Čističky vzduchu uľahčujú dýchanie všetkým, najmä alergikom a fajčiarom
25.02.2021

To, čo sľubujú čističky vzduchu, znie skutočne lákavo. Zbavia domácnosť nečistôt, zápachu, dymu, prachu a chlpov domácich miláčikov, takže zmenu naozaj pocítite.
Dýchajte čistý vzduch a zlepšite si zdravotný stav
Čističky a zvlhčovače vzduchu sú ideálne najmä pre alergikov a astmatikov. Tí sú totiž veľmi citliví na čistotu a celkovú kvalitu vzduchu. Čističky vzduchu odfiltrujú rôzne nečistoty a alergény, čím pomáhajú zlepšovať ich zdravotný stav. Sú vhodnou voľbou aj pre majiteľov zvierat a ľudí žijúcich v blízkosti rušných ciest. Skvele poslúžia aj fajčiarom, u ktorých účinne odfiltrujú cigaretový dym.
Tip: Trápi vás doma nedostatok svetla a čerstvého vzduchu? Tu je zopár tipov, ako sa dá zlepšiť kvalita bývania.
Ako fungujú čističky vzduchu
Čističky vzduchu sa zvyčajne skladajú z filtra alebo z viacerých filtrov a ventilátora, ktorý nasáva a cirkuluje vzduch. Pri pohybe vzduchu cez filter sa zachytávajú nečistoty a čistý vzduch sa vytláča späť do obytného priestoru. Filtre sú zvyčajne vyrobené z papiera, vlákien (často zo sklenených vlákien) alebo sieťoviny a na udržanie účinnosti je potrebné ich pravidelne vymieňať. To znamená, že okrem nákupnej ceny čističky vzduchu by ste mali zohľadniť aj prevádzkové náklady a náklady na výmenu filtra.
To, ako často budete musieť meniť filtre, sa líši v závislosti od typu čističky a jej používania. Niektoré filtre sú opakovane použiteľné a umývateľné, ale vyžadujú si dôkladnú údržbu, takže ich na najefektívnejších čističkách vzduchu zvyčajne nenájdete. Opakovane použiteľné filtre všeobecne lepšie odstraňujú väčšie častice zo vzduchu, ako sú roztoče a peľ. Iné čističky vzduchu používajú ionizátory na zachytávanie častíc, ako sú statické záporné ióny, ktoré sa viažu na prach a alergény.
Ako často je potrebné vymieňať filtre
Hlavným typom údržby, ktorá sa vyžaduje pri čističkách vzduchu, je výmena vzduchových filtrov. Priblížime vám, ako často je potrebné ich vymeniť podľa toho, o aký filter ide:
- Filtre HEPA: Filtre HEPA vydržia v závislosti od použitia asi jeden rok.
- Uhlíkové filtre: Filtre s aktívnym uhlím zvyčajne vydržia cca 6 mesiacov.
- Predfiltre: Predfiltre obyčajne vydržia 3 mesiace. Existujú však aj umývateľné predfiltre na dlhodobú filtráciu.
Kde umiestniť čističku vzduchu
Vo väčšine prípadov odporúčame umiestniť čističku vzduchu do spálne, pretože tam trávite väčšinu času. Čistička patrí na ústredné miesto, okolo ktorého je najviac pohybu. V žiadnom prípade sa nepokúšajte zatlačiť ju niekde do kúta, ku kvetom alebo do výklenku v stene – tam by svoje poslanie nenapĺňala podľa očakávaní.
Je dobré si uvedomiť, že prenosné čističe vzduchu sú určené na čistenie vzduchu iba v jednej miestnosti, takže možno budete musieť investovať do ďalších jednotiek pre ďalšie miestnosti. Môžete si však vybrať jednotku, ktorá obsahuje kolieska, rukoväte a ďalšie prenosné prvky, ktoré uľahčia jej premiestňovanie z miestnosti do miestnosti.
Zvážte, čo od čističky vzduchu očakávate
Po výbere typu a veľkosti čističky vzduchu zvážte, či potrebujete, aby mala aj nejaké špeciálne vlastnosti. Ak napríklad chcete ušetriť peniaze za energiu, hľadajte čističky vzduchu, klasifikované ako Energy Star podľa EPA.
Existujú tiež inteligentné čističky vzduchu pripojené na wi-fi, ktoré môžete ovládať z telefónu. Indikátory kvality vzduchu zase poskytujú informácie o kvalite vzduchu v reálnom čase. Medzi ďalšie funkcie patria kolieska, rukoväte pre ľahkú mobilitu, diaľkové ovládače, viac rýchlostí ventilátora a indikátory výmeny filtra.
Tip: Sužujú vás v lete prehriate priestory interiéru? Popremýšľajte nad stropným chladením.