepelným čerpadlom dokáže poskytnúť dokonalý komfort, jednoduchú obsluhu, pomerne rýchly vykurovací efekt, ekonomickú prevádzku a spomenúť treba aj to, že ako veľkoplošný zdroj tepla s cirkulujúcou vodou v uložených rúrkach sa na rozdiel od klasických zdrojov, čiže radiátorov, postará o optimálnu distribúciu tepla v obytných priestoroch rodinného domu. V prospech teplovodného podlahového kúrenia navyše vypovedá nízka hmotnosť podlahy spolu s nízkou konštrukčnou výškou, ktoré umožňujú inštaláciu vykurovania aj v takých priestoroch, v ktorých zo statických dôvodov nie je možné použiť ťažký betónový poter alebo kde to nedovoľuje svetlosť miestnosti. 

Ako sme to však už naznačili, podlahové kúrenie je v kombinácii s tepelným čerpadlom tiež jednou z možných alternatív a zároveň ideálnou odpoveďou, ako sa dá v rodinnom dome dosiahnuť príjemný tepelný komfort nielen počas zimy, ale aj v lete. Samozrejme bez žiadnych dodatočných investícií, pretože v dome vybavenom podlahovým kúrením a tepelným čerpadlom schopným reverzného chodu prebieha proces chladenia interiéru v rovnakých rúrkach, ako v zime proces vykurovania. Aby však neostalo iba pri slovách, poďme sa pozrieť na princípy chladenia podlahou.

Tip: Ako funguje tepelné čerpadlo?

Chladenie podlahou v kocke


Chladenie podlahovým kúrením je založené na sálaní chladu do priestoru a preto tepelné čerpadlo na tieto účely vháňa do vykurovacieho systému vodu s teplotou pohybujúcou sa v rozmedzí 17- 18 stupňov, ktorá následne ochladí podlahu približne na 21 či 22 °C. Ak sa možno práve teraz pýtate, prečo do podlahového vykurovania nie je vpúšťaná ešte chladnejšia voda, hneď vám to vysvetlíme. 


Chladenie v žiadnom prípade nemôže spôsobiť neželanú kondenzáciu vody na uložených rúrkach, pretože by došlo k navlhnutiu a poškodeniu podlahy. Tepelné čerpadlo preto musí optimalizovať teplotu vody a vždy ju udržiavať nad rosným bodom. Nenechajte sa však pomýliť. Už aj spomínaná 17 či 18 stupňová teplota vody v konečnom dôsledku dokáže znížiť teplotu interiéru na príjemné hodnoty aj pri vonkajších teplotách atakujúcich alebo presahujúcich 30 °C.

Základnou podmienkou plnohodnotného chladenia je rozmerovo dostatočná plocha, ktorá môže chlad ďalej odovzdávať, no výkon podlahového chladenia úzko súvisí tiež s použitou podlahovou krytinou a prevádzkovými faktormi v podobe teploty rosného bodu, teploty vody a teploty okolia. Pri zefektívňovaní výkonu podlahového chladenia sa počíta tiež s eliminovaním tepelných ziskov cez múry a presklené plochy. Jednoduchšie povedané, pre podlahové chladenie je ideálne, keď je rodinný dom tepelne zaizolovaný a vybavený vhodnou tieniacou technikou. No a pretože všetky požiadavky na plnohodnotný výkon chladenia podlahou je najlepšie zohľadniť už v samotnom projekte, od budúceho roka vám ponúkneme nové tehlové rodinné domy EUROLINE, ktoré budú počítať s touto alternatívou. 

Tip: Tieniaca technika ani dnes nestráca na význame. Práve naopak, podieľa sa na ekonomickom hospodárení rodinného domu s energiami.

Pre chladenie v podlahe nie sú konkurenciou klimatizačné jednotky ani stropné chladenie


Nech už sa vyššie uvedené slová zdajú akokoľvek odvážne, majú svoje opodstatnenie. Precízne navrhnuté podlahové chladenie totiž v porovnaní s klimatizačnými jednotkami ponúka kontinuálne chladenie s porovnateľnou, ak nie dokonca lepšou efektivitou. Bez hluku, vírenia prachu, prievanu a zdravotných rizík v podobe angíny, škriabania v krku, seknutých krížov, boľavých kĺbov atď.


Nuž, a čo sa týka stropného chladenia, treba na rovinu povedať, že ide síce o prirodzený a veľmi ohľaduplný princíp ochladzovania interiéru, no pri pohľade na vysoké investičné náklady je jasné, že stropné chladenie v tomto prípade ťahá za kratší koniec povrazu. Chladenie podlahou tak naďalej ostáva finančne najzaujímavejšou alternatívou pri udržiavaní príjemných teplôt počas letných horúčav. 

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov