Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Mýty a fakty o bungalovoch

Mýty a fakty o bungalovoch

25.02.2020

Obrázok

Moderné bungalovy sú snom mnohých slovenských domácností. Čo je však zvláštne, s rastúcim záujmom o bungalovy rastie aj množstvo mýtov a dezinformácií. Dnes sa pokúsime dať na pravú mieru skutočnosti súvisiace s presvetlením bungalovov.

Mýtus: Presvetlenie svetlovodmi je zbytočné a drahé, rovnaký efekt dosiahneme elektrickými svietidlami

Niet najmenších pochybností, že každý z nás chce mať svoj dom presvetlený dostatočne. Nie vždy sa však do chodby, šatníka, komory či do technickej miestnosti dajú osadiť okná. Do úvahy, samozrejme, prichádzajú klasické elektrické svietidlá alebo sklenené interiérové dvere. Oveľa elegantnejšie riešenie však ponúkajú svetlovody, teda vysokoodrazové rúry so špeciálnou kupolou v streche, ktoré dokážu priviesť do interiéru dostatok zdravšieho a príjemnejšieho denného svetla, dokonca aj pri zamračenej oblohe. Efekt kruhového difúzora, ktorý uzatvára rúru svetlovodu v miestnosti a rozptyľuje do nej denné svetlo, je taký presvedčivý, že si ho neraz pomýlite s elektrickou lampou a budete ho chcieť vypnúť. 

Nuž a čo sa týka ceny, montáž 2 ks svetlovodov predstavuje zvýšenie rozpočtu o maximálne 1 % ceny domu, takže v porovnaní s niektorými inými technológiami ide naozaj o zanedbateľnú investíciu do zdravia a komfortu.

Mýtus: Bungalov si vystačí s klasickými fasádnymi oknami

Prízemné bungalovy ponúkajú množstvo výhod, ale ako to už býva, nič na tomto svete nie je dokonalé, a preto aj tento typ nehnuteľnosti má slabšiu stránku v podobe hlbokých dispozícií domu a výrazných strešných presahov, ktoré zapríčiňujú slabšiu presvetlenosť interiéru. Francúzske okná so zasklenou výplňou až po podlahu možno lepšie prepájajú interiér s exteriérom a poskytujú väčší pocit slobody či prepojenia s vonkajším svetom, no ani napriek ich veľkorysým parametrom nedokážu presvetliť interiér bungalovu viac ako do 3,5 metrovej hĺbky.S nainštalovanou pergolou na terase alebo iným tieniacim prvkom strácajú okná na svojich schopnostiach dostať do interiéru dostatok svetla ešte o niečo viac. Ak sa teda teraz zatiaľ len rozhodujete pre bungalov, myslite na primerané presvetlenie domu nielen fasádnymi, ale aj strešnými oknami už pri výbere projektu

Mýtus: Strešné okná presvetlia bungalov, no prehrievajú interiér 

Strešné okná musia zabezpečiť dostatok prirodzeného denného svetla v miestnostiach (najlepšie s reguláciou svetla podľa vykonávaných aktivít), efektne tlmiť vonkajší hluk, ponúknuť výhľad z domu a popri tom všetkom nesmú negatívnym spôsobom ovplyvniť energetickú bilanciu domu. Inak povedané, nesmú byť príčinou tepelných strát. 

Platí to však aj naopak a strešné okná nesmú prehrievať interiér ani počas extrémnych letných horúčav. Strešné okná môžu byť preto vybavené vonkajšími markízami alebo roletami, ktoré dokážu prispieť k zníženiu teploty v interiéri o niekoľko stupňov. Pravdou však je tiež to, že súčasné rodinné domy sú navrhované tak, aby pokiaľ možno v čo najvyššej miere svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami udržiavali stabilné prostredie v dome. Samotné strešné okná v bungalove navyše nepredstavujú pre miestnosti so štandardnou veľkosťou prakticky žiadnu tepelnú záťaž

Vysoko umiestnené strešné okná okrem toho umožňujú efektívnu ventiláciu a rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti, takže svojím dielom prispejú k prirodzenému ochladeniu interiéru aj bez toho, aby boli vybavené spomínanými tieniacimi prvkami. Obavy o prehrievanie interiéru prostredníctvom strešných okien jednoducho nie sú vôbec namieste.

Mýtus: Otvorený priestor do krovu spolu so strešnými oknami prinesie vysoké účty za kúrenie 

Pri vyvracaní tohto mýtu sa znovu musíme vrátiť k výborným tepelnoizolačným vlastnostiam súčasných konštrukcií. Veľkosť objemu miestnosti v ultranízkoenergetických bungalovoch alebo domoch s takmer nulovou potrebou energie A0 tak stráca na význame alebo zohráva iba veľmi malú úlohu. 

Do úvahy treba zobrať tiež fakt, že bungalovy disponujú malým sklonom strechy a priestor sa zvyčajne otvára iba nad časťou dispozície, takže objem miestnosti sa nijako dramaticky nezväčší. Dopad na účty za vykurovanie preto nie je taký, aby vás odradil od otvoreného priestoru. V súvislosti so samotnými strešnými oknami, tiež môžete byť pokojní, okná vďaka svojej výbornej energetickej bilancii nezvýšia potrebu energie na vykurovanie.

Tip: Nízkoenergetickým domom tikajú hodinky

Mýtus: Vysoko osadené strešné okná sa nedajú umývať a ovládať

Tento mýtus by bol možno pravdou pred 25 rokmi, ale dnešné strešné okná sú, čo sa týka ich výbavy alebo povrchovej úpravy, niekde úplne inde. Zoberme si napríklad strešné okná VELUX, ktoré ponúkajú rôzne alternatívy s izolačným, bezpečnostným alebo prémiovým dvojsklom či trojsklom so samočistiacou úpravou na vonkajšej strane. V minulosti nepredstaviteľná vec, dnes samozrejmosť. No a o nič horšie na tom nie sú strešné okná ani so spomínaným ovládaním. Elektrické alebo hoci aj solárne ovládanie je dnes už bežným riešením.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov