Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Malý sprievodca výberom strešných okien

Malý sprievodca výberom strešných okien

18.12.2019

Obrázok

Okná dokážu ovplyvniť energetickú bilanciu rodinných domov až o desiatky percent. Okrem toho plnia v budovách viacero dôležitých funkcií, takže niet divu, že im architekti a projektanti venujú primeranú pozornosť.

Výnimkou samozrejme nie sú ani strešné okná. Požiadavky na strešné okná sa v podstate pri rodinných domoch nijako výraznejšie nelíšia od požiadaviek na klasické okná. Strešné okná teda musia zabezpečiť dostatok prirodzeného denného svetla v miestnostiach, efektne tlmiť vonkajší hluk, ponúknuť výhľad z domu a samozrejme, nesmú byť zdrojom tepelných strát. Práve naopak. Pri energeticky úsporných rodinných domoch je žiaduce, aby vďaka slnečným lúčom pôsobili ako jednoduché solárne radiátory. 

Kvalitný projekt rodinného domu myslí na všetky spomenuté potreby a stavebné otvory s výplňami sú prispôsobované aktuálnym požiadavkám na energetickú hospodárnosť budov. Moderné strešné okná od spoľahlivých výrobcov však musia byť prioritou aj pri svojpomocnej rekonštrukcii strechy domu a preto sa pozrieme na niekoľko základných faktov a odporúčaní. 

Okná sú očami domu, no netreba to s nimi preháňať

Stredoeurópske klimatické podmienky sa nedajú ani zďaleka porovnávať s krajinami ležiacimi okolo Stredozemného mora a preto architektúra rodinných domov musí zohľadňovať špecifiká našich zemepisných šírok. Veľkoformátové okná cez celú fasádu vyzerajú efektne, podobne ako viaceré okná zabudované v streche, no pravdou je tiež skutočnosť, že okná v porovnaní s obvodovým alebo strešným plášťom disponujú horšími tepelnými parametrami. 

Miestnosti tak v zimnom období môžu zaznamenávať vyššie tepelné straty, v lete zasa môže dochádzať k neželanému prehrievaniu, ktoré si vyžiada inštaláciu tieniacej techniky. Konkrétne hodnoty osvetlenia vnútri budov u nás upravuje norma STN 73 0580, vo všeobecnosti však platí, že o adekvátny prísun denného svetla sa postará plocha strešných okien, ktorá je k podlahovej ploche miestnosti v pomere 1 : 6. Okná nad uvedený pomer sú zbytočné a ekonomicky neefektívne. 

Veľa napovie zasklenie okien

Pri strešných oknách zohráva dôležitú úlohu zasklenie. Zasklenie zaisťuje tepelnú izoláciu, útlm hluku, odolnosť, bezpečnosť a ochranu pred prírodnými živlami. K dispozícii sú strešné okná s izolačným či bezpečnostným trojsklom, za pozornosť stoja tiež okná s prémiovým dvojsklom alebo nízkoenergetickým trojsklom proti hluku. Vybrať si teda taký typ zasklenia, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim požiadavkám nebude najmenší problém.

Hodnotu tepelnej priestupnosti zasklenia vyjadruje Ug (g = glazing), no pri výbere okien by ste nemali nechať bez povšimnutia ani údaj o tepelnej priestupnosti rámu okna Uf (f = frame), resp. zaujímajte sa najmä o hodnotu Uw (w = window), ktorá vyjadruje celkovú tepelnú priestupnosť okna. Súčiniteľ prestupu tepla Uw sa vzťahuje na celé okno a táto hodnota je ovplyvňovaná hodnotami U pre zasklenie Ug a rám Uf. Za štandard sa dnes považuje hodnota Uw okolo 1,1  - 1,3 W / m2. K, pričom platí, že čím nižšia je táto hodnota, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti má dané strešné okno. 

Materiál okien ponecháva dostatok priestoru na výber

Strešné okná dnes dokážu ulahodiť doslova každému. Vyberať si môžete z okien s vonkajším povrchom z hliníka alebo medi, v prípade záujmu je k dispozícii titán-zinková úprava i Alu farbaO nič horšie na tom nebudete ani pri výbere vnútorného povrchu okien. Siahnuť môžete po oknách s vodotesným bielym polyuretánovým náterom, ktoré sa hodia do kuchýň alebo kúpeľní. Ak však preferujete prirodzený vzhľad dreva, vyberte si strešné okná natreté transparentným lakom, ktorý chráni drevo pred vlhkosťou a nečistotami, no dá vyniknúť aj jeho samotnej štruktúre. 

Bokom nemôžu ostať ani zdanlivo drobné detaily

Na nekvalitnom kovaní alebo zlej manipulácii s oknami môžu pohorieť aj inak veľmi kvalitné okná s vydareným dizajnom a výbornými parametrami. Optimálne okná musia preto umožňovať jednoduchú, ale bezpečnú manipuláciu pri ich úplnom otváraní, sklápaní či uzatváraní. 

V praxi sa môžete pomerne často stretnúť s oknami, ktoré sa otvárajú pomocou kľučky umiestnenej dole. O niečo zaujímavejšou alternatívou je však strešné okno s hornou ovládacou rukoväťou, ktoré umožňuje nahradiť nepraktické manuálne otváranie, pohodlným elektrickým ovládaním okna.

Tip: Chce Európska únia nahradiť klasické vetranie vzduchotechnikou?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov