Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Uvažujete nad francúzskymi oknami? Zoznámte sa s nimi lepšie

Uvažujete nad francúzskymi oknami? Zoznámte sa s nimi lepšie

23.11.2022

Obrázok

Francúzske okná na balkón, terasu či do záhrady zmenia estetiku celého domu či bytu. Prečítajte si o ich výhodách, nevýhodách a ďalších špecifikách.

Francúzske okná v skutočnosti pochádzajú z Talianska

Vedeli ste, že francúzske okná (siahajúce od zeme až po strop) nemajú svoj pôvod vo Francúzsku, ako tomu napovedá ich názov? Prvýkrát sa totiž objavili v Taliansku na konci 17. storočia, kde rýchlo získali veľkú popularitu. Až neskôr sa rozšírili aj ďalej do Európy a do Francúzska. Tu si vďaka svojim jedinečným možnostiam rýchlo získali priazeň miestnych. Oceňovalo sa najmä to, že maximalizovali prísun svetla do miestnosti a zjednodušovali ich vetranie. Dizajn týchto okien ešte zvýraznili francúzski architekti, ktorí medzi tabule skla zapustili dekoratívne mriežky.

Francúzske okná sú moderné a elegantné aj dnes. Nielen, že poskytujú široký výhľad na okolie, prevzdušňujú a presvetľujú miestnosť, ale často ju priamo prepájajú s terasou alebo záhradou. Okrem toho umožňujú efektívnejšiu reguláciu vzduchu. V súčasnosti existuje možnosť vybrať si z dvoch základných variantov francúzskych okien.

Tip: Zariaďovanie a návrhy interiérov pre nové projekty domov v katalógu Euroline

Poznáme 2 typy francúzskych okien

Podľa spôsobu, akým sa dajú otvárať, rozoznávame 2 typy francúzskych okien:

  • Otváracie francúzske okná – otvárajú sa smerom dovnútra ako klasické okná. Môžu byť aj bezbariérové.
  • Posuvné francúzske okná – fungujú ako zasúvačky. Tvorí ich pohyblivé krídlo, ktoré sa dá odsúvať.

Kam a ako je najlepšie umiestniť francúzske okná

Pri rozhodovaní, kam by sa hodili francúzske okná, by ste mali v prvom rade vziať do úvahy orientáciu stavby. Nasmerovanie veľkých presklených plôch na juh a západ sa odporúča nielen pri nízkoenergetických domoch. Je to z toho dôvodu, že počas zimy nízke slnko účinne prispieva k tepelnej pohode v interiéri. Riešiť treba aj spôsob vykurovania. Najčastejšie sa do miestností s francúzskymi oknami volí podlahové vykurovanie.

Počas letných mesiacov je potom potrebné použiť vhodné tienenie, ktoré je treba zakomponovať už do projektu stavby. Clona umiestnená v exteriéri má totiž 2 až 3x  lepšiu účinnosť, ako clona v interiéri (čo sa týka prehrievania interiéru). Ideálny je napríklad presah strechy, prípadne vonkajšie tieniace prvky. Vonkajšie tienenie by sa malo voliť v rovnakom alebo podobnom duchu, ako je architektúra stavby. Pre moderné minimalistické domy sú vhodným riešením napríklad kazetové markízy, vonkajšie rolety či vonkajšie žalúzie.

Za kvalitné francúzske okná zodpovedá aj materiál

Francúzske okná môžu byť vyrobené z viacerých materiálov. Podobne, ako pri klasických oknách si môžete vybrať, či uprednostníte drevo, kompozit, plast, hliník alebo čoraz obľúbenejší drevohliník. Pri výbere je nutné zvážiť špecifické vlastnosti jednotlivých materiálov a ich požiadavky na údržbu.

Napríklad drevo je prírodný materiál, vyžarujúci útulnosť a harmóniu a má skvelé termoregulačné vlastnosti, avšak treba rátať s jeho zvýšenými požiadavkami na údržbu. Určitou alternatívou preto môžu byť okná z drevohliníka. Lepšie odolávajú nepriaznivému počasiu a poveternostným vplyvom, majú dlhú životnosť a vďaka ich nenáročnosti pri nich odpadá aj zložitá údržba. Plastové francúzske okná zase patria medzi lacnejšie varianty, pričom ponúkajú dobré izolačné vlastnosti.

Najväčšie výhody francúzskych okien

  • Prinášajú do interiéru viac svetla ako klasické okná.
  • Umožňujú lepšie spojenie so svetom vonku.
  • V chladných mesiacoch pomáha slnko prirodzene vyhriať miestnosti
  • Výhodou je aj možnosť rýchleho vetrania, keďže vďaka veľkej ploche dovnútra prúdi viac vzduchu naraz.

Francúzske okná majú aj svoje nevýhody

  • Pri nedostatočnom tienení môže v lete dochádzať k prehrievaniu interiéru.
  • Veľké presklené plochy bez žalúzií alebo závesov môžu odhaľovať vaše súkromie.
  • Väčšie plochy okien znamenajú aj náročnejšie umývanie.
  • Bývanie v moderných štvrtiach s veľkými oknami môže skomplikovať aj výstavba nového domu priamo pred tým vaším

Tip: Aké výhody ponúka rodinný dom v tvare L? Zisťovali sme za vás

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov