Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Vaňa alebo sprchový kút? Vyberte si, čo naozaj potrebujete

Vaňa alebo sprchový kút? Vyberte si, čo naozaj potrebujete

29.04.2021

Obrázok

Rozhodovanie medzi vaňou alebo sprchovým kútom patrí k jedným z najbežnejších pri stavbe nového domu alebo prerábke kúpeľne. To, čo budete naozaj potrebovať, závisí nielen od vášho životného štýlu či dostupného priestoru, ale aj od ďalších faktorov.

Prečítajte si, s čím musíte pri voľbe vane alebo sprchového kúta rátať, aj to, aké sú ich výhody a nevýhody. Pomôžeme vám ľahšie si vybrať, ktorá z možností je pre vás najvhodnejšia, prípadne, či uprednostníte kombináciu vaňu so sprchovým kútom v jednom.

Pri výbere veľa zaváži veľkosť kúpeľne

Pri navrhovaní kúpeľne často stojíme pred dilemou, či sa rozhodneme pre inštaláciu sprchy alebo vane. V obidvoch prípadoch, samozrejme, zohráva dôležitú úlohu dizajn kúpeľne, avšak omnoho dôležitejšie faktory sú funkčnosť, dostupnosť priestoru a požiadavky členov domácnosti. Zariaďovanie veľkej kúpeľne sa líši od zariaďovania malej, okrem toho zaváži aj skutočnosť, či kúpeľňu používa iba jeden človek, alebo ju používa celá rodina.

Výhody vane v kúpeľni

  • Medzi výhody, ktoré hovoria v prospech inštalácie vane v kúpeľni, hovorí aj jej sofistikovanosť a nádych luxusu. Vaňa sa v kúpeľni stáva stredobodom pozornosti tým, že dopĺňa a vyzdvihuje celkový štýl zariadenia. 
  • Okrem toho dnes už môžeme nájsť aj vysoko moderný minimalistický dizajn vaní, ktorý celú kúpeľňu dokáže zjednotiť a premeniť na oázu relaxu.
  • Ďalšou výhodou vane na úkor sprchy je možnosť uvoľňujúceho kúpeľa po dlhom pracovnom dni. 
  • Oddychový efekt sa navyše dá ešte umocniť inštaláciou hydromasážnej vane ponúkajúcej možnosť perličkového kúpeľa. 
  • Vaňu určite ocenia aj rodiny s malými deťmi, nakoľko deti sa vo vode radi čľapkajú a hrajú svoje obľúbené hry.

Výhody inštalácie sprchy do kúpeľne

  • Prvou a azda najdôležitejšou výhodou pri výbere sprchy je zabratie omnoho menšieho priestoru v kúpeľni. Sprcha totiž zaberá oveľa menej miesta ako vaňa a navyše sa dá dobre prispôsobiť každému priestoru. 
  • Existujú modely sprchovacích kútov najrôznejších druhov veľkostí, farieb, vzorov a tvarov. 
  • Častokrát je rozhodujúcim faktorom, ktorý hovorí v prospech sprchovacieho kúta fakt, že je oveľa prístupnejší pre starších a pre ľudí so zníženou pohyblivosťou, ktorí môžu mať problémy pri vstupe do klasickej vane.
  • Za zmienku určite stojí aj úspora vody, ktorá je ďalším plusom hovoriacim v prospech inštalácie sprchy. Podľa mnohých štúdií je krátka sprcha namiesto kúpania skvelým spôsobom ako ušetriť vodu.
  • Rovnako, ako existujú masážne a perličkové vane, môžete si vybrať aj masážnu sprchu, ktorá vám poskytne podobné uvoľnenie a oživenie zmyslov.

Tip: Odpadové vody z domácnosti – čo s nimi?

Sprchový kút môže byť ešte prístupnejší a pohodlnejší

Ak ste sa už rozhodli pre sprchový kút a nie vaňu, máte možnosť zvoliť si z množstva rôznych dizajnov. Sprchové kúty môžu byť veľké a priestranné (pokiaľ máte v kúpeľni dostatok miesta) prípadne menšie či rohové (podľa umiestnenia), dokonca si môžete zvoliť, či chcete rámovú alebo bezrámovú, resp. bezvaničkovú konštrukciu. Takto ponúkajú možnosť pohodlne sa osprchovať bez ohľadu na vek alebo mobilitu člena domácnosti. 

Mimoriadne veľké sprchy bez obruby navyše umožňujú vstúpiť do sprchy bez toho, aby ste pritom zakopli o prah. Navyše, ak vaňu vymeníte za sprchu, môžete využiť usporený priestor na inštaláciu mimoriadne veľkej sprchy. Dodatočný priestor v sprche pôsobí luxusnejšie ako menšia vaňa a ak chcete, môžete si zvoliť aj sprchovú lavicu alebo luxusnú sprchovú hlavicu.

Vaňa ponúka výhody, ktoré sa nedajú nahradiť

Aj keď sa rozhodnete, že namiesto vane si do hlavnej kúpeľne nainštalujete mimoriadne veľký sprchovací kút, odporúčame vám, aby ste mali v dome mali aspoň jednu vaňu. Kúpanie vo vani je pre rodiny s malými deťmi jednoduchšie ako sprchovanie v sprche. 

Navyše sa v nej dá tiež namáčať a ručne prať, prípadne predpierať bielizeň. Nezanedbateľnou výhodou je tiež skutočnosť, že vaňa sa oproti sprchovaciemu kútu ľahšie čistí. Nemusíte sa dokonca báť ani pádov, pohodlie a istotu pri vstupe alebo výstupe do vane a z vane spoľahlivo zaručí namontovanie držadiel.

Zvážte tiež spojenie vane a sprchy

Nech už je váš konečný výber akýkoľvek, úplne ideálne by bolo, ak by ste si mohli zvoliť oba varianty. Takto by ste totiž mohli v každodennom živote využívať výhody obidvoch. Ide napríkald o vaňu, ktorá má jednu časť prispôsobenú na sprchovanie. Zvyčajne má táto časť rovnú podlahu, na ktorej sa menej šmýka a taktiež zástenu proti striekaniu vody. Vďaka tomu si môžete dopriať pohodlie teplého kúpeľa i rýchlej, osviežujúcej sprchy.

Tip: Rekonštruovať alebo búrať a stavať nový dom? Otázka hodná Hamleta.

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov