Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.

23.01.2021

Obrázok

Ceny plynu a elektrickej energie by mali byť v porovnaní s uplynulým rokom o niekoľko percent nižšie, no to, samozrejme, neznamená, že si nimi môžeme dovoliť plytvať. Nehovoriac o tom, že je iba otázkou času, kedy ceny energií opäť stúpnu.

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa zníženie cien elektriny dotkne všetkých zákazníkov, bez ohľadu na tzv. tarifu. Pravdou však je, že zlacnenie (pravdepodobne až 11 %) najviac pocítia domácnosti s tepelným čerpadlom a sadzbou DD6. Ostatné domácnosti môžu počítať v priemere s 8 % zlacnením, v praxi tak podľa spotreby elektrickej energie môžu ušetriť 20 až 50 eur za rok. V porovnaní s cenami elektriny klesli ceny plynu ešte výraznejšie a preto by mali domácnosti v závislosti od spotreby plynu ušetriť o niekoľko desiatok eur viac. 

Súčasné nízkoenergetické domy, resp. rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie A0 nezabúdajú na moderné technológie a zároveň zohľadňujú všetky dôležité kritériá, ako je napríklad optimálna orientácia domu na svetové strany, dokonalá nepriepustnosť strechy či obvodového plášťa, takže niet divu, že šetria energie v maximálnej možnej miere. Aktívne domy môžu ísť dokonca ešte ďalej, pretože dokážu vyrobiť energie viac, ako spotrebovať. Prirodzene, nie každý vlastní takýto moderný rodinný dom a preto zopár tipov, ako ušetriť energie, príde určite vždy vhod.  

Eliminujte tepelné straty cez okná

Investícia do plastových okien, či drevených eurookien sa vždy vyplatí, keďže pri starších domoch sú práve okná veľmi častým dôvodom tepelných strát. Pri výbere okien však majte na pamäti, že úspornosť okien bez dobrej hodnoty Uw nie je prakticky možná. Ak ste sa s týmto parametrom stretli prvýkrát, hneď vám ho objasníme.

Vo všeobecnosti sa totižto pri oknách rozlišujú až tri hodnoty U, ktoré sa navzájom často zamieňajú alebo zle interpretujú. Začnime teda našou hodnotou Uw (w = window), ktorá vyjadruje celkovú hodnotu tepelnej priestupnosti okna. Hodnota Ug (g = glazing) udáva hodnotu tepelnej priestupnosti zasklenia, resp. samotného skla, nuž a napokon nám zostala hodnota Uf (f = frame), ktorá vyjadruje tepelnú priestupnosť rámu okna

Ako sami môžete vidieť, na celé okno sa vzťahuje iba súčiniteľ prestupu tepla Uw (túto hodnotu, prirodzene, ovplyvňujú hodnoty pre zasklenie Ug a rám Uf). Z uvedeného vyplýva, že ak chcete spoznať reálne tepelnoizolačné schopnosti okna, musíte si všímať práve tento údaj, pričom platí, že čím nižšia bude hodnota Uw, tým lepšie vlastnosti môžete od okien očakávať.

Vetrajte, ale s rozumom 

Význam pravidelného vetrania netreba nijako zvlášť zdôrazňovať. Bežné vetranie pomocou dokorán otvorených okien však určite nepatrí medzi najefektívnejšie spôsoby. Takýmto vetraním prichádzame v zime o nemalé finančné prostriedky, no ani v lete to nemusí byť najšťastnejšie riešenie. Predovšetkým vtedy nie, ak bývame na frekventovanej alebo prašnej ulici. 

Z ekonomického hľadiska je teda celkom určite najideálnejšie vetranie prostredníctvom centrálnej rekuperačnej jednotky. Riadené vetranie s rekuperáciou tepla sa postará o prísun čerstvého vzduchu 24 hodín denne, počas 365 dní v roku. Bez akejkoľvek námahy a nutnosti otvárať okná. Centrálna rekuperačná jednotka má ale jednu „chybičku“. Musí s ňou počítať už projekt rodinného domu, pretože centrálna rekuperačná jednotka vetrá budovu ako celok a preto vyžaduje správne rozloženie rozvodov vzduchotechniky po jednotlivých miestnostiach budovy. Výborným príkladom sú projekty rodinných domov iVision. Hlavu ale vešať nemusia ani majitelia starších domov. Centrálna rekuperačná jednotka totiž môže byť vďaka veľkorysejšiemu rozpočtu po rozsiahlejšej rekonštrukcii nehnuteľnosti súčasťou technologickej výbavy domu. 

No a čo robiť, ak váš rodinný dom nedisponuje spomínanou možnosťou riadeného vetrania  a musíte vetrať otváraním okien? Eliminujte tepelné straty pravidelným, rýchlym a intenzívnym vetraním, pri ktorom síce vymeníte vzduch v miestnosti, no steny necháte ďalej nahriate.

Neprekurujte miestnosti 

Výsledkom zbytočne prekúrených miestností je nielen pocitový diskomfort členov domácnosti, ale v neposlednom rade vyššie výdavky za energie. Viaceré štúdie pritom preukázali, že zníženie teploty v miestnosti hoci iba o jeden stupeň, dokáže znížiť náklady na vykurovanie približne o 6 %. 

Ak vám teda záleží na úspore energií, zamyslite sa nad vhodnou reguláciou teploty v jednotlivých izbách. Zabijete tak dve muchy jednou ranou. Okrem toho, že sa v miestnostiach budete cítiť oveľa príjemnejšie, pocítite to najmä pri koncoročnom vyúčtovaní energií.  

Využívajte alternatívne zdroje energie

Pri vyhovujúcich tepelnoizolačných vlastnostiach strechy, obvodového plášťa domu a pri dostatočnom badžete peňazí na rekonštrukciu nehnuteľnosti zvážte použitie tepelného čerpadla na vykurovanie domu a solárnych systémov na výrobu teplej vody alebo elektrickej energie. 

Všetky spomenuté alternatívy na jednej strane prispievajú k ochrane životného prostredia a na strane druhej sú veľmi efektívne pri úspore energií. Ak vás od použitia spomenutých zariadení možno odrádza ich vyššia cena, pokúste sa na kúpu a inštaláciu týchto zariadení získať dotáciu od štátu

Snaha o úsporu energií nemusí byť vždy finančne náročná

V mnohých prípadoch naozaj postačí iba minimálna investícia. Dôkazom našich slov je obyčajná výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky. Plytvať elektrickou energiou ale netreba ani pri ďalších bežných činnostiach. Tu by sme mohli uviesť ako príklad dlhé pozeranie, resp. nepozeranie telky alebo úplne zbytočné svietenie v miestnostiach, v ktorých sa práve nikto nezdržiava. Zabudnúť netreba tiež, že k úspore energií do veľkej miery prispejú samotné elektrospotrebiče a preto sa oplatí zainvestovať do zariadení s minimálne „áčkovými“ energetickými štítkami. 

Tip: Inteligentné osvetlenie ponúka viac ako len smart žiarovky.

Voda je život, ale aj peniaze

Popri elektrickej energii a plyne nám môže nenápadne zvyšovať účty tiež spotreba vody. Čo sa týka šetrenia vody, rady sú jednoduché. Pred kúpaním sa odporúča uprednostňovať sprchovanie a pri umývaní zubov nenechávať po celý čas tiecť vodu. 

Bez povšimnutia nemôže ostať ani pranie, či umývanie riadu. Kým pri praní sa neodporúča prať malé množstvá bielizne, v prípade umývačky riadu to neplatí. Dôvod je jednoduchý. Pri ručnom umývaní riadu minieme spravidla vždy oveľa viac vody, ako hoci iba poloprázdna umývačka riadu. 

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov