Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Inteligentná domácnosť vám prinesie veľa výhod, vyžaduje si však plánovanie

Inteligentná domácnosť vám prinesie veľa výhod, vyžaduje si však plánovanie

09.10.2022

Obrázok

Inteligentná domácnosť dokáže svojim užívateľom výrazne uľahčiť život. Prečítajte si, čo vám smart systém umožní, aj o podmienkach, ako si ju zabezpečiť.

Inteligentná domácnosť sa predovšetkým oplatí

Ak uvažujete nad inteligentnou domácnosťou, potom by ste mali vedieť, že smart systémy vám môžu výrazne pomôcť ušetriť náklady, napr. na vodu, kúrenie a do určitej miery aj na elektrinu. Ceny inštalácií inteligentných domov sa líšia, napríklad ceny malých základných inštalácií sa pohybujú okolo 1 200 €. Ceny inteligentných domov sa potom pohybujú okolo 10 - 11 000 €.

Tip: Najlepšie smart home systémy na rok 2022

Je však nutné podotknúť, že v uvedenej sume sú zahrnuté aj klasické zásuvky a klasické vypínače, ktoré sú ako súčasť inštalácie beztak nevyhnutné a sú doplnené o ďalšie prvky z inteligentnej domácnosti. Vzhľadom na to samotná inštalácia nie je až taká náročná a cenovo odlišná od bežnej elektroinštalácie. Vďaka spolupráci tienenia, vykurovania a ďalších technológií vo vašom dome dosiahnete vyššiu energetickú účinnosť a efektivitu. Prostredníctvom smart home gadgetov tak chránite životné prostredie a zároveň šetríte svoje peniaze.

Kedy začať plánovať smart domácnosť

Ešte skôr ako začnete plánovať svoj inteligentný dom, mali by ste si zadefinovať svoje potreby a priania. Ak ste sa rozhodli pre smart systémy s centrálnou jednotkou, ktorá v tomto prípade zastáva funkciu mobilnej aplikácie, namiesto mnohých aplikácií k jednotlivým zariadeniam máte k dispozícii len jednu, tzv. centrálnu. Vďaka nej môžete napríklad naprogramovať zariadenia tak, aby fungovali samostatne a vy ste sa už o ne nemuseli viac starať. Pritom platí, že čím skôr si naplánujete vašu inteligentnú domácnosť, tým hladšia bude výstavba. 

Je absolútne nevyhnutné informovať všetky inštalačné firmy včas. Ideálny čas na plánovanie inteligentnej domácnosti je totiž už pri plánovaní konkrétneho projektu domu, teda vtedy, keď sa rozhodnete stavať dom. Ide o to, aby so smart systémom rátali už projektanti. Prípadne sa môžete poradiť s elektromontérom, ktorý by samotnú inštaláciu riešil neskôr. Preto je takéto riešenie obzvlášť vhodné pre novostavby, kde sa s inštaláciou počíta ešte pred ukladaním elektroinštalácie do nového domu. Ceny takýchto riešení sa potom odvíjajú podľa počtu zariadení. 

Aké inteligentné zariadenia si vybrať

Inteligentná domácnosť prináša dokonalé domáce nastavenie, umožňujúce pohodlné ovládanie inteligentných zariadení, pripojených do domácej WiFi siete. Navyše tieto smart zariadenia medzi sebou komunikujú a ich prepojenie cez internet umožňuje ovládať ich z ľubovoľnej vzdialenosti, teda nielen z domu, ale aj na diaľku. Pomocou smartfónu tak viete napríklad jednoducho nastaviť požadovanú teplotu, rozsvietiť osvetlenie, či zapnúť práčku a mnoho iného ešte skôr, ako vôbec odomknete vchodové dvere. 

To, aké smart zariadenia si vyberiete, ostáva len na vás a vašich preferenciách. Na inteligentné monitorovanie a riadenie domácnosti si totiž môžete zvoliť rozličné senzory a snímače, od ktorých závisí rozsah funkcií. Senzory prítomnosti, teplotné snímače a okenné a dverové kontakty už takpovediac patria medzi nevyhnutné doplnky.

Kde sa uplatní smart systém riadenia domácnosti

  • tienenie – inteligentné automatické tienenie prináša pohodlie a úsporu energií
  • klimatizácia – zabezpečí optimálnu teplotu, kvalitu a vlhkosť ovzdušia
  • osvetlenie – užite si príjemné svetlo pre každú náladu
  • hudba a multimédiá – inteligentné ovládanie pre televízor, konzolu či projektor
  • bezpečnosť a ochrana majetku – odoženie zlodeja, chráni pred požiarom
  • zavlažovanie – polievanie rastlín na základe predpovede počasia 

Tip: Spoznajte smart home gadgety, o ktorých ste zrejme ešte nepočuli

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov