Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Túžite po vlastnom bývaní? Teraz je vhodná chvíľa na správnu investíciu.

Túžite po vlastnom bývaní? Teraz je vhodná chvíľa na správnu investíciu.

06.03.2020

main image

Hypotekárny úver je stále, aj po sprísnení podmienok najbežnejším spôsobom, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hypotéky v súčasnosti lámu historické minimá, čo sa týka výšky úrokových sadzieb, bolo by škoda nevyužiť toto priaznivé obdobie.

Za rekordne nízkymi sadzbami treba vidieť viacero faktov

Rok 2020 rozhodne nevyzerá nudne. Národná banka Slovenska vzhľadom na rastúce zadlžovanie domácností síce od januára zaviedla nové opatrenie a zvýšila výšku finančnej rezervy, ktorá musí po odrátaní životného minima a splátok ostať žiadateľovi o úver z 20 % na 40 %, no záujemcovia o hypotéku napriek tomu môžu mať dôvod na radosť. 

Spomalenie rastu európskych ekonomík, zmrazenie, resp. nezvyšovanie sadzieb Európskou centrálnou bankou, veľké objemy peňazí v obehu a v neposlednom rade pokračujúci konkurenčný boj bánk prispeli k historicky najnižším úrokovým sadzbám. Dnes sa tak po splnení podmienok môžete dostať k hypotékam s úrokovými sadzbami od 0,5% do 0,89 %. 

Okrem nízkych sadzieb poteší atraktívnejšia fixácia úrokov

Pri výbere hypotéky bolo vždy veľmi dôležité prihliadať na fixáciu úrokovej sadzby. V praxi totiž fixácia znamená, aké obdobie bude úrok nemenný alebo inak povedané, počas akého dlhého obdobia budete banke splácať rovnakú splátku. Úroky sa dajú fixovať spravidla na 1, 2, 3, 5, 7 alebo 10 či dokonca až 15 rokov. Vždy záleží od konkrétnej banky, ktorá vám hypotéku poskytne. 

Aj tu však máme pre vás dobrú správu. Banky pristúpili k zníženiu úrokových sadzieb aj pri dlhých obdobiach fixácie. Napríklad pri fixácii úroku na 10 rokov môžete počítať s úrokovou sadzbou od 1,09 % po 1,55 %. Je pravdou, že tieto úroky sú oproti krátkodobejšej fixácii o niečo vyššie, no napriek tomu sú stále nižšie ako je dlhodobá, či aktuálna úroveň inflácie. Aby neostalo iba pri slovách, Štatistický úrad Slovenskej republiky potvrdil, že miera inflácie v roku 2019 dosiahla úroveň 2,7 %. No a podľa údajov toho istého úradu bola medziročná miera inflácie v januári 2020 na úrovni 3 %. Podľa nášho názoru sa teda ešte vždy oplatí uprednostniť dlhodobejšiu fixáciu úrokov pred krátkodobými nižšími splátkami. 

Dosiahli už úrokové sadzby svoje dno alebo bude pád pokračovať?

V súčasnosti by bolo ešte veľmi predčasné odhadovať či pád úrokových sadzieb bude u nás naďalej klesať smerom k nule, alebo sa dokonca prehupne do záporných sadzieb, ako je tomu napríklad v Dánsku. Hypotéka s 0-percentným úrokom alebo záporná úroková sadzba by pred nejakým časom bola čistou utópiou kdekoľvek v Európe, napriek tomu je nejaký ten čas už realitou.  

U nás síce úrokové sadzby neboli zrazené na takúto úroveň, no pri pohľade na rekordne nízke úroky je viac ako jasné, že hypotéky navzdor reguláciám zo strany Národnej banky zostanú pre záujemcov o vlastné bývanie neobyčajne atraktívne. Nič na tomto fakte nezmení ani medziročný 7,5 % nárast cien bytov a domov, pretože vďaka nízkym úrokovým sadzbám je splátka hypotéky neraz výrazne nižšia, ako platba za nájom. Ak teda máte možnosť získať hypotéku s úrokovou sadzbou, ktorá je najnižšia v histórii, mali by ste vážne pouvažovať nad možnosťou kúpy bytu alebo postavenia si vlastného rodinného domu. Niet najmenších pochybností, že je lepšie splácať hypotéku, ako dlhodobo platiť drahé nájomné bývanie. 

Máte vek do 35 rokov? Môžete získať na hypotéku výnimku

Komerčné banky v súvislosti s reguláciou Národnej banky Slovenska môžu od januára do konca marca 2020 poskytnúť hypotéku podľa „starých pravidiel“ ešte 15 % žiadateľov. Od 1. apríla 2020 ich bude môcť byť už len 5%, pričom títo žiadatelia o hypotéku musia mať vek do 35 rokov. 

Finančná rezerva môže byť v ich prípade 30 %. V praxi to znamená, že týchto 5% žiadateľov vo veku do 35 rokov môže byť po odrátaní životného minima zaťažení splátkami úverov vo výške najviac 70% ich príjmov. Pri ostatných žiadateľoch o hypotekárny úver nesmie výška splátok po odpočítaní životného minima presiahnuť 60 % príjmu. 

Tip: Mobilné aplikácie s projektmi rodinných domov? V prípade domov s visačkou EUROLINE realita! 

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
25
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1116
Ponúkaných domov
33000
Realizovaných projektov