Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Plánujete výstavbu rodinného domu? Vašej pozornosti by nemali ujsť aktívne domy

Plánujete výstavbu rodinného domu? Vašej pozornosti by nemali ujsť aktívne domy

18.06.2020

Obrázok

„Domy tretieho tisícročia“ alebo „domy novej generácie“. Týmito superlatívmi sa zvyknú označovať ultranízkoenergetické či pasívne stavby, no najvyššie hodnotenie si zaslúžia predovšetkým aktívne domy.

Pre takéto tvrdenie samozrejme existuje jeden nepriestrelný argument. Spomínané nízkoenergetické alebo pasívne či rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie bez akýchkoľvek pochybností disponujú príťažlivým dizajnom a vyhovujú legislatívnym štandardom, čo sa týka energetickej hospodárnosti budov, no iba aktívne domy šetriace energie a životné prostredie dokážu počas roka vyrobiť viac energie ako spotrebujú

Bez dôkladnej prípravy a kvalitného architektonického návrhu alebo projektu to nepôjde

Aktívne domy postavené z tehál prirodzene poskytnú príjemnú a zdravú vnútornú klímu, ktorá bude vyhovovať aj alergikom, ale obavy netreba mať ani o ich vzhľad, pretože do vienka dostali moderný dizajn, ktorý určite nepôsobí tuctovo alebo fádne. 

Aby však aktívne domy boli naozaj tým čím majú byť, musia už v architektonickom návrhu zohľadňovať lokalitu pozemku i klimatické podmienky s cieľom optimálne využiť podmienky daného prostredia. To ale ani zďaleka nie je všetko, pretože návrh musí počítať s modernými technológiami a obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré minimalizujú náklady na energie a zároveň zredukujú závislosť rodinného domu od fosílnych palív

V aktívnych domoch tak nájdeme viaceré sofistifikované technológie i inteligentný systém riadenia, ktorý má pod palcom automatickú prevádzku domu. Kúrenie, chladenie, výmena čerstvého vzduchu, osvetlenie interiéru alebo spúšťanie a zdvíhanie žalúzií sa, samozrejme, dá kedykoľvek podľa potreby upravovať. Záležať bude iba na vás či tak urobíte na centrálnom ovládacom paneli alebo cez internet prostredníctvom počítača, poprípade pomocou vášho iPhonu. Keď si to zatiaľ zhrnieme, aktívne domy si rozumejú s modernými technológiami, no nezabúdajú ani na prírodné zdroje. Poďme sa teda na niektoré „tromfy“ aktívnych domov pozrieť trochu zbližša. 

Denné svetlo a slnečné lúče v hlavnej úlohe  

Prirodzené denné svetlo má pozitívny vplyv na duševnú pohodu i pohodlie. Podporuje koncentráciu, no teplo slnečných lúčov dokáže významným spôsobom pozitívne ovplyvniť energetickú bilanciu rodinných domov. 

Niet preto divu, že aktívne domy v zvýšenej miere využívajú veľké presklené plochy a strešné okná na pasívny zisk solárneho tepla. Ako sme to už ale spomenuli niekde v jednom z našich minulých príspevkov, platí to aj naopak a strešné okná či presklené plochy nesmú prehrievať interiér ani počas extrémnych letných horúčav. 

Strešné alebo fasádne okná na aktívnych domoch sú preto spravidla vybavené roletami či žalúziami, ktoré prispejú k ochrane súkromia a okrem toho zabránia prehrievaniu, resp. eliminujú tepelné straty domu. V ideálnom prípade regulácia tienenia prebieha pod taktovkou inteligentného systému. V neprítomnosti obyvateľov aktívneho domu však môže v režime plnej automatizácie prebiehať aj vetranie. 

Hľadáčiku aktívnych domov nemohla ujsť rekuperácia tepla

Klasické vetranie prostredníctvom dokorán otvorených okien, nie je práve najoptimálnejším spôsobom riešenia výmeny vzduchu v rodinných domoch. Predovšetkým v zimných mesiacoch nie a aj keď aktívne domy takéto vetranie v teplejších ročných obdobiach úplne nevylučujú, neznamená to, že ho využívajú. 

Presnejšie povedané, nie sú odkázané na takúto formu vetrania, pretože v aktívnych domoch dostalo prednosť ekonomicky úsporné, riadené vetranie s rekuperáciou tepla, ktoré sa postará o celoročný prísun čerstvého vzduchu. Bez tepelných strát, nakoľko v centrálnej rekuperačnej jednotke (podobne ako v lokálnom rekuperátore) teplý odvetrávaný vzduch skôr ako opustí priestory rodinného domu, odovzdá teplo chladnému privádzanému vzduchu. Takto ohriaty čerstvý vzduch je následne rozvodmi vzduchotechniky privádzaný do jednotlivých miestností domu.

Z uvedeného je zrejmé, že vykurovací systém domu si „odfúkne“, keďže nemusí dorovnávať priveľký teplotný rozdiel. Nuž a pri spomenutom vykurovaní chvíľu ostaneme aj v nasledujúcich riadkoch. 

Tip: Chce Európska únia nahradiť klasické vetranie vzduchotechnikou?

V aktívnych domoch dostala pri vykurovaní zelenú osvedčená dvojica

Podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelným čerpadlom typu vzduch-voda poskytne majiteľom aktívneho domu dokonalý komfort, jednoduchú obsluhu a čo je najdôležitejšie, zabezpečí ideálnu tepelnú pohodu v interiéri aktívneho domu za rozumnú cenu. 

V prospech podlahového vykurovania hovoria tiež ďalšie argumenty, ako je napríklad nízka hmotnosť podlahy a jej nízka konštrukčná výška umožňujúca inštaláciu tohto typu vykurovania aj v takých priestoroch rodinného domu, v ktorých zo statických dôvodov neprichádza do úvahy zaťaž betónovým poterom alebo kde to nedovolí svetlosť miestností. 

Za zmienku stojí aj možnosť pripojenia podporných zariadení na ohrev teplej vody (solárne kolektory) a rýchly vykurovací efekt s teplou podlahou už do niekoľkých minút. Doplnkovým zdrojom tepla v aktívnych domoch je zvyčajne krbová vložka, ktorá sa okrem vykurovacej funkcie plápolajúcim ohňom postará o romantickú atmosféru dlhých zimných večerov.

Aktívne domy sa nespoliehajú iba na verejnú elektrickú sieť

Rodinné domy z kategórie „AKTIV“ pristupujú iniciatívne aj k znižovaniu potreby primárnej elektrickej energie nevyhnutnej na prevádzku domu alebo dokonca až k istej nezávislosti od verejnej elektrickej siete. 

Výrobu elektrickej energie zabezpečujú vysokovýkonné fotovoltaické články, resp. fotovoltaické elektrárne, ktoré zásobujú elektrickou energiou celý dom. Aktívny dom je však pre každý prípad napojený aj na klasickú elektrickú prípojku, ktorá ho zásobuje elektrickou energiou v čase, keď fotovoltaika nie je schopná zabezpečiť dostatočné množstvo elektrickej energie.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov