Vetrať treba aj v čase koronavírusu, riziko nákazy sa dá eliminovať virtuálnou prehliadkou rodinného domu
24.04.2020

Koronavírus je a pravdepodobne ešte dlho bude najčastejšie skloňovaným slovom nielen u nás, ale aj na celom svete. Niet sa však veľmi čomu čudovať, pretože napriek tomu, že ho nie je vidieť, za pár týždňov zmenil v našich životoch prakticky všetko.
Koronavírus nepozná hranice a jeho dôsledky sú neraz fatálne. Negatívnym spôsobom sa dotýka ekonomiky, spoločnosti i jednotlivcov. Štáty v snahe zabrániť šíreniu pandémie prijímajú viac či menej prísne opatrenia. Naša krajina samozrejme nie je výnimkou.
Ústredný krízový štáb, ktorý je koordinačným orgánom vlády zatvoril hranice, zakázal organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej i spoločenskej povahy. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zasa nastavil „mantinely“ správania sa pri prevencii respiračného ochorenia COVID-19, medzi ktoré okrem iných opatrení patrí nosenie tvárového rúška, umývanie si rúk mydlom a vodou najmenej počas 20 sekúnd, či používanie dezinfekcie. Život však navzdor rôznym osobným obmedzeniam musí ísť ďalej.
Strach má niekedy zbytočne „veľké oči“
Obavy o zdravie sú úplne pochopiteľné, no prehnaný strach z nákazy novým koronavírusom, ktorý sa prejavuje minimálnym vetraním priestorov je kontraproduktívny a neopodstatnený. Vzhľadom na spôsob prenosu ochorenia je totiž naozaj veľmi nepravdepodobné, že by koronavírus prenikol do interiéru rodinného domu spolu s vonkajším vzduchom. A to ani pri tradičnom vetraní prostredníctvom dokorán otvorených okien, ani pri riadenom vetraní s rekuperáciou tepla.
Ako už iste viete, riadené alebo ak chcete nútené vetranie s rekuperáciou tepla sa stará o nepretržitý prísun čerstvého vzduchu do interiéru rodinného domu bez tepelných strát počas celého roka. Benefitom núteného vetrania alebo samotnému princípu fungovania sa však dnes nebudeme venovať a na túto technológiu sa pozrieme z trochu inej stránky.
Tip: Chce Európska únia nahradiť klasické vetranie vzduchotechnikou?
S rekuperáciou je výmena vzduchu bezpečná, pozornosť zvýšte pri entalpickom výmenníku tepla
V rámci rekuperačnej jednotky zohráva veľmi dôležitú úlohu výmenník tepla, pretože práve v ňom čerstvo privádzaný vzduch absorbuje tepelnú energiu získanú z odvádzaného vzduchu. Súčasné rekuperačné jednotky bežne používajú tri konštrukčné prevedenia výmenníkov tepla. Doskový, rotačný a spomínaný entalpický výmenník tepla so spätným získavaním vlhkosti.
Doskový výmenník tepla prešiel v minulosti modernizáciou, vďaka ktorej vyniká vysokým výkonom. Čo je ale z nášho pohľadu oveľa dôležitejšie, v tomto type tepelného výmenníka odvádzaný teplý vzduch odovzdáva svoju tepelnú energiu chladnejšiemu privádzanému vzduchu prostredníctvom tenkej hliníkovej dosky. Pri takomto odovzdávaní tepla nedochádza k vzájomnému zmiešavaniu privádzaného a odvádzaného vzduchu a teda ak by sa aj v interiéri domu či komerčnej budovy nachádzala osoba s respiračným ochorením COVID-19, vírus by sa nedostal do útrob vzduchotechniky.
Nie ustráchaný, iba o niečo opatrnejší treba byť pri centrálnych vetracích jednotkách s entalpickými výmenníkmi, ktoré popri klasickom odovzdávaní tepla privádzanému vzduchu dokážu odovzdávať navyše aj vlhkosť. Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri rodinného domu je síce dôležitá, ale vlhkosť prípadnému vírusu vo vzduchotechnike môže za istých okolností vytvárať vhodné prostredie. Pri takomto type výmenníka sa preto v súčasnosti odporúča pravidelná dekontaminácia systému a dezinfekcia povrchov rekuperačnej jednotky.
Virtuálna prehliadka eliminuje riziko nákazy na nulu
Pandémia do veľkej miery hýbe nielen finančnými, ale aj realitnými trhmi. Komplikuje situáciu tiež v stavebníctve, no pri troche snahy sa ani v čase šírenia obávaného koronavírusu nemusíte vzdať svojho sna o novom bývaní.
Ak plánujete kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti, nemusíte obiehať všetky ponuky alebo vzorové rodinné domy . V mnohých prípadoch sa totiž pomocou virtuálnej prehliadky môžete po nehnuteľnosti poprechádzať bez toho, aby ste vytiahli päty z bezpečia domova a riskovali nakazenie sa koronavírusom. Podobný zážitok budete mať aj z 360 ° videa, ktoré vám umožní obzrieť si interiér vybraného projektového riešenia.