Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Viete, ako si vybrať interiérové dvere? Poradíme vám, ako sa vyhnúť častým chybám

Viete, ako si vybrať interiérové dvere? Poradíme vám, ako sa vyhnúť častým chybám

21.09.2022

Obrázok

Pri výbere interiérových dverí by ste mali zohľadniť okrem estetických faktorov aj funkčné. Dôležité je zvoliť vhodný typ, materiál, farbu i model dverí, aby zapadli do celkového štýlu domácnosti. Dvere by zároveň mali byť kvalitné a niečo vydržať. Viac o

Aký rozmer dverí je vhodný?

Okrem rozmeru dverí sa rozlišuje aj rozmer stavebného otvoru. Ten treba poznať spolu s orientáciou dverí ešte pred ich výberom. Podľa veľkosti otvoru sa navrhuje aj interiér, pričom stavebný otvor by mal byť na každú stranu cca o 5 cm väčší, ako je rozmer dverí. Napríklad pri dverách s rozmermi 60/197 cm by mali byť rozmery stavebného otvoru 70/202 cm. 

Aj keď je konečné rozhodnutie pre daný rozmer dverí na vás, zvyčajne sa pre jednotlivé miestnosti používajú nasledovné rozmery:

  • dvere široké 60 cm (otvor široký 70 cm) - šatník, komora, špajza
  • dvere široké 70 cm (otvor široký 80 cm) - kúpeľňa, záchod
  • dvere široké 80 cm (otvor široký 90 cm) - kuchyňa, spálňa, obývačka, detské izby
  • dvere široké 90 cm (otvor široký 100 cm) - vchodové dvere

Pre obývacie izby prepojené s jedálňou alebo kuchyňou sú zase ideálne širšie vnútorné dvere – tzv. deväťdesiatky alebo stovky. Samozrejme, podľa potreby je možné výšku dverí prispôsobiť aj potrebám členov domácnosti. 

Tip: Naučte sa, ako si vybrať vhodné obkladačky a dlaždice

Potrebujete ľavé alebo pravé dvere?

Okrem veľkosti dverí si nezabudnite premyslieť aj to, na ktorú stranu sa budú otvárať. Predstavte si, ako asi bude zariadená daná miestnosť a na ktorú stranu umiestnite vypínač. Podľa toho sa rozhodnite, či sa dvere budú otvárať doľava alebo doprava (tzv. „ľavé dvere“, resp. „pravé dvere“). 

To, či potrebujete ľavé alebo pravé dvere, zistíte jednoducho. Postavte sa pred stavebný otvor a predstavte si, že otvárate dvere smerom k sebe. Pokiaľ ich otvárate ľavou rukou, tak sú ľavé, ak pravou, tak sú pravé. Pri výbere konkrétnych dverí potom pravé dvere potom spoznáte podľa toho, že majú pánty na pravej strane, otvárate ich (k sebe) do pravej strany a kľučka smeruje do pravej strany (hoci je na ľavej strane dverí). U ľavých dverí je to zase opačne.

Skladacie, posuvné, dvojkrídlové alebo bezfalcové dvere

Pre rôzne typy miestností sa podľa využitia a dizajnu hodia rôzne typy dverí:

  • Skladacie dvere – obyčajne sa skladajú z 2 alebo 3 častí a sú ideálne do úzkych priestorov.
  • Posuvné dvere – posúvajú sa na koľajničkách buď pozdĺž steny alebo do puzdra v stene, hodia sa najmä na predelenie kuchyne a obývačky, prípadne jedálne.
  • Dvojkrídlové dvere – sú vhodné predovšetkým do väčších priestorov.
  • Bezfalcové dvere – nadčasové a minimalistické, nakoľko nemajú profilovanú hranu, takže sú zarovno so zárubňou, dizajnovo sú ako stvorené do moderných interiérov.

Zvoľte si vhodnú výplň a povrchovú úpravu

Interiérové dvere sú výrazným doplnkom domácnosti. Môžu byť plné (najbežnejšia výplň dverí je odľahčená drevotriesková doska (DTD), lacnejšia výplň z papierovej voštiny, sklenená výplň alebo drahšia konštrukcia z masívu. Pri výbere však treba pamätať aj na to, v akom prostredí sa budú nachádzať. Napríklad také drevené dvere pri zmene vlhkosti „pracujú“ a môžu sa prehýbať. Preto by sa nemali osádzať do kúpeľne alebo do pivnice.

Aj pri povrchovej úprave dverí máte na výber zo širokej palety materiálov – fólia, CPL a HPL laminát, dyha, farebný nástrek. Obľúbenou alternatívou sú aj dvere s matnou alebo lesklou povrchovou či povrchovou úpravou z kameňa. Prirodzene, interiérové dvere môžu skrášľovať rôzne dekorácie, výrezy, lišty a podobne. Nezabúdajte však, že dvere by mali esteticky ladiť s domácnosťou. Rovnako je dôležité zvážiť, aké farby a línie sa nachádzajú v domácnosti (podlahy, steny, nábytok…). Na podčiarknutie celkovému dojmu výrazne pomáha aj výber správnej zárubne, povrchovej úpravy dverí a kovania.

Stavte na kvalitné kovania a zárubne

Kovanie, teda kľučka a zámok sú nezanedbateľným prvkom dverí nevyhnutným na ich dobrú funkčnosť. Rozlišujeme 2 základné typy kovania:

  • rozetové kovanieje rozdelené na časť s kľučkou a časť so zámkom. Je zvyčajne finančne náročnejšie, no vďaka širokému výberu materiálov a povrchových úprav aj veľmi obľúbené.
  • štítové kovanie: kľučku a zámok prekrýva štít zvyčajne z kovu alebo z plastu. (pestrá paleta materiálových a farebných vyhotovení). Ideálne sú esteticky ladiace kľučky s kvalitným povrchom, ktoré sú odolné aj proti poškrabaniu prsteňmi na rukách. Bežne používaným typom zámku v interiérových dverách je tzv. dózický zámok. Niektorý výrobcovia Vám ponúknu aj možnosť FAB zámku, prípadne dverí bez zámku (v niektorých prípadoch pekné, estetické riešenie).

Zárubne sú najčastejšie drevené, obložkové alebo oceľové. Pri obložkových zárubniach sú klasické, ktoré sa spájajú v 45° uhle alebo tupé, ktoré sa spájajú v 90° uhle. Niekedy si viete zvoliť aj hrúbku zárubní a ďalšie parametre. Hrúbku zárubní určíte podľa hrúbky steny. Následne si môžete vybrať z okrúhlych, hranatých alebo rovných spojov zárubní. Osobitnou kategóriou sú bezzárubňové, tzv. bezfalcové dvere, ktoré so stenou tvoria jednu líniu.

Tip: Interiérom kraľujú skryté zárubne. Aké sú ich výhody a kam sa hodia najviac?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov