Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Technologické trendy v roku 2019 v znamení 5G siete a inteligentných reproduktorov

Technologické trendy v roku 2019 v znamení 5G siete a inteligentných reproduktorov

25.03.2019

Obrázok

Renomovaná britská spoločnosť Deloitte zverejnila už svoju 18. správu, v ktorej prináša praktické postrehy a predpovede, ktoré trendy ovplyvnia spotrebiteľské a podnikateľské prostredie počas najbližších 12 mesiacov.

Do portfólia spoločnosti Deloitte patria desiatky firiem pôsobiacich vo viac ako 150 krajinách sveta. Niet preto divu, že spoločnosť má dôkladnú znalosť miestneho prostredia i globálnych trendov. Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, ekonomického i transakčného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného, či súkromného sektora a preto by publikácie od tejto spoločnosti mali byť akýmsi „povinným čítaním“. Pozrime sa teda na niektoré najdôležitejšie pasáže z publikovanej správy.

Inteligentné reproduktory zaznamenajú rozmach

Inteligentné reproduktory sú kompaktné a väčšinou disponujú aj moderným dizajnom. Ale dizajn nie je jediné, čo je na nich perfektné. Inteligentné reproduktory k mobilu alebo PC môžete pripojiť cez Bluetooth, NFC alebo hoci aj pomocou USB. Spomedzi viacerých benefitov môžeme spomenúť snáď ešte slot na SD kartu a v neposlednom rade čistý a verný zvuk. Dopyt po inteligentných reproduktoroch zo strany používateľov je preto logický.

Úspech a rýchly rast tomuto segmentu predpovedá aj spoločnosť DeloittePodľa jej odhadov by sa v roku 2019 malo predať až 164 miliónov inteligentných reproduktorov pri priemernej cene 43 USD za kus. Celkové výnosy by mali v tomto roku dosiahnuť približne 7 miliárd USD. Inteligentné reproduktory sa tak plným právom zaradia k najdynamickejšie rozvíjajúcim sa odvetviam. Pre porovnanie, v minulom roku bol očakávaný predaj 98 miliónov jednotiek s priemernou cenou 44 USD za kus. Výnosy za predaj inteligentných reproduktorov v uplynulom roku dosiahli zhruba 4,3 miliardy USD. 

Čo k tomu dodať. Na reálne výnosy z roku 2019 si síce budeme musieť ešte nejaký čas počkať, ale prognózy spoločnosti Deloitte sa s veľkou pravdepodobnosťou naplnia. Dôvody sú prozaické. Výrobcovia týchto zariadení vylepšujú technológiu rozpoznávania reči a okrem anglickej verzie jazyka plánujú do hlasového rozpoznávania reči zaradiť mnohé ďalšie svetové jazyky. Expanzia inteligentných reproduktorov na nové trhy tak bude zárukou naplnenia uvedených predpokladov. 

Môže vás zaujímať: Máte radi moderné technológie? Viete, čo je to Apple HomeKit? 

5G siete klopú už aj na naše dvere

Lídrami v budovaní novej siete na frekvencii 5 GHz sú ázijské štáty na čele s Japonskom. Krok s nimi sa snažia držať aj Spojené štáty, ktoré spolu so spomenutými krajinami udávajú v tejto oblasti najnovšie trendy. S budovaním novej siete sa spájajú vyššie vstupné investície, ale samozrejme aj neporovnateľne vyššie rýchlosti.

Pri testovaní rýchlosti sťahovania boli v zahraničí dosiahnuté neuveriteľné hodnoty 3 375 Mbit/s, no išlo o simulovanie optimálnych podmienok. V bežných podmienkach bolo zaznamenané sťahovanie 2 500 Mbit/s, čo je však rovnako výnimočné číslo. Na Slovensku sa očakáva, že budeme dosahovať maximálne rýchlosti 1 000 Mbit/s. Vráťme sa však späť k prognóze spoločnosti Deloitte.

Tá predpokladá, že zo 72 operátorov, ktorí aktuálne testujú 5G sieť, ju v roku 2019 spustí do prevádzky 25 z nich. O rok neskôr, čiže v roku 2020 má k nim podľa predpovede pribudnúť ďalších 25 mobilných operátorov.

Rok 2019 bude teda pre 5G siete pravdepodobne prelomový. Siete piatej generácie v konečnom účtovaní prinesú pozoruhodný nárast kapacity i efektívnosti oproti 4G sieťam, ale neostane iba pri tom. Podľa prognóz spoločnosti Deloitte dôjde k výraznejšiemu rozširovaniu umelej inteligencie.

Umelá inteligencia pôjde do popredia 

Kým výhody umelej inteligencie sú zatiaľ skôr záležitosťou nadnárodných technologických  spoločností, ktoré disponujú takmer neobmedzenými finančnými zdrojmi, nadštandardnou IT infraštruktúrou a tiež špičkovými odborníkmi, podľa správy Deloitte dôjde v aktuálnom roku k podstatným zmenám. 

Za zmenami treba vidieť predovšetkým softvér a služby umelej inteligencie v cloude, ktoré prinesú vyššiu efektivitu a návratnosť investícií aj menším firmám. Pri pohľade do budúcnosti dokument odhaduje, že do roku 2020 bude využívať podnikový softvér s umelou inteligenciou až 87 % firiem a služby vývoja umelej inteligencie v cloude až 83 % firiem.

Stránka Deloitee Insights okrem vyššie spomenutých odhadov obsahuje množstvo ďalších odkazov na globálne prieskumy a analýzy, ktoré môžu byť zaujímavým zdrojom informácií pre ľudí pracujúcich v IT sektore alebo v odvetviach telekomunikácií, či médií.

Prečítajte si tiež: Viete, aké sú trendy v bývaní pre rok 2019?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov