Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Hypotéka pre mladých v roku 2019

Hypotéka pre mladých v roku 2019

19.01.2019

Obrázok

Či sa nám to už páči alebo nie, hypotéka na dom je často jedinou možnosťou mladých, ako si zabezpečiť vlastnú strechu nad hlavou. Minuloročné legislatívne zmeny sa dotkli poskytovania všetkých typov úverov a nevyhli sa ani hypotéke pre mladých.

Tá bude síce dostupná záujemcom naďalej aj v roku 2019, aby ste ju však získali budete musieť prejsť prísnejším posudzovaním. Zmena sa dotkla aj podoby zvýhodnenia hypotéky pre mladých a znížená úroková sadzba je dnes minulosťou. 

Zopár faktov na úvod

O sprísnení pravidiel pri poskytovaní úverov v dôsledku opatrení prijatých Národnou Bankou Slovenska (NBS) sme vás podrobnejšie informovali v článku vyberáme najlepšie financovanie stavby rodinného domu, preto si iba stručne pripomenieme, aké zmeny začali platiť od júla 2018. 

Prvou zmenou bolo nastavenie stropu zadlženosti žiadateľa voči jeho ročnému disponibilnému príjmu. Týmto opatrením sa v konečnom dôsledku stanovila maximálna výška hypotéky. Strop bol stanovený na 8-násobok čistého ročného príjmu, pričom do celkovej zadlženosti žiadateľa sa započítava už aj poskytovaná hypotéka a súčet zostatkov všetkých existujúcich splátkových úverov, kreditných kariet atď..

V súvislosti s opatreniami NBS došlo tiež k zvýšeniu finančnej rezervy, ktorá musí žiadateľovi o úver ostať k dispozícii po odpočítaní všetkých výdavkov a splátok. Po novom vám tak musí v peňaženke ostať z mesačného príjmu nie 15 %, ale až 20 %. 

Nuž a ak ste očakávali, že banka vám poskytne 100 % hypotéku, zabudnite. Banky 100 % hypotéky prestali poskytovať a od júla minulého roku začali znižovať aj podiel úverov s 80 % LTV. Vzniknutý rozdiel, tak budete musieť pokryť z vlastného vrecka, poprípade ďalším spotrebným úverom. 

Tip: Vlastníte pozemok a nemáte vyriešené financovanie rodinného domu? Nevadí. Nepotrebujete vlastné finančné zdroje ani preklenovacie úvery. Stačí ak si u nás vyberiete rodinný dom na kľúč a my všetko potrebné zariadime za vás. 

Zmeny v hypotéke pre mladých

Hypotéka pre mladých vďaka 2 % dotácii štátu a 1% príspevku od banky v minulosti ponúkala finančné zvýhodnenie v podobe nižšieho úročenia. Takéto 3% zvýhodnenie je žiaľ už minulosťou a od 01. januára 2018 Ministerstvo financií Slovenskej republiky spomínanú bonifikáciu úrokovej sadzby nahradilo daňovým bonusom

V súčasnosti je tak zavedená odpočítateľná položka od daňovej povinnosti. Ak si teda zoberiete hypotéku tento rok, v daňovom priznaní za rok 2019 si môžete uplatniť spomínaný daňový bonus. Napriek zmene finančného zvýhodnenia tak môže byť hypotéka pre mladých stále atraktívna. Aké sú podmienky hypotéky a aká je výška daňového bonusu? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Hypotéka pre mladých a daňový bonus

Hypotéka pre mladých je limitovaná vekom a preto ak ju chcete získať, musíte v čase podania žiadosti dosiahnuť minimálne 18 rokov, ale zároveň nesmiete prekročiť vek 35 rokov. Hypotéka pre mladých je limitovaná spomínaným finančným stropom ( maximálne 8-násobok ročného čistého príjmu). V praxi tak môžete dostať hypotéku 40 000 €, ale aj 70 000 € i viac,  no treba vedieť, že ak poskytnutá hypotéka presiahne 50 000 €, daňový bonus sa bude dať uplatniť iba na úroky zaplatené do tejto sumy.

Daňový bonus si budete môcť uplatniť vo výške 50% zo sumy zaplatených úrokov za príslušný kalendárny rok, maximálne však 400 € ročne počas piatich rokov. Zabudnúť však netreba tiež na to, že nárok na uplatnenie daňového bonusu máte iba vtedy, ak váš príjem nepresiahne 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve

Hypotéka je o zodpovednosti

Hypotéka na dom si vyžaduje zodpovednosť a reálne zváženie vlastných finančných možností pri dlhodobom splácaní mesačných splátok. Vašu bonitu si napokon dôsledne preverí banka, ktorú ste požiadali o poskytnutie hypotéky. Banka zohľadní všetky dôležité aspekty. Spomenúť môžeme rodinný stav, váš vek, výšku príjmu, dosiahnuté vzdelanie, počet vyživovaných osôb v domácnosti a v neposlednom rade prípadnú úverovú históriu. 

Ak nie ste si úplne istí svojim rozhodnutím alebo máte pochybnosti, ešte predtým ako navštívite banku, obráťte sa na hypotekárneho špecialistu, ktorý vám poradí a posúdi vašu situáciu i  možnosti.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov