Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Naučte sa, ako si vybrať vhodné obkladačky a dlaždice

Naučte sa, ako si vybrať vhodné obkladačky a dlaždice

18.01.2022

Obrázok

Obkladačky a dlaždice by ste nemali vyberať len podľa aktuálnych trendov alebo toho, čo sa vám páči. Takto si ušetríte nákladnú prerábku a s výsledkom budete dlhodobo spokojní.

Určite si typ dlaždíc alebo obkladu a vyrátajte množstvo 

Ako prvé si svoju kúpeľňu alebo kuchyňu dobre prehliadnite, dôkladne ju premerajte, zaznačte odpad, elektrické zásuvky, prívody a odtoky vody, okná a dvere. Ak obkladáte stenu, rozhodnite sa, pokiaľ chcete, aby obklad siahal. V malých kúpeľniach bez okien alebo v bytoch odporúčame obložiť steny kúpeľne čo najvyššie. Je to praktické riešenie na údržbu vzhľadom na vyššiu vlhkosť vzduchu a s tým spojený výskyt plesní. 

Dlažba v kúpeľni, ale aj v kuchyni by mala byť v prvom rade protišmyková. Až potom je na mieste voliť lesk, pololesk alebo mat. Všímajte si aj pórovitosť dlažieb alebo obkladu. Vo všeobecnosti platí, že lacné obkladačky sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktoré sa odstraňujú len veľmi ťažko. Protišmykové vlastnosti dlažieb nájdete pod označením R9 – R13, pričom 13 označuje najvyššiu odolnosť voči šmyku. 

Tip: Spoznajte najčastejšie chyby pri plánovaní kúpeľne

Vyberte si správnu veľkosť

Výber veľkosti dlaždíc podmieňte veľkosti kúpeľne a svojim vlastným preferenciám. Pri dlaždiciach alebo obkladačkách platí jednoduchá matematika: veľké dlaždice opticky zväčšujú miestnosti, malé ho zase zmenšujú. Navyše, veľké dlaždice položené bez škár alebo len s tenkou škárou priestor menej vizuálne „rozdeľujú“, čo má za následok efekt jednotného, väčšieho povrchu a harmonicky usporiadaného, priestranného interiéru. 

Pokiaľ sa nechcete vzdať mozaiky, ale máte malú kúpeľňu, aplikujte ju maximálne na jednom menšom prvku. Napríklad okolo zrkadla alebo umývadla, aby ste sa zbytočne nepripravili o vzácne centimetre. 

Objednajte si najprv vzorku obkladu

Mnohí pri navrhovaní alebo prerábke kúpeľne robia tú istú chybu. Podľa katalógu si zvolia vybraný typ obkladačky alebo dlaždice a podľa rozmerov kúpeľne rovno objednajú potrebné množstvo. Až po tom, ako tovar dorazí, môže vysvitnúť, že vám do kúpeľne nesedia veľkosťou, hrúbkou, povrchovou textúrou alebo farbou, prípadne sa farba líši od tej, akú ste videli na monitore počítača, keď ste si ich objednávali z eshopu. 

Tomuto pomerne častému problému sa najlepšie vyhnete tak, že si najskôr objednáte vzorku daných obkladačiek alebo dlaždíc. Na vlastné oči i hmat sa presvedčíte, či vám budú pasovať a či naozaj spĺňajú vaše nároky. 

Nezabudnite kúpiť aj do rezervy

Správne výpočty množstva dlaždíc a obkladačiek sú mimoriadne dôležité. Nikto predsa nechce zistiť, že mu chýba ešte jedna, dve alebo tri obkladačky do konca. Preto nezabudnite objednať približne o 10 % materiálu viac, ako je vyrátané množstvo. Treba totiž rátať aj s tým, že časť obkladačiek či dlaždíc sa môže poškodiť alebo niektoré bude potrebné zrezať.

Rezerva sa vám zíde aj v prípade, že sa vám zapáčil vzor rybej kosti, ktorý je v súčasnosti veľmi populárny. Hodí sa najmä do miestností v štýle PRL či vintage, ale výborne doplní aj industriálny, škandinávsky a klasický dizajn. S kúpou rezervy rozhodne neotáľajte a neodkladajte ju až na prípady, keď vám obkladačky naozaj dôjdu. Môže sa totiž stať, že nová séria toho istého vzoru sa bude mierne farebne odlišovať, alebo ju dokonca výrobca vyradí z výroby.

Zvoľte si správnu farbu škárovačky

Okrem obkladačiek a dlažby je dôležitá aj škárovačka, nakoľko často práve od nej závisí výsledný efekt, aký obklad alebo dlažba má. stránku. Existuje veľa rozličných farieb škárovacích hmôt, no vo všeobecnosti si môžete vyberať z dvoch možností. Buď vám ide o to, aby medzi škárovačkou a dlaždicami vznikol farebný kontrast, alebo radšej zvolíte jednoliaty dizajn.

Avšak pozor. Krásu obkladu môže nielen pozdvihnúť, ale zároveň aj trvale znehodnotiť. A to nehovoríme len o tom, ako konečná farebná kombinácia pôsobí, ale aj o tom, nakoľko je praktická. Niekedy sa totiž stáva, že obľúbené tmavé alebo farebné škárovačky pri umývaní uvoľňujú farebné pigmenty, ktoré prenikajú do pórov dlaždíc a tým ich zafarbujú. Ide predovšetkým o výrobky z prírodného kameňa a svetlé dlaždice.

Tip: Sklo v modernej architektúre: Objavte sklené kachličky a mozaiky

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov