Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Oplatí sa stavať dom svojpomocne alebo si radšej vybrať dom na kľúč?

Oplatí sa stavať dom svojpomocne alebo si radšej vybrať dom na kľúč?

03.05.2021

Obrázok

Zvažovanie, či zveriť stavbu domu v plnej miere odborníkom, alebo sa pokúsiť o čiastočné zapojenie vlastných síl, nie je ničím nezvyčajným.

Môžete vďaka tomu niečo získať alebo to v skutočnosti ani nemá veľký význam? Viac sa už dozviete v našom článku. 

Snaha ušetriť čas, peniaze, prípadne i oboje

Pokiaľ plánujete bývať v dome, určite ste si už položili otázku, či je pre vás lepšie zvoliť si dom na kľúč, prípadne sa na stavbe podieľať svojpomocne. (Aby sme v tom už na začiatku mali jasno, svojpomocná stavba znamená, že si dom postavíte viac-menej sami. Samozrejme, ak niečo nedokážete urobiť sami, na pomoc vám príde rodina a priatelia, prípadne si dohodnete robotníkov). 

Na misku pomyselných váh sa pritom kladú nielen financie, ale aj časové možnosti, remeselné zručnosti a schopnosti, ako aj dostupnosť a ochota pracovných síl. To, že pri takomto rozhodovaní si treba určiť priority a zvážiť všetky plusy a mínusy zvažovaných možností, snáď netreba ani pripomínať.

Tip: Nový katalóg rodinných domov EUROLINE na rok 2021 je už v predaji!


Stavba domu svojpomocne prináša mnohé výhody

Prvou, a pre mnohých ľudí aj najdôležitejšou výhodou pri tomto spôsobe stavby domu je šetrenie financií. Práve to je hlavný dôvod, prečo sa toľkí rozhodnú pre svojpomocnú stavbu. Ak sa vám na stavbe domu budú podieľať členovia bližšej alebo vzdialenejšej rodiny, zrejme nebudú sa svoju námahu pýtať finančnú odmenu, takže v tomto bode naozaj ušetríte. 

Bonusom je, ak máte v rodine odborníka – napríklad murára, na ktorého sa môžete skutočne spoľahnúť. Viacerí tiež veria, že ak im so stavbou pomáhajú ich blízki alebo priatelia, dajú si na robote záležať väčšmi ako niekto, kto to robí len kvôli zárobku.

Pri svojpomocnej stavbe dome však treba rátať aj s ťažkosťami

Stavba domu s použitím vlastných síl však rozhodne nie je prechádzkou ružovou záhradou. Uvedomte si, že ak si takéto niečo vyberiete, musíte rátať s tým, že nasledujúcich pár rokov obetujete všetok svoj čas a sily vyberaniu a vyhľadávaniu vhodného materiálu, zháňaniu robotníkov, ako aj samotnej práci na stavbe. Pripravte sa tiež na to, že termín ukončenia všetkých prác, ktorý si vopred stanovíte, je viac ako len orientačný. 

Množstvo faktorov sa určite postará o to, aby sa čas dokončenia stavby viackrát poposúval. Raz bude na príčine chýbajúci personál, inokedy meškajúci materiál či mnohé ďalšie nepredvídateľné okolnosti. Za zmienku rozhodne stojí aj to, že vám môže vypomstiť aj akákoľvek neskúsenosť alebo amatérske zručnosti. A prerábka už hotovej, ale chybne urobenej práce si tiež vyžiada čas i peniaze navyše.

Stavba domu na kľúč vás stojí menej času a námahy

Ak sa rozhodnete, že stavbu zveríte do rúk odborníkom, je veľmi pravdepodobné, že si okrem času ušetríte i stres. Veľkou výhodou je hlavne rýchle napredovanie stavebných prác, takže nezriedka môžete vidieť, ako vám váš budúci dom doslova rastie pred očami. 

Pamätajte tiež na to, že na rozdiel od svojpomocných stavbárov disponuje väčšina stavebných firiem i relatívne veľkými zľavami na materiál. K výhodám treba určite pripočítať aj to, že veľa stavebných firiem vám poskytne nielen dokonalý výsledok a záruku na daný dom, ale zároveň tiež poskytne pomoc pri vybavovaní potrebných dokumentov a povolení ku stavbe. 

Zamerajte sa na výber kvalitnej stavebnej firmy

Aby sme však boli maximálne nestranní, je potrebné uviesť, že k prípadným nevýhodám tohto riešenia patrí nedostatočná kvalita vykonaných prác. Pozor si treba dať aj na nacenenie toho istého druhu práce, pričom vôbec neplatí, že drahšie je určite kvalitnejšie. Podozrivá lacnota sa však môže odraziť aj v použití horších materiálov.

Tip: Postavte si vysnívaný dom s EUROLINE

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov