Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Jednoduchšia inštalácia wallboxu na nabíjanie elektromobilu od Euroline

Jednoduchšia inštalácia wallboxu na nabíjanie elektromobilu od Euroline

03.03.2021

Obrázok

Len ťažko môžete nájsť niečo pohodlnejšie, ako je čerpacia stanica elektrickej energie umiestnená vo vlastnej garáži. Ak si teda kupujete elektromobil, určite sa vám oplatí súčasne nainštalovať i wallbox - domácu zásuvku pre nabíjanie elektromobilov.

Dva spôsoby nabíjania elektromobilu

Aby ste elektromobil mohli využívať, je potrebné zabezpečiť nabíjanie batérie. To je možné urobiť dvoma spôsobmi:

  • AC nabíjanie – v tomto prípade ide o nabíjanie integrovanej nabíjačky, ktorá je pevne nainštalovaná vo vozidle a po napojení na externý zdroj transformuje striedavý prúd zo zásuvky na jednosmerný. Má to však aj svoje nevýhody. Napríklad bežný elektromobil sa z klasickej zásuvky na plný stav batérií nabíja viac ako 12 hodín. Dôvodom takéhoto pomalého dobíjania zo štandardnej zásuvky je nízka hodnota prúdu, väčšinou 10 A.
  • DC nabíjanie – je nabíjanie jednosmerným prúdom zo špeciálnej rýchlonabíjačky, v prípade domáceho nabíjania z tzv. wallboxu. Domáca nabíjačka alebo wallbox obsahuje potrebnú elektroniku, vďaka ktorej nabíjačka vo vozidle identifikuje výkon napájania a obsahuje aj ochranu. Navyše by wallbox mal byť zárukou toho, že jeho montáž vykonával odborník.

Ako fungujú wallboxy

Wallboxy, domáce nástenné nabíjačky, ktoré sa inštalujú na stenu, sú náhradou nabíjania zo zásuvky. Pri nabíjaní cez wallbox jednoducho kábel z neho zasuniete do nabíjacieho portu elektromobilu a nabíjate. Za zváženie stojí aj fakt, že nočné nabíjanie je výrazne lacnejšie než denné a vďaka domácej nabíjačke v garáži môžete auto nechať nabíjať pokojne aj celú noc.

Mnohé aj z tých najlacnejších typov wallboxov dokážu v porovnaní s bežnou zásuvkou dobu dobíjania výrazne urýchliť. To ako veľmi sa proces dobíjania zrýchli, ovplyvňuje aj integrovaná nabíjačka a teda aj model a výbava vozidla. Samotné wallboxy môžu poskytovať výkon až do 43 kW, čo zodpovedá 63 A trojfázovej prípojky. Samozrejme, hlavne pri inštalácii v rodinnom dome treba brať do úvahy, že v takomto prípade si majitelia riadne priplatia v elektrárňach za rezervovanú kapacitu. Aj z tohto dôvodu sa väčšina wallboxov v súčasnosti vyrába s výkonom do 22 kW, zodpovedajúcim 32 A trojfázovému napájaniu.

Tip: Smart zásuvky dokážu čiastočne nahradiť niektoré funkcie inteligentnej elektroinštalácie

Elektroinštalačná príprava na montáž wallboxu od Euroline

So zaobstaraním wallboxu môžu byť, samozrejme, spojené aj ďalšie náklady. Tie zahŕňajú napríklad aj úpravu elektroinštalácie, ak máte starší dom a podobne. Oproti nim majú jasnú výhodu tí, ktorí svoje sny o vlastnom bývaní ešte len plánujú zrealizovať. Od roku 2021 totiž budú všetky projekty Euroline, ktoré majú garáž alebo prístrešok pre auto, vybavené elektroinštalačnou prípravou na jednoduchú montáž wallboxu na dobíjanie elektromobilov. 

Prirodzene, domy obsahujúce dvojgaráž budú mať prípravu na 2 wallboxy. Spoločnosť Západoslovenská energetika už dokonca ponúka aj zvýhodnenú tarifu v prípade, že dom obsahuje zariadenie na dobíjanie automobilu zo siete. Toto všetko prispieva k tomu, že do budúcnosti sa väčšine majiteľov elektromobilov zaobstaranie domácej nabíjačky skutočne oplatí. 

Výhody, aké prináša wallbox

  • Komfort pri nabíjaní z pohodlia domova.
  • Bezpečnosť nielen pre používateľa nabíjačky, ale aj pre samotné auto
  • Elektromobil je možné nabíjať aj viacfázovo, a to až do výkonu 22 kW. 
  • Nabíjanie trvá kratšie ako pri nabíjaní z bežnej zásuvky.
  • Hybridný systém umožní ukladanie energie zo solárnych panelov alebo z elektrickej siete počas lacnejšieho odberu a elektromobil je potom nabíjaný práve touto elektrinou. 

Tip: Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov