Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Najbežnejšie výhody a nevýhody, aké prinášajú ploché strechy

Najbežnejšie výhody a nevýhody, aké prinášajú ploché strechy

29.10.2021

Obrázok

Pri stavbe domu sa rozhoduje aj o tom, akú strechu si vybrať. To, či si zvoliť plochú alebo šikmú, vám možno bude jasnejšie po prečítaní nášho článku.

Zrejme každý dobre vie, že hoci je celkový vzhľad domu dôležitý, vonkoncom nejde len o estetiku. V prvom rade musí byť strecha kvalitná, aby dom chránila pred nepriazňou počasia.

+ Plochá strecha je ako stvorená pre moderné stavby

Nie je žiadnym tajomstvom, že šikmé strechy majú u nás dlhú tradíciu. Niet sa preto čo čudovať, že ploché strechy boli dlhý čas považované za určité riziko, do ktorého bol ochotný ísť len málokto. Dnes je to však už celkom inak. Určite sa všetci zhodneme na tom, že plochá strecha najlepšie pristane k modernej architektúre rodinného domu. Samozrejme, treba pritom brať ohľad aj na architektonický štýl okolitých budov, resp. okolitej zástavby.

Tip: Plochá strecha na rodinnom dome je nepochybne atraktívna. Aby vám však robila radosť, musí byť precízne zvládnutá po každej stránke.

+ S plochou strechou ušetríte peniaze i priestor

K výhodám plochej strechy patrí výrazne jednoduchšia realizácia a s tým aj spojené nižšie náklady na materiál a prácu. Plochá strecha obvykle nemá žiadny, resp. len minimálny spád (do 10°) a nevyžaduje si špeciálnu konštrukciu. Rovnako je plochá strecha lepšia aj pri posúdení racionálneho využitia miesta. Na rozdiel od šikmej strechy totiž rovná strešná krytina neuberie z priestoru, ktorý pod ňou vznikne

Okrem toho plochou strechou môžete zastrešiť dom s akýmkoľvek pôdorysom. Plochá strecha tiež poskytuje menšiu plochu, cez ktorú môže unikať teplo. Okrem toho môžete únik tepla zmierniť aj použitím hrubšej tepelnoizolačnej vrstvy. 

+ Zelená strecha alebo oddychová terasa

Milovníkov čerstvého vzduchu a zelene určite poteší aj fakt, že plochá strecha sa dá využiť aj ako terasa, prípadne ju môžete využiť aj ako zelenú plochu a účelne tak rozšíriť obytný priestor určený na relax, napríklad v prípade malej výmery pozemku. Nielen voda pre rastliny, ale aj rastliny samotné sa lepšie držia na plochej streche, preto je takýto typ ako stvorený na vytvorenie vegetačnej strechy.

- Plochá strecha má kratšiu životnosť

Tak, ako všetko, aj plochá strecha má nielen výhody, ale aj svoje nedostatky. V porovnaní so šikmou strechou ju charakterizuje kratšia životnosť, v dôsledku čoho sú vyššie aj náklady na jej údržbu

Plochú strechu najviac poškodzuje UV žiarenie a stojatá voda. Preto odporúčame investovať do fólií, ktoré zabraňujú prenikaniu UV žiarenia na strešnú krytinu. Vhodné sú tiež pravidelné kontroly, vďaka ktorým môžete včas odhaliť veľké mláky vody, ktoré majú tiež za následok poškodenie strešnej krytiny. Ak tieto problémy včas odhalíte a opravíte, životnosť strechy sa výrazne predĺži.

- Obmedzený výber strešnej krytiny

Ďalšou nevýhodou pri plochej streche je užší výber strešnej krytiny. Zvoliť si totiž môžete len z niekoľkých možností, ako sú napríklad plechy, betón alebo asfaltové pásy. Ploché strechy si tiež vyžadujú správne vyspádovanie a odvodnenie, nakoľko na streche nesmie stáť zrážková voda. Netreba zabúdať ani na precízne spracovanie detailov.

Tip: Akú krytinu na strechu rodinného domu?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov