Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Nízkoenergetickým domom tikajú hodinky

Nízkoenergetickým domom tikajú hodinky

17.01.2020

Obrázok

Budovy zodpovedajú za 40 % celkovej spotreby energie v Európskej únii. Požiadavky na potrebu energie v novopostavených rodinných domoch sa preto postupne sprísňujú a ruka v ruke s prísnejšou legislatívou stúpajú nároky aj na ich technické vybavenie.

Rok 2021 v znamení zmien

Viacerí z vás istotne veľmi dobre vedia, že požiadavky na tepelno - technické vlastnosti a potrebu energie v rodinných domoch sa naposledy sprísnili od 1. januára 2016. Od tohto dátumu sa teda môžu stavať už iba nízkoenergetické, alebo presnejšie povedané, ultranízkoenergetické rodinné domyktoré sú zaradené v energetickej triede globálneho ukazovateľa primárnej energie A1. 

Aj toto však bude onedlho minulosťou. Smernica Európskeho parlamentu a rady 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov bude totiž od 01.januára 2021 od všetkých budov určených na bývanie vyžadovať, aby spĺňali kritériá budov s takmer nulovou spotrebou energie. Smernica Európskeho parlamentu je nekompromisná, nepripúšťa žiadne dodatočné prechodné obdobia, čo v praxi znamená, že rok 2020 je prakticky poslednou šancou postaviť si finančne menej náročný rodinný dom A1 bez technického vybavenia a technológií, ktoré dokážu zvýšiť náklady o niekoľko tisícok eur. 

Rovnaké ciele, podobné výsledky

Ultranízkoenergetické rodinné domy majú rovnaký cieľ ako úspornejšie alternatívy domov s takmer nulovou potrebou energie. Týmto cieľom, samozrejme, nie je nič iné, ako spomínaná, pokiaľ možno čo najvyššia energetická hospodárnosť. Tá sa dá dosiahnuť vhodným obvodovým plášťom rodinného domu i strechy bez tepelných mostov, k zvyšovaniu tepelných úspor do veľkej miery prispieva aj veľkosť a správna orientácia zasklených plôch na svetové strany, rovnako ako tvar domu.

Možno sa niektorí z vás zamýšľajú aj nad tým, či je jeden z variantov finančne náročnejší a naopak. Kompaktné tvary domu bez zbytočných výklenkov a zalomení s elimináciou mostov a ďalšími spomenutými parametrami dokážu znížiť tepelné straty ultranízkoenergetického domu A1 natoľko, že rodinný dom splní požiadavky na energetickú hospodárnosť aj bez technickej pomoci moderných technológií. To ale samozrejme ešte neznamená, že pri zvyšovaní úspor nemôže počítať s využitím riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, použitím nízkoteplotného vykurovania alebo iných alternatívnych zdrojov energie. 

Tip:  Solárna energia - aké mám možnosti?

Nič nie je iba čiernobiele, pozrime sa na technológie  z druhej strany

Nízke náklady na výstavbu rodinného domu a neskôr aj na energie potrebné na vykurovanie a prípravu teplej vody sú prioritou pre každého z nás. Vďaka ultranízkoenergetickým domom však môžete dosiahnuť oboje. Výstavba rodinných domov A1 je v porovnaní s domami A0 predsa len o niečo lacnejšia a ušetrené peniaze investované do sofistifikovaných technológií prinesú tiež svoje ovocie. Predovšetkým nižšie účty za energie, ale ani zvýšený komfort bývania nie je určite na zahodenie. 

Ideálny príklad využitia moderných technológií v ultranízkoenergetickom rodinnom dome A1 predstavuje tepelné čerpadlo určené na vykurovanie, ohrev vody i na riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Tepelné čerpadlo sa dá pripojiť ako k novým nízkoteplotným systémom s podlahovým vykurovaním, tak aj k staršiemu vykurovaniu s radiátormi. Moderné ventilačné tepelné čerpadlo sa uplatní rovnako dobre v jednogeneračných i dvojgeneračných nízkoenergetických domoch. 

Ostať samozrejme nemusí iba pri tepelnom čerpadle alebo pri solárnych zariadeniach. Možností ako zvýšiť komfort bývania v každom rodinnom dome je viacero. Bez povšimnutia by určite nemali ostať ani inteligentné systémy, ktoré myslia a konajú za nás. Inteligentný dom v napínavom slovenskom trileri Dôverný nepriateľ síce hlavnej protagonistke poriadne komplikoval život, no vy sa inteligentného systému obávať nemusíte. Na rozdiel od filmu, v reálnom živote sa vám smart technológie nevymknú spod kontroly a napríklad s inteligentným systémom LOXONE budete mať kúrenie, zdravotechniku, kuchynské elektrospotrebiče, vonkajšie, či vnútorné osvetlenie, tieniacu techniku alebo prehrávanie hudby vždy pod palcom.  

Tip: Rodinné domy EUROLINE už aj s inteligentným systémom LOXONE

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov