Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Staviate dom? Poradíme vám, ako splniť kritériá na energetický certifikát triedy A0

Staviate dom? Poradíme vám, ako splniť kritériá na energetický certifikát triedy A0

29.12.2021

Obrázok

Od 1.1.2021 platí, že nové rodinné domy musia patriť do energetickej triedy A0. Preto treba na energetickú náročnosť myslieť už pri projektovaní.

Dôležité pritom je zohľadniť správnu dispozíciu domu, ale aj kombináciu použitých materiálov a technológií.

Pri určovaní energetickej triedy sa do úvahy berie primárna energia, predovšetkým jej dodané množstvo a pôvod (obnoviteľný alebo neobnoviteľný zdroj). 

Tip: Zelená hypotéka – podpora energeticky šetrného bývania

Stavba energeticky efektívnych domov má svoje opodstatnenie

Niet pochýb o tom, že život v energeticky efektívnom dome prináša veľa výhod. Ľahšie, rýchlejšie a predovšetkým lacnejšie v ňom dosiahnete potrebný tepelný komfort. Okrem toho pritom vonkoncom nespotrebujete toľko energie, ako pri tradičných rodinných domoch, ktoré boli postavené v minulosti.

Za zmienku tiež stojí fakt, že ste stavbou energeticky efektívneho domu prispeli k tomu, aby sa klimatická situácia ďalej nezhoršovala (keďže najviac CO2 sa do ovzdušia dostáva práve vďaka výrobe elektriny a tepla). 

Zvoľte si správny tvar a dispozíciu domu

Veľmi dobré výsledky pri hodnotení energetickej efektívnosti stavby môžete dosiahnuť vhodným tvarom a dispozíciou domu. Pri projektovaní je, samozrejme, potrebné vychádzať z danej lokality, orientácie pozemku a okolitej zastavanosti. Avšak, pokiaľ to poloha pozemku a stavby umožňuje, berte do úvahy orientáciu na svetové strany

Za energeticky výhodné môžeme považovať nasmerovanie veľkých presklených plôch na juh alebo juhozápad, čím sa tiež dosiahne najvyššia možná miera presvetlenia. Toto umiestnenie okien prináša výhodu aj počas zimných mesiacov, keď slnečné lúče prenikajúce dovnútra znížia spotrebu energie potrebnej na kúrenie.

Význam má aj typ domu a presah strechy

Čo sa týka typu stavby rodinného domu, je z pohľadu primárnej energie na vykurovanie výhodnejší variant poschodového domu než bungalovu. Dvojpodlažný dom má totiž nižšie nároky na vykurovanie, nakoľko vrchné poschodie je sčasti vykurované dolným podlažím (teplo stúpa nahor).

Počas letných mesiacov zase pomôže vhodne zvolený presah strechy. Vypočítať jeho presné parametre nie je práve jednoduché, no jeho účinnosť má svoj význam. Tým, že v lete zabraňuje prenikaniu slnka dovnútra, chráni interiér pred prehrievaním. Vďaka tomu šetrí náklady na ochladzovanie a v zime, keď sa slnko pohybuje nižšie nad horizontom, zbytočne netieni. 

Vhodné zateplenie fasády zabraňuje tepelným stratám

Každý murovací materiál má svoje výhody aj nevýhody. Navyše, nech si už na stavbu vyberiete akýkoľvek, pri každom jednom vznikajú na obvodových stenách oslabenia a ďalšie nedostatky. Niektoré z nich sú spôsobené krehkosťou zvoleného materiálu, iné vznikli vyvŕtaním drážok na rozvody a podobne. 

V oboch prípadoch však dochádza k zhoršeniu ich izolačných vlastností, k tepelným stratám či dokonca ku kondenzácii vlhkosti a vzniku plesní. Našťastie, existuje vonkajšie zateplenie fasády, ktoré dokáže všetky tieto nedostatky zmierniť a odstrániť tak ich následky.

Stavte na obnoviteľné zdroje energie

Na dosiahnutie energetickej triedy A0 je ideálne využiť minimálne jeden obnoviteľný zdroj energie. Môže to byť napríklad tepelné čerpadlo, solárne kolektory či fotovoltické panely. Ich vhodnosť pre váš konkrétny projekt domu pritom závisí od viacerých faktorov. 

Využívanie obnoviteľných zdrojov je navyše šetrné nielen pre životné prostredie, ale aj pre vašu peňaženku. Okrem toho obnoviteľné zdroje energie zvládajú viacero funkcií naraz. Napríklad tepelné čerpadlá môžu dom nielen vykurovať, ale aj počas horúcich letných mesiacov dokonca aj chladiť. 

Rekuperácia – efektívne vetranie bez tepelných strát

Všetci dobre vieme, že pri klasickom vetraní cez otvorené okná najmä počas chladnejších mesiacov nevypúšťame vonku len vydýchaný vzduch, ale aj teplo. Za všetko hovorí fakt, že rozdiel medzi primárnou energiou potrebnou na vykurovanie toho istého domu s prirodzeným vetraním a riadeným vetraním s rekuperáciou predstavuje približne 30 %. Vetranie s rekuperáciou teda zabraňuje tepelným stratám a pritom zabezpečuje čerstvý vzduch s optimálnou vlhkosťou bez prítomnosti peľov a roztočov.

Tip: Chcete ušetriť na energiách? Môžete požiadať o dotáciu na zateplenie a obnoviteľné zdroje energie

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov