Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Porovnávame katalógový dom a projekt na mieru. Spoznajte ich výhody a nevýhody

Porovnávame katalógový dom a projekt na mieru. Spoznajte ich výhody a nevýhody

28.05.2021

Obrázok

Výber projektu domu, v ktorom pravdepodobne strávite zvyšok svojho života, určite nie je jednoduchý.

Zohľadňujete požiadavky celej rodiny, rozpočet, charakter pozemku a ďalšie skutočnosti, pričom vám v hlave vŕta otázka: vybrať si dom z katalógu alebo vlastný projekt? Dnes sa na to pozrieme bližšie.

Ako začať s výberom projektu domu

Určite ste sa už presvedčili o tom, že stavba domu si vyžaduje dôkladné plánovanie, pri ktorom musíte vziať do úvahy množstvo faktorov. Výsledkom takéhoto náročného procesu by mal byť dom, ktorý zodpovedá vašim predstavám a potrebám. Pokiaľ neviete, ako začať, preskúmanie katalógových projektov môže byť dobrým začiatkom. 

Pri prehliadaní rozličných návrhov si môžete upresniť, čo vlastne hľadáte a zároveň možno zistíte, čo by vám určite nevyhovovalo. Následne sa budete musieť rozhodnúť, či si zvolíte projekt typového (katalógového) domu, alebo realizáciu svojej individuálnej predstavy o budúcom bývaní (vlastný projekt).

Tip: Ako si vybrať správny projekt rodinného domu?

Každá z možností má svoje plusy i mínusy

Ako napokon všetko, aj v tomto prípade majú obidve alternatívy svoje pre a proti. Katalógový projekt je v mnohých prípadoch predstaviteľom univerzálnych riešení. Ide zväčša o domy štandardných veľkostí, ktoré sú zároveň charakterizované štandardným dispozičným usporiadaním. To znamená, že sú určené pre bežné rovinaté pozemky bez prípadných komplikácií súvisiacich s charakterom danej parcely. Sú totiž vypracované bez väzby k pozemku, takže neberú do úvahy konkrétne podmienky na danom území. 

Faktory, ako okolitá výstavba, spád terénu, dopravná infraštruktúra, napojenie na inžinierske siete, požiadavky na orientáciu miestností na svetové strany a mnohé ďalšie je preto potrebné zohľadniť osobitne. Podľa toho sa však odvíja i cena. Hoci je teda cena katalógového projektu nižšia ako cena za individuálne riešený projekt, tá sa veľmi pravdepodobne navýši o ďalšie nevyhnutné položky. Môžu to byť náklady na úpravu projektu na osadenie domu na konkrétnu parcelu, náklady spojené s vypracovaním projektu infraštruktúry a mnohé ďalšie položky.

1. možnosť - Katalógový projekt domu

Výhody:

 • Široký výber katalógov ako aj samotných projektov domov.
 • Cena katalógového projektu je nižšia ako pri individuálnom projektovaní domu. 
 • V mnohých prípadoch je možné pozrieť si takýto naprojektovaný dom aj v reálnej podobe (v prípade, že už bol postavený). 
 • Poteší vás aj rýchle získanie dokumentácie potrebnej na získanie stavebného povolenia. 

Nevýhody:

 • Jednou z nevýhod katalógového projektu je jeho univerzálnosť. Znamená to, že projekt neberie do úvahy konkrétne vlastnosti daného pozemku, takže sú potrebné úpravy, ktoré pôvodnú cenu navýšia.
 • Ak si zvolíte katalógový dom do svahovitého terénu, budete zase musieť počítať s nákladmi na úpravu pozemku
 • Rovnako je nevyhnutné zohľadniť orientáciu na svetové strany a okolité stavby.
 • Otázne môže byť aj to, či projekt domu spĺňa požiadavky výstavby v danej lokalite. Túto skutočnosť si včas overte na stavebnom úrade.

2. Možnosť – Individuálny projekt domu

Výhody:

 • Azda najdôležitejším benefitom je možnosť zrealizovať svoju vlastnú predstavu domu a jeho prispôsobenie podľa reálnych finančných možností.
 • Môžete si ho nechať naprojektovať podľa svojich vlastných preferencií a životného štýlu, resp. vkusu, ako aj podľa charakteru terénu stavebného pozemku.
 • Tím odborníkov pre vás pripraví kompletnú dokumentáciu, nevyhnutnú na ohlásenie stavby alebo získanie stavebného povolenia.

Nevýhody:

 • Vlastný projekt domu vás vyjde drahšie ako katalógový projekt.
 • Jeho tvorba si vyžaduje určitý čas.
 • Výsledok uvidíte až po tom, ako sa dom postaví – nemáte tak možnosť obhliadky ako v prípade viacerých katalógových domov.

Ďalšie otázky na zamyslenie

Ešte predtým, ako sa pre konkrétny projekt domu rozhodnete, overte si, či cena výstavby domu zahŕňa aj základy. V opačnom prípade počítajte s nákladmi, ktoré by výrazne navýšili celú výstavbu. Rovnako je dôležité zistiť, či uvedená cena zahŕňa aj kompletnú dokumentáciu

Chýbajúce výkresy základov alebo projekty inžinierskych sietí, ktoré je potrebné doplniť, sa zase podpíšu na zvýšení finančnej i časovej náročnosti. Odpoveď na otázku, či je lepší katalógový alebo individuálny projekt, tak ostáva vysoko individuálna. Všetko závisí od vašich vlastných preferencií a možností rodinného rozpočtu. 

Tip: Nový katalóg rodinných domov EUROLINE na rok 2021 je už v predaji!

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov