Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Dajte si záležať na výbere fasády

Dajte si záležať na výbere fasády

25.10.2019

Obrázok

Vhodne zvolená fasáda dokáže vkusne doplniť architektúru rodinného domu. Okrem toho spoľahlivo odoláva vrtochom počasia a aj po rokoch vyzerá, akoby ste ju robili iba dnes. Týmto kritériám môže vyhovovať viacero systémov, viete aké máte možnosti?

Cena je dôležitá, ale nemala by hrať prvé husle 

Veľa ľudí sa pri výbere fasádneho systému rozhoduje podľa ceny. Snaha ušetriť je úplne pochopiteľná, ale aj v tomto prípade by malo platiť ono povestné príslovie: „Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci“. Už naši starí rodičia totiž vedeli, že do kvality sa jednoducho vždy oplatí investovať. Treba si tiež uvedomiť, že fasádny systém by mal byť dlhodobou investíciou, ktorá si nebude v krátkom časovom horizonte vyžadovať ďalšiu investíciu do údržby alebo opravy.

Výber fasádneho systému nie je iba o farbe domu

Po vizuálnej stránke sa nudy alebo stereotypu obávať nemusíte. Fasádne systémy ponúkajú pestrú paletu farieb a rôznu štruktúru, takže si môžete dopriať rozmanité podoby fasády. Problémom nebudú príjemné neutrálne ani krikľavejšie odtiene, rovnako ako jemnejšia zatieraná alebo drsnejšia škrabaná, či ryhovaná štruktúra omietky. Pri výbere fasády však treba mať na pamäti, že všetko sa nemôže točiť iba okolo farebnosti domu. Fasáda, ako sme to už vyššie naznačili, musí v dlhodobom časovom horizonte a vo všetkých klimatických oblastiach chrániť obvodový plášť rodinného domu pred pôsobením dažďa, vetra, snehu, či slnečného žiarenia. 

Veľkú pozornosť je preto vhodné venovať špecifickým parametrom omietky, ako sú napríklad paropriepustnosť, vodoodpudivosť, priľnavosť či stálofarebnosť. Dôležité je vedieť tiež to, že nie každý povrch obvodového plášťa rodinného domu alebo zatepľovací systém si dobre rozumie s každým fasádnym systémom. Najlepšie preto bude, keď si ich teraz predstavíme. 

Tip: Viete, že zmenou projektu na odolný dom sa zvýšia rozpočtové náklady iba o 4 až 10% oproti cene domu v štandardnom prevedení?

Minerálne omietky predstavujú osvedčenú klasiku

V modernej architektúre sa cení originalita. To však automaticky neznamená, že musia byť neustále predstavované nové prvky alebo systémy, ktoré musia šokovať. Dôraz sa kladie skôr na to, aby aj známe a overené veci ponúkli nový rozmer. Týka sa to samozrejme aj fasád a osobitne minerálnych omietok.Základ minerálnych omietok je tvorený cementom a vápenným hydrátom. Pri nanášaní vyžadujú dodržiavanie viacerých pravidiel, ich štruktúra je vytváraná za mokra. Pochváliť sa môžu výbornou paropriepustnosťou a priľnavosťou, takže sa dajú aplikovať na rôzne povrchy, vrátane tepelnoizolačných dosiek z minerálnej vlny. Uplatnia sa aj na expandovanom polystyréne.

Napriek spomenutým vynikajúcim vlastnostiam však treba použitie minerálnych omietok zvážiť pri rodinných domoch s menším presahom strechy, kde dochádza k častému kontaktu s dažďovou vodou. V takýchto prípadoch sa osvedčili skôr akrylátové, silikátové alebo silikónové omietky.

Tip: Ploché strechy a čo by ste mali vedieť o skúške tesnosti 

Akrylátové omietky by nemali ujsť vašej pozornosti

Akrylátové omietky ani s príchodom iných fasádnych materiálov nestratili nič na svojej atraktivite a nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo v blízkej budúcnosti niečo na tomto fakte zmeniť. Ak teda preferujete pestrú paletu farieb a rozumný pomer ceny i kvality, akrylátové omietky určite musíte zobrať do úvahy.

Akrylátové omietky patria do kategórie tzv. pastových štrukturálnych omietok. Dodávané sú vo forme pasty, ktorá je tvorená zmesou akrylátovej živice a syntetických polymérových spojív. Tieto omietky perfektne viažu pigment a preto disponujú najvýraznejšími farbami i stálofarebnosťou. Ľahko sa s nimi pracuje, výborne odolávajú vode, dajú sa dokonca prostredníctvom nízkotlakového zariadenia umývať. Ich použitie je však tiež obmedzené. Nehodia sa pre tepelnoizolačné systémy z minerálnych vlákien, ktoré by nemohli „voľne dýchať“.

Silikónové omietky sa stále tešia popularite 

Silikónové omietky vyrobené zo silikónových živíc a syntetických polymérov patria do kategórie TOP omietok, ktoré budú napriek vyššej cene ešte poriadne dlho v kurze. Z viacerých benefitov silikónových omietok môžeme vyzdvihnúť ich veľkú schopnosť odpudzovať vodu, ale spomenúť musíme výborné krycie a samočistiace schopnosti.

Ak teda od fasády očakávate, že aj po 10 rokoch bude vyzerať ako nová, tak samočistiace fasádne omietky na silikónovej báze sú perfektnou voľbou. Vďaka ich unikátnemu zloženiu a využitiu nanotechnológií dokážu efektívne zabrániť nielen usadzovaniu nečistôt, ale aj tvorbe plesní. Silikónové omietky môžu byť aplikované na všetky povrchy, ocenia ich majitelia rodinných domov postavených v blízkosti križovatiek, prašných ciest alebo v lokalitách s prebiehajúcou aktívnou výstavbou. 

Silikátové omietky držia krok so všetkými systémami

Vysoko paropriepustné silikátové omietky na báze vodného skla dokáže pokojne konkurovať ktorémukoľvek fasádnemu systému. Silikónové omietky nie sú výnimkou. Pravdou však je, že sa vyznačujú mierne vyššou nasiakavosťou ako je tomu v prípade silikónových omietok. Inak je ich odolnosť porovnateľná.

Silikátové omietky môžu byť použité na akýkoľvek zatepľovací systém. Aplikovať sa môžu aj na betónové podklady, sadrové podklady a na dosky z drevotriesky. Pred nanesením silikátových omietok musí byť samozrejme podklad natretý základným penetračným náterom. Fasáda so silikátovou omietkou sa podobne ako akrylátová alebo silikónová omietka môže čistiť vodou pomocou nízkotlakového zariadenia.

Preferujete nekonvenčné riešenia?

Ponuka fasádnych omietok je skutočne pestrá, no aby toho náhodou nebolo málo, výrobcovia prichádzajú s rôznymi zaujímavými produktami. Majiteľom rodinných domov, ktorí sa neuspokoja s tradičnými riešeniami sú tak k dispozícii mozaikové alebo špeciálne kreatívne omietky. Tieto omietky fasáde rodinného domu prepožičajú vzhľad dreva, betónu alebo prírodného kameňa. 

Tip: Rodinný dom za cenu bytu, zistite ako na to

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov