Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Hľadáte zdravé, ekologické a komfortné bývanie? Tehlový dom je odpoveďou na všetky požiadavky.

Hľadáte zdravé, ekologické a komfortné bývanie? Tehlový dom je odpoveďou na všetky požiadavky.

27.12.2019

Obrázok

Kvalita bývania sa neodvíja iba od lokality, veľkosti domu a jeho dispozičného riešenia. O tom či sa v dome budete cítiť naozaj príjemne, do veľkej miery rozhoduje materiál, z ktorého je rodinný dom postavený.

Tehlovým domom nepatrí iba súčasnosť, ale aj budúcnosť

Pálená tehla je stáročiami preverený prírodný stavebný materiál, ktorého vlastnosti overili rôzne nepriaznivé klimatické podmienky i letné horúčavy a treskúce zimy. Rodinné domy a budovy s poctivými tehlovými múrmi postavené našimi predkami vyšli z týchto súbojov víťazne a nedokázal im ublížiť ani čas, takže sú bežne využívané na rôzne účely ešte aj dnes. 

Nechajme však minulosť minulosťou, oveľa dôležitejší je fakt, že celkový podiel tehlových domov na trhu s novostavbami narastá a to nielen u nás. Tehlové domy sa tešia popularite u našich susedov i v celej Európe. Hovoria o tom štatistiky i rastúci počet tehelní, ktoré musia pokryť zvýšený záujem o tento stavebný materiál.

Ako sa teda zdá, o osud tehál sa netreba obávať ani v blízkej budúcnosti, pretože ani vývoj nových stavebných materiálov neohrozil dominantné postavenie tehál. Tehly jednoducho boli, sú a pravdepodobne ešte dlho v budúcnosti ostanú najčastejšie používaným stavebným materiálom.  

Tip: Predstavujeme vám tehlový dom Euroline 

Úspech neprichádza sám od seba

Tehly sa radia medzi najekologickejšie stavebné materiály. Ílovitá hlina a ďalšie prírodné suroviny používané na výrobu tehál sú ľahko dostupné a získavajú sa s maximálnym ohľadom na životné prostredie. Tehly súčasne reprezentujú stavebné materiály, ktoré ponúkajú vyváženú kombináciu viacerých vynikajúcich vlastností. Tie sú navyše nemenné počas celej životnosti stavby. 

Bolo by však veľkou chybou myslieť si, že výnimočnosť tehál je úplne zadarmo. Za úspechom tohto stavebného materiálu treba vidieť inovácie a zmeny, ktoré sa dotkli viacerých oblastí, vrátane výrobných postupov i samotného vzhľadu tehál. Výsledkom sú presné, veľkoformátové tehlové bloky najrôznejších rozmerov a tvarov, ktoré sú spravidla špecializované na konkrétne účely. 

Napríklad tehlové bloky s integrovanou hydrofobizovanou minerálnou vlnou v priestoroch vnútorných rebier sa vyznačujú nadštandardnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré vyhovujú požiadavkám rodinných domov A0 s takmer nulovou potrebou energie. Tieto tehlové domy samozrejme nie je potrebné zatepľovať, murivo vďaka prírodnému pôvodu a unikátnej technológii rebier vyplnených minerálnou vlnou disponuje výbornými tepelno-akumulačnými i akustickými vlastnosťami, no spomenúť treba aj vysokú pevnosť, požiarnu odolnosť, nízku tepelnú vodivosť, difúznu otvorenosť a dlhú životnosť tehlových stien. Ani toto ešte tiež nie je všetko, tehlový dom dokáže toho oveľa viac.

Tehlové domy ponúknu zdravú vnútornú klímu bez výkyvov  

Súvis medzi kvalitou vnútornej klímy rodinného domu a použitými stavebnými materiálmi je síce často diskutovaný, no zároveň aj dostatočne preukázaný a nespochybniteľný. Na kvalitu vnútornej klímy, ako určite viete, má rozhodujúci vplyv optimálna vlhkosť vzduchu. Nevyvážená klíma s nadmernou vlhkosťou nielenže znižuje komfort bývania, ale má aj dopad na naše kognitívne schopnosti a neraz aj na zdravie, Poďme však k meritu veci. 

Tehlové domy s masívnymi stenami a veľkou objemovou hmotnosťou omietnuté primeranou vrstvou vápennej omietky, totiž dokážu optimálnym spôsobom regulovať vlhkosť v interiéroch rodinných domov. Kombinácia tehly a vápennej omietky absorbuje prebytočnú vlhkosť z prostredia, alebo naopak, v prípade suchého vzduchu ju odovzdá späť do priestoru 3 až 4-krát efektívnejšie ako sadrové omietky, či sadrokartón na stenách drevených montovaných domov. Otázka, ktorú konštrukciu steny uprednostniť pri výstavbe rodinného domu sa tak stáva úplne zbytočnou.

Tip: Tehlový dom EUROLINE v relácii Nové bývanie

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov