Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Maľovanie stien má svoje nástrahy. Nechajte si poradiť od odborníkov

Maľovanie stien má svoje nástrahy. Nechajte si poradiť od odborníkov

13.04.2023

Obrázok

Určite ste už vy alebo niekto z vašich známych maľovali steny svojpomocne. Na prvý pohľad sa zdá, že na tom predsa nič nie je. Ale ruku na srdce – boli ste s výsledkom 100 % spokojní? Prečítajte si o najbežnejších chybách pri maľovaní a o tom, ako sa im d

1. Vynechanie základného náteru

Častou chybou pri maľovaní stien je vynechanie nanesenia základného náteru pred maľovaním. Základný náter pomôže farbe lepšie priľnúť a zabráni nerovnomernému sfarbeniu. Takisto je dôležitý pri opravách alebo pri výraznej zmene farby alebo lesku. Ak nepoužijete základný náter, časom sa môže farba zo steny začať olupovať.

Tip: Naučte sa triky, ako maximalizovať malé priestory v dome

3. Ignorovanie plesne na stenách

V prípade, že máte problémy s vlhkosťou a plesňami na stenách, je nesmierne dôležité, aby ste všetky postihnuté miesta pred náterom dôkladne ošetrili. Ak by ste totiž farbu natreli priamo na pleseň, po čase by ste sa dočkali nemilého prekvapenia. Pleseň by v krátkom čase náter opäť prerástla a boli by ste zase na začiatku.

V prvom rade preto treba pleseň odstrániť. Najčastejšie sú používané chlórové a tenzidové prípravky, ktoré síce majú dezinfenfekčné účinky, ale pôsobia iba na povrchu (neprenikajú do hĺbky). To značí, že povrch síce zbelie vďaka bieliacej sile chlóru, ale problém semeniska plesní v póroch povrchu to nevyrieši. Preto pri odstraňovaní plesne zo stien odporúčame namiesto chlórových prípravkov špeciálnyfungicídny prípravok, ktorý plesne usmrcuje.

4. Nedostatočná príprava steny na maľovanie

Pred maľovaním by ste steny mali vždy dôkladne pripraviť. To znamená, že ich treba vyčistiť od prachu a nečistôt a samozrejme, netreba zabudnúť ani na zalepenie dier či prasklín. Vynechanie týchto krokov môže viesť k tomu, že hotový výsledok bude vyzerať nerovnomerne, nejednotne a bohužiaľ, aj veľmi neprofesionálne. Hoci sa prípravné práce môžu zdať ako zdĺhavé a zbytočne náročné, správna príprava steny uľahčí samotnú fázu maľovania a výrazne vylepší konečný vzhľad stien.

3. Nedostatočné premiešanie farby pred maľovaním

Slabé premiešanie farby či dokonca jeho úplné vynechanie má za následok fľakatý vzhľad stien v dôsledku nerovnomerného rozloženia pigmentov a iných zložiek v farbe. Faktom totiž je, že rôzne zložky farby sa časom usadzujú na dno plechovky alebo kýbla a ak nie je farba správne premiešaná, môže sa stať, že finálny výsledok vás po vyschnutí farby nepríjemne prekvapí. 

Aby ste tomu zabránili, pred maľovaním farbu dôkladne premiešajte a rovnako ju pravidelne premiešavajte aj počas maľovania. Použite tyčinku na miešanie alebo hladkú paličku z dreva či plastu a miešajte niekoľko minút, aby ste zabezpečili rovnomerné rozloženie všetkých zložiek farby.

5. Príliš dlhé ponechanie maliarskej pásky

Ak chcete zachovať čisté línie a ostré okraje, je maliarska páska skutočne nevyhnutnosťou, pretože zaručuje profesionálny výsledok. Ak ju však necháte nalepenú dlhší čas, môže po odstránení spôsobiť odlupovanie farby. Kedy ju teda treba odstrániť, aby ste pritom nepoškodili čerstvú maľovku?

Ideálne je pásku odstrániť približne hodinu po skončení maľovania. Ak ste ju však nechali prilepenú príliš dlho a farba sa začne odlepovať, nevešajte hlavu. Pomocou žiletky pri odlepovaní jemne prejdite pozdĺž okraja pásky. Môžete tiež vyskúšať fén na zahriatie a uvoľnenie a prstami pásku odlepiť od steny.

6. Zanechávanie stôp po valčeku na strope

Priestor, kde sa stena stretáva so stropom, býva pre maľovanie často kritický. Nezriedka sa stane, že pri natieraní stien sa valček dotkne stropu a zanechá na ňom nepekný farebný odtlačok. Ak je farba ešte mokrá, okamžite nastriekajte na miesto trochu čistiaceho prostriedku na okná a zotrite. 

Avšak v prípade, že chcete tomuto problému predísť, mali by ste oblepiť strop páskou a natrieť štetcom vodorovný pás farby tak, aby pokrýval približne päť centimetrov hornej časti steny. Získate tak veľkorysú bezpečnú zónu, ktorá vám umožní poľahky sa vyhnúť stropu.

Tip: Chyby pri výbere a pokládke podlahy + tipy, ako sa im vyhnúť

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov