Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Najlepšie smart home systémy na rok 2022

Najlepšie smart home systémy na rok 2022

20.12.2021

Obrázok

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri inteligentnej domácnosti je výber smart home systému na prepojenie zariadení a ich vzájomnú komunikáciu.

Skôr ako začnete kupovať jednotlivé inteligentné gadgety, musíte sa rozhodnúť, ako všetok tento hardvér prepojíte. Inštalácia týchto zariadení do domácnosti je totiž len polovicou úspechu. Ešte dôležitejšie je, aby všetko fungovalo hladko a s jednotným používateľským rozhraním. Našťastie je súčasná paleta inteligentných systémov nebývalo pestrá. Vďaka tomu máte s nastávajúcim rokom 2022 na výber z niekoľkých veľmi dobrých možností.

Google, Amazon a Apple sú v súčasnosti topkou na poli inteligentnej domácnosti. Inteligentné reproduktory, smart systémy a hlasoví asistenti týchto renomovaných značiek výrazne uľahčujú nielen ovládanie spárovaných zariadení v inteligentnej domácnosti, ale aj celú automatizáciu domácnosti. Bez ohľadu na to, či začínate od nuly, plánujete zmeniť platformu alebo si vytvárate svoj súčasný systém, určite si prečítajte naše rady, ako si vybrať ideálny smart home systém.

Tip: Nová úroveň komfortu je na svete. Objavte s nami smart novinky do kúpeľne

Ako si vybrať systém inteligentnej domácnosti

Jednou z možností je staviť na vášho obľúbeného digitálneho asistenta. Ako centrum smart home systému tak môže byť použitý napríklad Google Assistant, Amazon Alexa alebo Siri od spoločnosti Apple. Prípadne sa zamerajte na inteligentné gadgety, o ktorých kúpe uvažujete, a skontrolujte, s ktorými platformami spolupracujú.

Vzhľadom na to, že tieto systémy budú rozhodujúce pri spájaní jednotlivých zariadení, musíte zohľadniť ich vzájomnú kompatibilitu (koľko zariadení jednotlivé programy podporujú), ako aj rozsah ponúkaných funkcií (napríklad automatické plánovanie).

Nemajte však zbytočné obavy. Nejde o takú vyhranenú zlučiteľnosť, ako v prípade iOS verzus Android alebo PC verzus Mac. Mnohé zariadenia inteligentnej domácnosti sa dobre dopĺňajú s viacerými systémami, takže si nemusíte nevyhnutne vybrať jeden systém a zotrvať pri ňom až do konca života. Pri kúpe nových inteligentných prístrojov si však nezabudnite všímať nápis "Spolupracuje so systémom...", aby ste zistili, či ho budete môcť začleniť do vašej existujúcej zostavy.

Najlepšie ekosystémy inteligentnej domácnosti

  • Amazon Alexa

Digitálny asistent, resp. asistentka Alexa od spoločnosti Amazon sa prvýkrát objavila ako súčasť inteligentného reproduktora Amazon Echo v roku 2014. Zaznamenala úspech a od tých čias ju môžeme nájsť v mnohých reproduktoroch a ďalších smart zariadeniach. Od odpovedí na otázky o počasí a vašom rozvrhu sa Alexa posunula ďalej, takže zvláda osloviť aj rôzne inteligentné domáce zariadenia a zariadi, aby spolu komunikovali. Napríklad, ak chcete vypnúť všetky svetlá v jednej miestnosti v určitom momente.

Ak by sme zariadenia Alexa mali rozdeliť na dve skupiny, potom by išlo o smart reproduktory a zariadenia so zabudovanou Alexou a zariadenia, ktoré jednoducho s Alexou spolupracujú. To znamená, že ich môžete ovládať pomocou svojho hlasu z iného zariadenia Alexa. Široký záber služieb, aký Alexa ponúka, je jedným z hlavných dôvodov, prečo si vybrať za platformu pre inteligentnú domácnosť práve Amazon. Alexa je napríklad zabudovaná v termostatoch, ako je Ecobee4, a vypínačoch svetla, ako je Ecobee Switch+, prípadne tiež v televízoroch so zariadeniami, ako sú Fire TV Cube a Fire TV Editions.

Prostredníctvom systému Alexa tak získate prístup ku všetkým ovládacím prvkom inteligentnej domácnosti prostredníctvom hlasu. Nezabudnite, že asistentka Amazonu používa aj "Alexa Skills". Ide o označenie pre hlasom ovládané aplikácie, ktoré boli pre tento systém vytvorené. Napríklad TuneIn prehráva vašu obľúbenú rozhlasovú stanicu, CNN číta najnovšie titulky a Spotify vám umožňuje vybrať si obľúbené skladby alebo celé zoznamy skladieb.

Alexa zároveň dokáže identifikovať a ovládať kompatibilné zariadenia v domácej sieti. Na rozdiel od HomeKitu od spoločnosti Apple ide o jednoduchší postup: v aplikácii Alexa jednoducho klepnete na Pridať zariadenie, alebo s pomocou hlasového príkazu požiadate Alexu, aby vyhľadala nové miniaplikácie. Rozsah takýchto kompatibilných zariadení je celkom impozantný a čo je ešte lepšie, každým dňom sa ďalej rozširuje.

Môžete tiež využívať inteligentnú funkciu Routines, ktorá funguje podobne ako Scenes v HomeKite a automatizuje činnosti na viacerých zariadeniach súčasne (napríklad vypnutie svetiel a zamknutie dverí po odchode z domu).

  • Apple HomeKit

Systém HomeKit predstavuje softvérový rámec zabudovaný do zariadení Apple s jednoduchým cieľom – prepojiť všetky inteligentné gadgety v domácnosti a ovládať ich priamo v zariadení. Cez aplikáciu Home tak môžete všetko ovládať zariadení so systémom iOS, iPadOS alebo macOS a ako inak, všetko funguje aj s asistentkou Siri. Samozrejme, na to, aby gadgety fungovali so Siri, aplikáciou Home a systémom Homekit, musia mať na obale informáciu "Spolupracuje s HomeKit". Nevýhodou je, že na správne fungovanie potrebujete aspoň jedno zariadenie so systémom iOS, iPadOS, tvOS alebo macOS. 

Rovnako aj spárovanie kompatibilných zariadení s platformou inteligentnej domácnosti od spoločnosti Apple nebolo vždy najjednoduchšie. Avšak vďaka nedávnym vylepšeniam v systéme iOS je už dnes k dispozícii viacero spôsobov párovania zariadení - prostredníctvom QR kódov na zariadení alebo pomocou NFC, ak ho výrobca zariadenia podporuje. Podobne bol aktualizovaný aj HomeKit, ktorý ponúka zložitejšie nastavenia pomocou Shortcuts, čo je spôsob, ako skombinovať viacero akcií dohromady a následne ich spustiť jedným klepnutím na telefón, resp. jedným príkazom daným Siri.

  • Google Asistent (Google Home)

Spoločnosť Google zareagovala na Alexu reproduktormi Google Home, ktoré uviedla na trh v roku 2017 a podobne ako súčasný líder na trhu Amazon, sa teraz rozširuje aj mimo zariadení vytvorených vo vlastnej réžii. Podporu funkcie Assistant môžeme vidieť aj pri reproduktoroch a displejoch od výrobcov tretích strán, vrátane spoločností JBL, LG, Panasonic, Sony, Lenovo a Sonos. Podobne, ako v prípade Alexy, aj pri Google Assistantovi existujú dva typy zariadení: zariadenia so zabudovaným asistentom, s ktorými môžete hovoriť a zariadenia, ktoré môžete prostredníctvom asistenta ovládať. Aplikácia dokáže ovládať hudbu, inteligentné domáce zariadenia a spotrebiče, zobrazovať správy a predpovede počasia, nastavovať časovače a pripomenutia a dokonca uskutočňovať a prijímať hovory. 

Podobne ako v prípade Alexy, aj tu máte okrem ovládania inteligentnej domácnosti k dispozícii množstvo inteligentných príkazov, ktoré môžete využiť. Google asistent dokáže odpovedať na najrôznejšie otázky a plniť za vás najrôznejšie úlohy. Čo sa týka ovládania inteligentnej domácnosti, Google asistent spolupracuje s aplikáciou Google Home v zariadení so systémom Android alebo iOS. Pridávanie nových zariadení je úplne jednoduché a v závislosti od gadgetu môžete vykonávať zapínanie a vypínanie zariadení, meniť nastavenia a (podobne ako v prípade Alexy) nastavovať tzv. Rutiny, ktoré kombinujú viacero akcií.

Pomocou funkcie Home View získate na displeji pohľad zhora nadol na celú vašu inteligentnú domácnosť a príkazy môžete priamo realizovať cez dotykové ovládanie. V súčasnosti sa tak zdá, že spoločnosť Google vyriešila vizuálne inteligentné reproduktory lepšie ako konkurenčná spoločnosť Amazon.

Tip: 8 najčastejších otázok a odpovedí o inteligentnej domácnosti


Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov