Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Nevyhovuje vám katalógový projekt rodinného domu? Využite služby architekta

Nevyhovuje vám katalógový projekt rodinného domu? Využite služby architekta

10.06.2020

Obrázok

Katalógové projekty rodinných domov ponúkajú stovky atraktívnych riešení a každým rokom k nim pribúdajú nové projekty. Na svoje si tak príde naozaj každý. Ak však predsa len máte inú predstavu o bývaní, výstavba domu bude musieť začať u architekta.

Architekt dá vašim snom a predstavám reálnu podobu. Rodinný dom postavený podľa individuálneho projektu bude mať „dušu“, no pripravte sa na to, že to ani zďaleka nepôjde tak rýchlo ako pri katalógovom projekte. Kým katalógový projekt môžete držať v rukách už do pár hodín, individuálny projekt je spravidla otázkou niekoľkých mesiacov. Dôvod je jednoduchý.  Architekt musí váš vysnívaný dom nakresliť zvnútra i zvonku a návrh ďalej posunúť projektantom na spracovanie. 

Ešte predtým mu samozrejme budete musieť o svojich víziách a očakávaniach porozprávať. Otázok, ktoré sa spájajú s prípravou individuálneho projektu rodinného domu je veľa a na všetky je potrebné nájsť adekvátne, konkrétne odpovede. Orientačné požiadavky na rodinný dom mu preto stačiť nebudú. Aj keď prvé stretnutie s architektom je skôr zoznamovacie, aby predsa len nebolo v štýle akéhosi „rande naslepo“, bude dobré keď si pred schôdzkou s architektom dáte všetky svoje požiadavky na papier.

Individuálny projekt je premyslený do najmenších detailov

Aby všetko išlo tak ako má, architekt musí od začiatku vedieť aké materiály preferujete a či očakávania vašej rodiny naplní jednopodlažný alebo pochodový dom, aká veľkosť domu vám bude vyhovovať, koľko osôb bude v dome bývať, resp. koľko izieb budete v skutočnosti potrebovať na komfortné a plnohodnotné bývanie. 

Na základe poskytnutých informácií sa bude musieť vysporiadať tiež s pôdorysom rodinného domu, typom strechy, prípadným prepojením interiéru domu s vonkajšími terasami, veľkosťou presklených plôch a v neposlednom rade s parametrami pozemku. Architekt alebo skúsený projektant vám poskytne nezaujatý a neskreslený pohľad na vaše priania či požiadavky a navrhne optimálne riešenia šité na mieru. Okrem spomenutých skutočností ho však budú zaujímať aj zdanlivo bezvýznamné informácie, ktoré sa ale v konečnom dôsledku môžu ukázať ako podstatné. 

Pri tvorbe individuálneho projektu veľa napovie životný štýl

Životný štýl patrí k dôležitým faktorom, ktoré dokážu do veľkej miery ovplyvniť architektonické riešenie rodinného domu. Ak ste totiž napríklad s partnerkou či partnerom oddaný športu telom i dušou a v tomto duchu plánujete viesť aj svoje deti, nebude nič prekvapujúce, že v rodinnom dome uvítate rozmerovo veľkorysú miestnosť na cvičenie alebo bazén. 

Architektovi sa oplatí spomenúť aj to či niekto z členov domácnosti zvykne pracovať z domu. Home office je samozrejme práca ako každá iná a vyžaduje sústredenosť a pokoj. V obývacej izbe s pustenou telkou sa nedá naplno koncentrovať a spálňa či detská izba tiež nie sú ideálnym miestom na prácu. Naopak, v pracovni dispozične oddelenej od rušných miestností domu a zariadenej vhodným nábytkom bude práca úplne o niečom inom. 

V rámci individuálneho projektu môže architekt prirodzene zohľadniť ďalšie špecifické alebo hoci aj bežné požiadavky. Ak teda budú u vás častými hosťami starí rodičia alebo plánujete počas víkendov prenocovať iných príbuzných či priateľov, najlepšie im bude v hosťovskej izbe. 

Takýchto príkladov by sme mohli uviesť viacero. Priestrannú dvojgaráž, dielňu, saunu alebo spomínanú pracovňu, hosťovskú izbu či telocvičňu s bazénom vám však iba tak sám od seba nikto nemusí navrhnúť a preto s architektom komunikujte. Výsledkom vzájomnej spolupráce bude napokon kvalitný, individuálny projekt rodinného domu šitý presne na mieru, ktorý po precíznej výstavbe bude robiť radosť všetkým členom domácnosti.

Tip: Hľadáte zdravé, ekologické a komfortné bývanie? Tehlový dom je odpoveďou na všetky požiadavky

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov