Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Trápi vás doma nedostatok svetla a čerstvého vzduchu? Tu je zopár tipov, ako sa dá zlepšiť kvalita bývania.

Trápi vás doma nedostatok svetla a čerstvého vzduchu? Tu je zopár tipov, ako sa dá zlepšiť kvalita bývania.

18.11.2019

Obrázok

Dostatok čerstvého vzduchu a prirodzeného denného svetla vieme najviac oceniť na jeseň alebo v zime. Paradoxne teda v období, kedy je slnečných lúčov pomenej a vo väčšej miere sa zdržiavame v prekúrených, často zle vetraných priestoroch.

Vetráme oveľa menej, ako by sa žiadalo

V nevetraných miestnostiach sa vo vyšších koncentráciách hromadia pary, vlhkosť i oxid uhličitý. Výsledkom nedostatočnej výmeny čerstvého vzduchu tak nie je iba znížený komfort bývania, ale často aj bolesti hlavy, závraty, únava a celková nepohoda, v extrémnych prípadoch plesne na stenách. 

Z výsledkov Výskumného parku Viva sídliaceho v rakúskom Wopfingu vyplynulo, že z pohľadu kvality vzduchu v interiéri domu z viacerých hodnotených materiálov najlepšie vyšiel  tehlový dom s omietkou. Tehlový dom s masívnymi stenami a omietkou dokáže optimálne vyrovnávať teplotné rozdiely vznikajúce počas striedania teplejších a chladnejších dní, no pre udržanie dostatočnej kvality vzduchu v interiéri sa bez pravidelného vetrania nezaobíde ani tento typ nehnuteľnosti. 

Problémom však je, že na jeseň alebo v zime nikto nechce zbytočne púšťať do vykúrených miestností chladný vonkajší vzduch a tak sa vetrá oveľa menej než je potrebné. Detské izby nie sú výnimkou. Napriek tomu, že deti na vydýchaný vzduch reagujú oveľa citlivejšie ako dospelí, tieto priestory dostatočne vetrajú iba štyri domácnosti z desiatich. Ideálne a spoľahlivé riešenie pravidelnej výmeny vzduchu pritom máme na dosah ruky, ponúkajú ho moderné technológie.

Tip: Spoznajte 7 dôvodov, prečo je Tehlový dom Euroline určite správnym krokom.

Vetranie s rozumom

Pre udržanie primeranej kvality vzduchu by sa mal v miestnosti vymeniť vzduch zhruba  každé 2-3 hodiny. Vrátane noci. Vetranie by malo trvať približne 3 až 5 minút. Zabezpečiť vetranie v takýchto pravidelných intervaloch je samozrejme veľmi náročné, no vďaka súčasným moderným technológiám, ktoré myslia a konajú za nás nie nemožné. K dispozícii máme dokonca až dve alternatívy.

Vetranie dokorán otvorenými oknami pripadá do úvahy v lete, no na jeseň a v zime by sme takto iba zbytočne vyhadzovali peniaze von oknom. V rodinných domoch so štandardom A0 sa teda o neustály prísun čerstvého vzduchu, stará vetracia jednotka so spätným získavaním tepla čiže s rekuperáciou. Rekuperačná jednotka vetrá presne v potrebnom množstve, bez prievanu a hluku.

Princíp vetrania je jednoduchý. Vydýchaný vzduch je rozvodmi odvádzaný do rekuperačného výmenníka, kde bez vzájomného kontaktu odovzdá teplo privádzanému čerstvému vzduchu, ktorý je následne prostredníctvom rozvodov distribuovaný do miestností domu.

O niečo menej finančne náročnejšou alternatívou výmeny vzduchu môžu byť strešné okná VELUX. Jednotka kontroly vnútornej klímy VELUX ACTIVE so zariadením NETATMO môže mať pod palcom teplotu, vlhkosť i hladinu COv domácnosti, rovnako ako otváranie alebo zatváranie okien či žalúzií.  

Tip: Zoznámte sa s distribučným systémom Air Excellent.

So strešnými oknami bude zisk svetla podstatne vyšší 

Strešné okná VELUX môžu zohrať dôležitú úlohu aj pri ďalšom probléme, ktorý sme spomenuli v úvode. Na našu psychiku zle vplýva aj nedostatok slnka. Deti sú samozrejme ešte zraniteľnejšie. Zo štúdií realizovaných na viacerých školách vyplynulo, že kombinácia čerstvého vzduchu s dostatkom prirodzeného denného svetla dokáže zlepšiť výkonnosť žiakov a ich logické uvažovanie až o 15 %. Tomuto testovaniu boli deti podrobené v školských zariadeniach, no na vytvorenie optimálnych podmienok netreba zabúdať ani doma.

V súčasnosti sa veľkej obľube mladých rodín so školopovinnými deťmi tešia štýlové prízemné rodinné domy, tzv. bungalovy. Bungalovy síce kladú dôraz na primerané presvetlenie interiéru, no môže sa stať, že v dôsledku nevhodného osadenia na pozemok niektoré miestnosti neposkytnú ani zďaleka toľko svetla, ako by bolo potrebné. Umiestnením strešných okien do strechy domu nielenže predídeme problémom s prirodzeným denným svetlom, ale strešné okná nám poskytnú dokonca až dvakrát viac svetla ako by prepustili bežné fasádne okná rovnakých rozmerov.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov