Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Spoznajte nové kuchynské trendy na rok 2022

Spoznajte nové kuchynské trendy na rok 2022

20.04.2022

Obrázok

Nie je náhoda, že kuchyňa je považovaná za srdce domu.

Podoby našich kuchýň odrážajú to, čo milujeme, naše priority, problémy i ciele, ktoré sme si stanovili pre náš domov aj pre náš život.

Novinky, ktoré vás oslovia

Práve preto sú nasledujúce trendy do kuchýň na rok 2022, ktoré určili odborníci, naozaj viac ako len trendy. Samozrejme, niektoré z nich sa sústreďujú predovšetkým na krásny vzhľad, ale väčšina týchto nových kuchynských hitov je ukážkovým príkladom rozličných vylepšení a praktických materiálov

Od návratu farieb až po uprednostňovanie prírodných materiálov a povrchových úprav typu "urob si sám", dokonale vystihujú kuchyňu ako miesto, kde sa nielen varí a stoluje, ale kde hlavne vládne harmónia a rodinná pohoda.

1. Kuchyňa môže byť praktická a štýlová zároveň

Tie časy, keď si majitelia domov museli vybrať, či sa vzdajú skriniek a vystavia svoje výrobky na krásnych (ale trochu nepraktických) otvorených policiach, alebo stavia na praktickú, ale nie práve štýlovú kuchyňu navrhnutú hlavne na skladovanie, našťastie pominuli. V súčasnosti sa dizajnéri zameriavajú na vytváranie priestorov, ktoré sú kreatívne aj úžitkové. Tým poskytujú to najlepšie z oboch svetov - priestor, ktorý funguje a zároveň dobre vyzerá. 

Vhodne usporiadaná kuchyňa pomáha nielen s funkčnosťou, ale prináša do domova aj pocit pokoja a poriadku. Ľudia obyčajne trávia v kuchyni veľa času, preto sú premyslené riešenia na uskladnenie a organizáciu kľúčové. Kreatívne riešenie úložných priestorov pomáha kuchyni lepšie vyzerať aj fungovať. Ľudia totiž chcú, aby sa v kuchyni cítili pohodlne a mali dostatok priestoru, ktorý im umožní vykonávať všetko, čo v kuchyni potrebujú robiť. 

Tip: Zariaďovanie a návrhy interiérov pre nové projekty domov v katalógu Euroline

2. Vtlačte kuchyni pečať svojej osobnosti

V roku 2022 využívajú dizajnéri kuchýň každú príležitosť na to, aby priestoru vtlačili osobitosť. Táto perspektíva sa rozšírila nielen na farby skriniek a povrchové úpravy kovania, ale aj na odvážne materiály pracovných dosiek, ktoré doslova pútajú pozornosť. Momentálne medzi najobľúbenejšie patria kremeň a žula. Objavujú sa však aj rôzne kremencové a žilkované mramorové dosky.

3. Nedokonalosti na povrchových úpravách majú svoj osobitý pôvab

Namiesto honby za lesklým vzhľadom úplne novej kuchyne čoraz viac majiteľov domov a dizajnérov siaha po zariadeniach a povrchových úpravách, ktoré sa vyznačujú opotrebovaným vzhľadom. Od nelakovanej mosadze s prirodzenou patinou až po ručne vyrábané obkladačky, všetky tieto prvky majú jeden spoločný cieľ: dodať kuchyni vzhľad, vďaka ktorému pôsobí, že tu mohla byť už pred 100 rokmi (aj keď v skutočnosti bola dokončená len nedávno).

4. Vyšperkované detaily

Namiesto toho, aby sa dizajnéri zameriavali na jednotlivé aspekty dizajnu kuchyne (napríklad digestor alebo kuchynský drez), začleňujú tieto prvky do celkovej schémy. Tým ich cielene prepájajú s atmosférou priestoru a vytvárajú tak ucelený a  harmonický dojem.

Príkladom sú drezy s prednou časťou vyrobenou z rovnakého materiálu ako pracovná doska, napríklad z kremeňa, porcelánu alebo mramoru. V roku 2022 môžeme vidieť aj v kuchyniach tendenciu k nenápadnému naturalizmu. To znamená odklon od lesklých povrchov, ako je leštený kameň, smerom k prvkom, ako je jaseňová zeleň či patinované kovy. Obľúbený je najmä matný bronz, ktorý kuchyni dodáva patinu a hĺbku, ale aj útulnosť a teplo.

5. Hravé farby

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, ako do svojho domova vniesť viac farieb, rok 2022 vám v tom pomôže. Hoci sú biele kuchyne považované za klasiku, niekedy môžu pôsobiť trochu plochým dojmom. Naopak, farby v kuchyniach sú v roku 2022 čoraz elegantnejšie a odvážnejšie a používajú sa všade, od farebných sporákov a vstavaných skríň až po spotrebiče.

6. Povrchová úprava dreva

Zvýšený dôraz na prírodné materiály a udržateľnosť umožnil drevu veľký návrat do kuchyne. V poslednom čase sa drevený materiál presadzuje ako vynikajúci spôsob, ako dodať kuchyni teplo a hĺbku. Mimoriadne obľúbené sú najmä kuchynské linky z veľmi svetlého, bieleho duba, avšak pozorujeme tiež posun k ešte výraznejším, sýtejším odtieňom dreva. Často z tmavšieho dreva nie sú zhotovené všetky skrinky, ale len akcentný kus alebo časť miestnosti. A práve to poskytuje kuchyni príjemnú hĺbku.

Tip: Spoznajte smart home gadgety, o ktorých ste zrejme ešte nepočuli

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov