Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Požiarna odolnosť domu môže rozhodnúť o živote alebo výške škôd. Nepodceňujte ju!

Požiarna odolnosť domu môže rozhodnúť o živote alebo výške škôd. Nepodceňujte ju!

16.03.2020

Obrázok

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. O pravdivosti týchto slov nás bohužiaľ takmer denne presviedčajú reportáže v televíznych spravodajských reláciách a príspevky v printových médiách.

Výjazdy hasičov k požiarom nie vždy končia záchranou majetku 

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru majú s hasením požiarov plné ruky práce. Podľa prehľadu výjazdov v 9. týždni roka 2020, teda od 24. februára  do 1. marca, museli profesionálni hasiči na území Slovenska zasahovať až pri 180 požiaroch. 

V rámci týchto výjazdov zaujala správa o požiari rodinného domu v jednej z mestských častí Bratislavy. Táto nešťastná udalosť sa síce zaobišla bez zranených či usmrtených osôb, no dvojpodlažný rodinný dom sa napriek obrovskému úsiliu 24 hasičov so šiestimi kusmi techniky nepodarilo zachrániť a dom zhorel takmer do tla. 

Podľa zverejnených informácií išlo o rozostavaný montovaný drevodom, na ktorom finišovali dokončovacie práce. V súvislosti s touto udalosťou, ale aj nedávnymi požiarmi drevodomov v Hlohovci, či Lehniciach sa tak chtiac, či nechtiac natíska otázka, ako je to s bezpečnosťou, alebo presnejšie povedané s požiarnou odolnosťou montovaných drevostavieb. Neťahajú drevostavby v porovnaní s murovanými tehlovými domami pri požiaroch predsa len za kratší koniec? Odpoveď na tieto otázky sa vám pokúsime dať v nasledujúcich riadkoch.   

Príčiny požiarov zostávajú viac-menej rovnaké 

Zo štatistík vyplýva, že najčastejšou príčinou požiaru v rodinných domoch bývajú neodborne nainštalované vykurovacie telesá, ako sú krby alebo kachle. Problematický môže byť prestup komína cez strop alebo drevenú konštrukciu strechy, čo bol s najväčšou pravdepodobnosťou aj dôvod minuloročného požiaru drevodomu v Lehniciach. Druhou najčastejšou príčinou požiaru rodinných domov sú nevyhovujúce elektrické rozvody a spotrebiče v zlom technickom stave. 

Drevostavby podobne ako murované rodinné domy musia vyhovovať prísnym protipožiarnym predpisom a normám, no ako ukázali viaceré konkrétne prípady požiarov, požiarna odolnosť drevostavieb nie je ani zďaleka na takej úrovni ako odolnosť murovaných domov. Dôvod treba hľadať predovšetkým vo výnimočných vlastnostiach tehál. 

Tip: 4 dôvody, prečo si postaviť tehlový dom

Požiarna odolnosť tehál je bezkonkurenčná

Ako iste viacerí veľmi dobre viete, stavebné materiály sú podľa reakcie na oheň zaraďované do tried A1, A2, B, C, D, E a F. V najvyššej triede A1 sú zaradené nehorľavé stavebné materiály, takže niet divu, že popri betónových výrobkoch a oceli tu nájdeme aj tehly. Naopak, neupravené drevo bez ohľadu na jeho tvrdosť je zaradené do triedy D, čiže patrí medzi stredne horľavé stavebné materiály

Rozdiel je to teda evidentný. Kým tehly z hľadiska požiarnej odolnosti patria k najspoľahlivejším materiálom, ktoré dokážu odolávať vysokým teplotám bez narušenia nosnosti, celistvosti a izolácie 120 až 180 minút pri nosných priečkach a minimálne 90 - 120 minút pri nenosných priečkach, drevená konštrukcia steny montovaného domu odolá požiaru 50 – 60 minút. V prípade stropu zostáva na únik do bezpečia z horiaceho montovaného domu dokonca iba 30 minút. 

K tehlovým stenám sa žiada zároveň dodať, že v prípade požiaru nehrozí tvorba dymu ani odpadávanie alebo odkvapkávanie horiacich častí z murovanej konštrukcie. Pri požiari murovaného domu horí iba vnútorné vybavenie domu, nie samotná konštrukcia obvodových alebo priečkových stien, ako to môžeme vidieť pri montovaných drevostavbách. Za pozornosť však stoja aj škody napáchané hasením požiaru, pretože použitie vody pri hasení hoci aj menšieho požiaru drevodomu je pre sendvičovú konštrukciu steny s minerálnou výplňou doslova pohromou.

Tip:  Nechcete sa spoliehať na poisťovne? Postavte si odolný dom od EUROLINE.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=ATvk9ebs_Ao  

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov