Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Plánujete kúpu rodinného domu? Poradíme vám, čo by ste si mali preveriť, aby ste predišli sklamaniu.

Plánujete kúpu rodinného domu? Poradíme vám, čo by ste si mali preveriť, aby ste predišli sklamaniu.

28.11.2019

Obrázok

Dobrá kondícia hospodárstva, rekordne nízka nezamestnanosť a napriek sprísneniu podmienok stále dostupné hypotéky prajú vysokému dopytu Slovákov po vlastnom bývaní. Trh s realitami prekvitá bez ohľadu na to, že ceny nehnuteľností každý rok stúpajú.

To je, samozrejme, iba jedna strana mince. Tou druhou je fakt, že kúpa rodinného domu, podobne ako jeho samotná výstavba, naďalej ostáva pre väčšinu z nás celoživotnou investíciou. Takýto dôležitý krok sa, samozrejme, nerobí do neznáma. Na kúpu sa treba dôkladne prichystať a neriadiť sa iba emóciami. Informácie dnes hýbu svetom a preto najlepšie, čo môžete urobiť bude, ak o vyhliadnutej nehnuteľnosti získate v krátkom časovom horizonte maximum informácií. Význam „rýchlych“ informácií môžeme ilustrovať na jednoduchom príklade.

Ak sa niečo tvári ako kačka, no nekváka a nechodí ako kačka, nie je to kačka 

Drevostavby sa zvyčajne po omietnutí tvária ako murované stavby a naopak, murované rodinné domy s drevenou fasádou sú zvyčajne na nerozoznanie od drevostavieb. Podiel murovaných stavieb je na realitnom trhu neporovnateľne vyšší no, ľahko sa môže stať, že natrafíte na takmer dokonalý rodinný dom, ktorý vyhovuje vašim predstavám až dovtedy, kým nezistíte, že nejde o vami preferovanú konštrukciu murovaného rodinného domu. Rýchlym zorientovaním sa tak zbytočne nebudete strácať čas študovaním parametrov drevostavby a svoju pozornosť upriamite na inú nehnuteľnosť. Informácií, ku ktorým sa musíte dostať je totiž oveľa viac.  

Tip: Čo vám o drevodome nepovedali (1. časť) 

Nespoliehajte sa na nikoho, zisťujte a pýtajte sa 

Ak vás zaujala nejaká konkrétna nehnuteľnosť, začnite o nej zbierať a následne preverovať základné informácie. Pozrite sa či informácie o ponúkanom rodinnom dome korešpondujú s údajmi uvedenými na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností. Pokúste sa však nahliadnuť do úplného výpisu z listu vlastníctva. 

V súčasnosti zatiaľ síce nemôžeme hovoriť o ekonomickej kríze, no finančná situácia mohla niekomu skomplikovať život až natoľko, že nebol schopný splácať úvery banke a preto sa rodinný dom stal predmetom exekúcie alebo dražby. Preverte si teda, či sa predávanej  nehnuteľnosti netýka exekúcia alebo dražba. Informácie o neukončených exekúciách sú k dispozícii v centrálnom registri exekúcií, informácie o prebiehajúcich dražbách získate v notárskom centrálnom registri dražieb a na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Rovnakú pozornosť akú ste venovali rodinnému domu, venujte aj pozemku na ktorom nehnuteľnosť stojí. Zaujímajte sa aj o prípadné nevysporiadané vlastnícke vzťahy a problémy s prístupovými cestami k pozemku, neukončené dedičské konania, plomby v katastri nehnuteľností, či ťarchy na pozemku atď. Odsúhlaste si však aj parcelné čísla a nezabudnite ani na výmeru pozemku, ktorá by mala byť jasne zapísaná v katastri nehnuteľností.

Pozornosť zbystrite pri kúpe domu, ktorý je v spoluvlastníctve 

Pokiaľ máte záujem kúpiť dom, ktorý je v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov, nenechajte sa opiť suchým rožkom. Zapamätajte si, že na kúpu rodinného domu je potrebný súhlas úplne všetkých spoluvlastníkov, a to bez ohľadu na výšku ich podielu. Ak by totiž chýbal čo i len jeden podpis spoluvlastníka, dom ako celok by nebolo možné predať. 

Ak teda o kúpe rodinného domu jednáte iba s jedným vlastníkom, ktorý vám nechce sprostredkovať stretnutie s ostatnými spoluvlastníkmi, radšej sa vráťte z kratšej cesty. Žiadny dom vám nestojí za prípadné opletačky s ostatnými spoluvlastníkmi alebo dokonca so súdom.

Z listu vlastníctva nevyčítate všetko. Aj z tohto vás môže bolieť hlava

List vlastníctva je dobrým zdrojom informácií, no logicky nemôže dať odpoveď na všetky otázky. Komplikáciou môže byť nahlásený trvalý pobyt nejakej cudzej osoby v kupovanej nehnuteľnosti, o ktorej vás predávajúci akosi „pozabudol“ informovať a nepoteší ani sídlo právnickej osoby. Či je teda kupovaná nehnuteľnosť bez obyvateľov s trvalým pobytom sa informujte na obecnom alebo mestskom úrade, záväzky vo forme sídla firmy na adrese nehnuteľnosti preverte v obchodnom registri. Podčiarknuté a zhrnuté, kúpou rodinného domu sa začnite vážne zaoberať, až vtedy keď budete mať na stole všetky spomenuté informácie.

Tip:  Rodinný dom za cenu bytu, zistite ako na to.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov