Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Majitelia hypoték pre mladých, pozor!

Majitelia hypoték pre mladých, pozor!

05.02.2020

Obrázok

V kolotoči pracovných a rodinných povinností môžete ľahko zabudnúť na daňovú úľavu zo zaplatených úrokov. Ak nechcete prísť o daňový bonus, začnite konať hneď.

Hypotéka pre mladých s 2 % dotáciou od štátu a 1% príspevkom od banky je už dva roky minulosťou. Finančné zvýhodnenie v podobe nižšieho úročenia Ministerstvo financií Slovenskej republiky nahradilo od 01. januára 2018 daňovým bonusom. 

Daňový bonus vo výške 50 % zo sumy zaplatených úrokov za príslušný kalendárny rok, maximálne však do 400 €, si mohli majitelia hypoték vo svojom daňovom priznaní (za rok 2018) prvýkrát uplatniť už v roku 2019. Rok 2020 je teda v poradí už druhým rokom, v ktorom tak môžete urobiť znovu. Dajte si však pozor. Situáciu vám môže skomplikovať chýbajúce potvrdenie o zaplatených úrokoch, keďže nie všetky banky na našom trhu takýto doklad zasielajú svojim klientom automaticky. 

Tip: Novinky EUROLINE 2020

Bez potvrdenia zaplatených úrokov to nepôjde, čas súri najmä zamestnancov

Na daňovom bonuse nemusí byť nič dramatické, pokiaľ si daňové priznanie typu A podávate sami. Do 31. marca 2020 predsa len ešte ostáva prakticky dosť času, no spozornieť by mali  predovšetkým zamestnanci, ktorí v uplynulom roku poberali zdaniteľné príjmy iba zo závislej činnosti a ročné zúčtovanie preddavkov dane im robí zamestnávateľ.

Im môže chýbajúce potvrdenie o zaplatených úrokoch z banky znepríjemniť život podstatne viac. Do 17. februára, kedy musíte zamestnávateľa písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov dane, už totiž naozaj neostáva veľa dní. To ale samozrejme ešte neznamená, že tento rok musíte prísť o daňový bonus. Riešenie je jednoduché. Ešte dnes alebo zajtra navštívte banku, ktorá vám poskytla hypotéku a požiadajte o vystavenie spomínaného potvrdenia. Banky spravidla vychádzajú svojim klientom v ústrety a hoci možno potvrdenie nedostanete hneď na počkanie, termín vykonania ročného zúčtovania s najväčšou pravdepodobnosťou stihnete.  

Bez povšimnutia nenechajte ani doplnkové dôchodkové sporenie  

Aj keď doplnkové dôchodkové sporenie priamo nesúvisí s našou témou zaslúži si rovnakú pozornosť, pretože podobne ako spomínaný daňový bonus patrí k finančným produktom prinášajúcim daňové úľavy. 

Ak ste teda zapojení do 3. piliera a váš zamestnávateľ vám taktiež prispieva na dôchodok, nezabudnite si znížiť základ dane z príjmu o výšku vašich príspevkov. Súhrnnú výšku všetkých vašich príspevkov za rok 2019 preukážete potvrdením od Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Potvrdenia k nezdaniteľnej časti základu dane dôchodkové spoločnosti zasielajú svojim klientom zvyčajne s dostatočným predstihom, no ak by tak vaša spoločnosť neurobila, kontaktujte ju a požiadajte o nápravu. 

Tip: Hypotéky po novom roku znovu nedostupnejšie?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov