Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Večná otázka: Radšej poschodový dom alebo bungalov?

Večná otázka: Radšej poschodový dom alebo bungalov?

02.04.2017

Obrázok

Uvažujete nad stavbou rodinného domu? A zasekli ste sa už pri prvej otázke, či zvoliť bungalov alebo radšej poschodový dom? Zistite, aké sú výhody oboch variant a vyberte si.

Nad možnosťou bungalov – poschodový dom sa snáď zamyslí každý, kto uvažuje nad stavbou domu. Oba varianty majú svoje pre a proti. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Pri rozhodovaní zaváži aj pozemok

Pri úvahách, či zvoliť bungalov alebo radšej poschodový dom, zaváži aj veľkosť vášho stavebného pozemku. Vo všeobecnosti platí, že na veľký pozemok patrí veľký dom a na malý zase malý dom. Určite treba počítať s tým, že prízemný dom – bungalov bude náročnejší na priestor. Kvôli svojej dispozícii, keď je všetko umiestnené na podlaží, budete na stavbu bungalovu potrebovať viac miesta.


Ak však máte menší pozemok, ideálnym riešením bude poschodový dom. Poschodový dom v pokoji umiestnite aj na menšiu parcelu a zostane vám priestor aj na nejakú tú záhradu či dvor s terasou.

Bungalov pre menšie rodiny či bezdetné páry a seniorov

Tak by sme vo všeobecnosti mohli popísať ideálnych obyvateľov bungalovu. Prízemné domy sú ideálne najmä pre starších ľudí a seniorov. Chodenie po schodoch je s pribúdajúcim vekom ťažšie a bývanie v poschodových domoch sa zväčša v prípade seniorov obmedzí tak či tak len na prízemie. Preto je bungalov pre starších ľudí ideálnou voľbou.

 Vecna_otazka.Radsej_poschodovy_dom_alebo_bungalov?


Podobne je tomu aj v prípade bezdetných párov, prípadne rodiny s jedným dieťaťom. Bungalov je priestranný a pre menšiu rodinu viac ako vhodný. Opatrne tu však na rozmiestnenie izieb. Hoci je vaše dieťa teraz možno len na ceste alebo malé, počas jeho/jej dospievania môžu nastať problémy. Už pri projekte domu myslite na to, aby rodičovská spálňa nebola príliš blízko k detskej izbe a vášmu potomkovi ste dopriali potrebnú samostatnosť.


Zavážia aj financie?

Možno sa niektorí z vás zamýšľajú aj nad tým, či je jeden z variant finančne náročnejší a naopak. To však ťažko zovšeobecniť. Po technickej stránke je možno stavba bungalovu o čosi menej náročná. Neznamená to však, že to bude aj lacnejšie ako v prípade poschodového domu.


V prípade prízemného domu treba rátať s rozsiahlejšími základmi a najmä s priestrannejšou strechou. To znamená o niečo viac financií. V porovnaní s poschodovým domom však zase ušetríte na časti muriva a trebárs aj na schodoch. V konečnom dôsledku vás však oba varianty vyjdú cenovo približne rovnako.

Aký je teda záver?

Bungalov aj poschodový dom majú svoje nezanedbateľné pozitíva. Teoreticky by sme však mohli povedať, že ak máte menší pozemok a plánujete väčšiu rodinu, radšej zvoľte poschodový dom. Ak je však váš pozemok rozsiahly, vo vašom novom domove plánujete aj zostarnúť a viac ako jedno či dve deti vo svojej budúcnosti nevidíte, pokojne si vyberte bungalov.


Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov