Novým sídlom EUROLINE sa stali zmodernizované priestory bývalej vrakunskej vodárne
18.10.2023

Do historickej vodárne vo Vrakuni, v mestskej časti Bratislavy ležiacej na oboch brehoch Malého Dunaja, sa vrátil život. Avšak už nie v pôvodnej, ale v úplne novej podobe. Spoločnosť Industriálne stavby.sk, ktorá sa zaoberá revitalizáciou priemyselných bu
Vrakunská vodáreň má za sebou kus histórie
Vodohospodársky objekt vrakunskej vodárne bol postavený na objednávku v rokoch 1906 až 1908. Pôvodným účelom boli dodávky priemyselnej vody závodom Alfreda Nobela - Dynamit Nobel na výrobu dynamitu a na jeho realizácii sa podieľala známa, dodnes existujúca bratislavská firma Pittel+Brausewetter. Na vtedajšie časy išlo o mimoriadne technicky vyspelú prevádzku.
V 40. rokoch 20. storočia sa premočenú pôdu v okolí vodárne rozhodol magistrát vyriešiť výsadbou stromov. Rastliny stiahli vlhkosť a vytvorili lesopark, ktorý ocenili všetci Vrakunčania. Osudovým sa pre vodáreň stal rok 1955, nakoľko v tom čase bola prevádzka vodárne nadobro ukončená. Budova sa prestala využívať a postupne začala chátrať. 90. roky 20. storočia sa niesli v znamení viac-menej neúspešných pokusov o prebudovanie, revitalizáciu či oživenie vodárne. Nanešťastie, ani jeden z nich nepriniesol ovocie a budova zostala aj naďalej nevyužívaná.
Tip: Naša spoločnosť Euroline Slovakia zmenila adresu. Odteraz nás nájdete v nových priestoroch
Zmena, ktorá vodárni vdýchla dušu
Až v roku 2016 došlo k zmene, ktorá znamenala v histórii vrakunskej vodárne obrat k lepšiemu. Stavbu aj so studňou kúpila spoločnosť Industriálne stavby.sk, ktorá sa naplno vrhla do jej revitalizácie. V pôvodnej budove videli jej záchrancovia obrovský potenciál, preto sa nesnažili všetko nasilu zmeniť a prerobiť, ale naopak, zachovať charakteristického genia loci. S ohľadom na pôvodné plány stavbu rozšírili a pretransformovali na unikátne moderné bývanie v priemyselnom štýle, ktoré si zachováva svojho jedinečného ducha.
Tvrdá práca nakoniec priniesla vytúžené ovocie
Revitalizácia prebiehala postupne a predchádzalo jej množstvo výskumov, podrobné štúdium starých dokumentácií či zaujímavé rozhovory s bývalými zamestnancami. Až potom sa mohli rozbehnúť stavebné práce, ktoré brali do úvahy pôvodný charakter a využitie budovy. Hlavnou snahou bolo zachovať z vybudovaného čo najviac a pracovať najmä s tým, čo tu už bolo a patrilo k pôvodine.
Aby sa do vodárne dostalo viac prirodzeného svetla, bolo potrebné vyrezať do betónu hrubého viac ako meter nové okná a tiež presvetliť suterén. Okrem toho bola stavba rozšírená a pribudol aj nový výťah. Pre komfortné vykurovanie bolo nainštalované podlahové kúrenie a byty sa prerozdeľovali priečkami z pôvodných tehál. Netrvalo dlho (presnejšie dva roky) a prišiel rok 2018, ktorý sa už niesol v znamení kolaudácie.
EUROLINE sa sťahuje do nových priestorov
Na jar v roku 2022 priestory bývalej vrakunskej vodárne kúpila spoločnosť EUROLINE a v roku 2023 sa do nich aj presťahovala. Presnejšie ide o terajšiu adresu Brezová č. 6 priamo v lesoparku. Vzdušné, presvetlené priestory, v ktorých sa spája bratislavská industriálna história s modernými štandardmi života, sa stali miestom, kde sa rodia nové nápady a plnia sa sny o rôznorodých stavebných projektoch. Nadčasové riešenie priestorov, samozrejme, navrhli architekti z EUROLINE. Podobne aj ich realizáciu si vzala na starosť naša stavebná firma.
Tip: Inšpirujte sa domami postavenými v našej réžii. Takto vyzerá výstavba Bungalovu 1873 v Cíferil