Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Plánujete stavbu terasy? Na tieto veci si dajte pozor

Plánujete stavbu terasy? Na tieto veci si dajte pozor

28.01.2022

Obrázok

Terasa je miesto ako stvorené na príjemné chvíle s rodinou alebo priateľmi. Prepojte interiér s exteriérom a užívajte si jej výhody aj vy. Avšak skôr, ako sa do jej výstavby pustíte, prečítajte si, čo by ste o nej mali vedieť.

Zvážte, kde chcete terasu postaviť

Pri výbere vhodného miesta na terasu musíte myslieť nielen na orientáciu, ale aj na to, ako si chrániť súkromie pred zvedavými pohľadmi z ulice alebo od susedov. Terasu môžete postaviť v bezprostrednej blízkosti domu, alebo ju umiestniť ďalej od domu.

Keďže v našom klimatickom pásme sa terasa najväčšmi využíva v lete, najviac vám môže vyhovovať orientácia na východ alebo juhozápad. Pred horúčavami ju potom môžete zatieniť prostredníctvom vhodného zastrešenia.

Tip: 5 tipov na modernú fasádu rodinného domu

Zachovajte jednotnú architektúru a použite kvalitný podklad

Ak sa pustíte do stavby terasy, pamätajte, že jej dizajn by mal vychádzať z architektúry domu. Použite podobné tiež obdobné materiály a farby, aby terasa pôsobila jednoliato s domom. 

Aby terasa slúžila bez problémov po dlhé roky, nezabudnite na vhodný podklad. Najčastejšie sa používa makadam (hrubý a jemný), štrk a piesok, do ktorých sa vkladajú betónové platne. Pri plánovaní zastrešenia vezmite do úvahy zaistenie nosných trámov a tiež schody na zostup do záhrady alebo na dvor.

Určite si veľkosť terasy

Premyslite si, koľko miesta máte k dispozícii a na čo vlastne chcete terasu využívať. Chcete ju využívať na popíjanie kávy vo dvojici, rodinné oslavy alebo grilovanie s priateľmi? Budú na nej umiestnené aj ležadlá a slnečník? Platí, že štandardná veľkosť pre 4 až 6 osôb by mala byť min. 20-25 m2. V každom prípade by terasa nemala byť väčšia ako tretina rozlohy celej záhrady, inak by mohla pôsobiť disproporčne a zmenšovať záhradu. Rozlohou veľkorysejšia terasa môže disponovať dokonca i letnou kuchynkou či záhradným posedením.

Vyberte si finálny vzhľad

Rozhodnite sa, aký materiál na stavbu terasy uprednostníte. Bude to prírodný kameň, drevo, kompozit, betón alebo keramika? Každý z materiálov má svoje pre a proti. Napríklad drevo je síce teplý prírodný materiál, ale vyžaduje si špeciálny náter, aby nepodliehalo vplyvom počasia. 

Keramická dlažba, prírodný kameň alebo betón sa zase ľahšie udržiavajú, ale ohrozuje ich mráz, ktorý môže mať za následok ich popraskanie, či odskočenie. Nezabúdajte, že pri keramickej dlažbe by ste sa mali vyhnúť tmavým farbám. Tie totiž spôsobujú nadmerné nahrievanie povrchu, takže sa po dlažbe nedá chodiť bosou nohou a zvyšuje sa tiež rozťažnosť materiálu.

Nezabudnite na montáž elektrických zásuviek a prívod vody

Dostupnosť elektrických zásuviek na terase oceníte hneď z viacerých dôvodov. Len čo sa zotmie, príde vám vhod primerané umelé osvetlenie. Podobne bude potrebné zapojiť do siete aj elektrický gril. Možno vám dokonca príde vhod aj vodovodný kohútik, napríklad na zalievanie kvetov či umývanie terasy a zariadenia.

Ochráňte fasádu dilatačnou medzerou

Medzi samotnou terasou a domom musí zostať minimálne 5 mm dilatačná škára. Vplyvom teplotných zmien a vlhkosti dochádza k rozťahovaniu terasy, čo by mohlo ohroziť jej konštrukciu, ako aj fasádu domu. Dilatačná škára je tiež nevyhnutná na odvetranie podložia, teda priestoru pod terasou. Na dilatáciu sa väčšinou používa extrudovaný polystyrén

Terasa musí byť správne vyspádovaná

Zrážková voda sa nesmie hromadiť pri dome. Naopak, mala by prirodzene odtekať smerom od domu, preto sa odporúča použiť minimálne 2 % spádovanie. Nikdy však nedávajte viac ako 5 %, inak by terasa nemusela zostať bezpečná.

Pri spádovaní vám pomôže špagát a kolíky. Na kolík najbližšie pri dome (pri najbližšej betónovej platni) uviažte špagát tak, aby siahal do výšky horného okraja tejto betónovej platne. Potom si na každý 1 m vytýčte kolíky, pričom na každom ďalšom kolíku bude špagát priviazaný o 2 cm nižšie. Tento postup opakujte, až kým neprídete na koniec terasy.

Pergola, markíza, alebo iné zatienenie

Slnečná terasa je síce príjemná, ale najmä v lete určite oceníte aj jej zatienenie. Na tento účel najčastejšie slúži pergola alebo sťahovacia markíza, ktoré vytvoria príjemný tieň pred páliacim slnkom. Plánujete terasu využívať počas celého roka? V tom prípade ju uzavrite zimnou záhradou. 

Tip: Ovládajte svoje rolety, žalúzie a brány pohodlne na diaľku

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov