Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Poistenie majetku pre pokojný spánok

Poistenie majetku pre pokojný spánok

12.07.2019

Obrázok

Ochrana majetku môže mať rôznu podobu. Elektronický zabezpečovací systém možno odradí páchateľa od vlámania do nehnuteľnosti, no pred zásahom blesku alebo povodňou váš dom určite neochráni.

Poistenie majetku nie je o lacnom marketingu 

V podobnom výpočte by sme mohli pokračovať ešte pomerne dlho. Katastrofických scenárov, ktoré môžu ohrozovať rodinný dom alebo byt v paneláku je totiž veľa. Hoci máme na Slovensku jedny z najprísnejších požiarnych noriem v Európe, požiarov neubúda a na 100 % sa nedá vylúčiť rozbitie okien alebo pád stromu na strechu domu počas víchrice, či iná živelná udalosť. Správy v printových médiách alebo v televízii nás dennodenne bombardujú informáciami o krádežiach a násilných vlámaniach do objektov. Pri pohľade na všetky možné riziká sa tak bez toho, aby sme robili reklamnú kampaň poisťovacím spoločnostiam, javí poistenie majetku ako celkom dobrý nápad. 

Pocit bezpečia môže byť na nezaplatenie

Hovorí sa, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Absencia zlej osobnej skúsenosti môže často zvádzať k podceňovaniu poistenia majetku, no nemali by sme sa nechať zlákať falošným pocitom neohrozenosti. Poznáte to z bežného života. Situácie sa často dokážu dramaticky meniť z hodiny na hodinu, a to čo platilo ešte pred malou chvíľou, je už onedlho úplne inak. Okolnosti a situácie sa jednoducho nedajú paušalizovať. 

Ak ste napríklad doteraz nemali osobnú skúsenosť so zaplaveným suterénom, to ešte neznamená, že vám v budúcnosti nehrozí zatopenie pivnice. Nuž a stávajú sa aj väčšie kuriozity, ktoré by ste pokladali prinajmenšom za nepravdepodobné. Taký pád vetroňa na strechu domu je však oveľa častejší, ako ste si možno doteraz mysleli. 

Pokiaľ ste teda majiteľom rodinného domu, bytu, rekreačnej chaty, víkendového domčeka alebo aj nebytového priestoru, mali by ste vážne popremýšľať nad poistením majetku, ktoré vám poskytne poistnú ochranu pred rôznymi rizikami. Pri nepredvídaných a neočakávaných situáciách tak nepôjde iba o pocity bezpečia, poistné plnenie vám pomôže zvládnuť zložité obdobie.

Poistenie nehnuteľnosti vs. poistenie domácnosti

Poistenie majetku sa v podstate delí na dva základné typy poistenia. Poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Pri uzatváraní poistných zmlúv je častejšie preferované poistenie nehnuteľnosti, pričom na poistenie domácnosti sa často zabúda alebo sa mu prikladá menší význam. Treba na rovinu povedať, že neprávom, pretože poistenie domácnosti je rovnako dôležité ako poistenie nehnuteľnosti. Rozdiely medzi oboma poistnými produktmi sú pritom jednoznačné.

Pri poistení nehnuteľnosti je premetom poistenia samotná nehnuteľnosť. Poistený teda môže byť dom, byt, chata, víkendový domček, samostatne stojaca garáž alebo iné nebytové priestory. V rámci poistenia nehnuteľnosti sa poistné krytie vzťahuje na obvodové múry, vnútorné priečky, strechu a na všetky pevne zabudované súčasti domu ako sú okná, dvere, podlahy, kuchynská linka či vykurovací systém domu.

Naopak, poistenie domácnosti zahŕňa všetok hnuteľný majetok v rámci rodinného domu. Obrazne povedané, poistné krytie sa dotýka všetkých vecí v domácnosti, ktoré by sa po otočení domu na strechu dali vysypať z nehnuteľnosti vonku. Pri poistení domácnosti sa tak  nemusíte obávať krádeže alebo poškodenia elektroniky, elektrospotrebičov, peňazí, vkladných a šekových knižiek, platobných kariet, nábytku, obrazov, kobercov, šatstva či obuvi alebo hoci aj kuchynských riadov.  

Nezabudnite na správne nastavenie poistnej sumy

Z pohľadu majiteľa nehnuteľnosti je pri poistení majetku veľmi dôležité správne nastavenie výšky poistnej sumy. Správne nastavená poistná suma by mala aj v prípade masívneho poškodenia nehnuteľnosti stačiť na jej opravu, resp. znovuvybudovanie, pri poškodení vybavenia domácnosti zasa napríklad na kúpu nových elektrospotrebičov, či elektroniky. 

V praxi však pri nastavovaní poistnej sumy často dochádza k dvom neželaným stavom, či situáciám. K podpoisteniu alebo nadpoisteniu majetku. V prvom prípade, teda pri podpoistení majetku je poistná suma nastavená nižšie ako je skutočná hodnota nehnuteľnosti. V takomto prípade je pri poistnej udalosti plnenie zo strany poisťovne nižšie ako je reálna výška škody. Jednoducho povedané, vďaka zle nastavenej výške poistenej sumy vám vyplatené peniaze nemusia postačovať na opravu nehnuteľnosti. 

Pri nadpoistení je zasa skutočná hodnota nehnuteľnosti podstatne nižšia ako je nastavená poistná suma nehnuteľnosti. Ak ste možno očakávali vyššie poistné plnenie, budete sklamaní. V prípade poistnej udalosti bude totiž poistné plnenie zodpovedať reálnej hodnote nehnuteľnosti, takže vyššiu poistku by ste platili úplne zbytočne.

Výber optimálneho poistenia majetku nebude problém

Na našom trhu pôsobia viaceré seriózne poisťovacie spoločnosti. Nebudeme ich tu samozrejme všetky vymenovávať, no pre vás je zaujímavé vedieť najmä to, že väčšina poisťovacích spoločností ponúka poistenie rizík v balíčkoch, takže si môžete vybrať balík podľa vlastného uváženia. Poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti sa potom vzťahuje iba na tie riziká, ktoré sú zahrnuté v danom balíčku, pre ktorý ste sa rozhodli.

Tip: Prírodné katastrofy nie sú síce u nás také časté ako v iných kútoch sveta, no investícia do odolného domu je vždy rozumnou voľbou. Odolné domy EUROLINE so zosilnenými základmi a konštrukciami dokážu vzdorovať extrémnej nádielke mokrého snehu, búrlivému vetru, ohňu alebo dokonca ničivému zemetraseniu.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov