Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Všetko, čo potrebujete vedieť o hrubej stavbe

Všetko, čo potrebujete vedieť o hrubej stavbe

22.09.2021

Obrázok

Ak sa chystáte stavať dom, potom viete, že jeho realizácia začína hrubou stavbou. Spoznajte, čo všetko sa spája s touto fázou výstavby rodinného domu.

Čo všetko zahŕňa hrubá stavba

V zásade je potrebné vedieť, že to, čo hrubá stavba obsahuje, nie je úplne striktne dané. Hranice, ktoré oddeľujú hrubú stavbu od následných prác, dokonca neurčuje ani projektová dokumentácia. Môžete si to overiť aj tak, že porovnáte, čo jednotlivé stavebné firmy v rámci hrubej stavby ponúkajú. Napríklad, nie vždy je súčasťou hrubej stavby základová doska (ako je to v prípade montovaných domov) alebo schodisko. 

Hrubá stavba skrátka predstavuje najnevyhnutnejšie veci bez ďalších estetických úprav. Často sú to (ale ako sme spomínali, nie je to pravidlom) okrem základnej platne aj nosné obvodové steny, vnútorné steny, strop, strešná konštrukcia, žľaby. Do rozšírenej verzie hrubej stavby sa ešte zaraďuje aj inštalácia okien, vrátane okenných parapetov a inštalácia vchodových dverí.

Tip: Plánujete výstavbu rodinného domu? EUROLINE stojí vždy na vašej strane.

Koľko financií si vyčleniť na hrubú stavbu

Cena hrubej stavby je veľmi rôznorodá položka, pretože sa odvíja od množstva faktorov. Medzi tie najhlavnejšie patrí členitosť stavebného pozemku a spôsob založenia, veľkosť domu, počet podlaží a konštrukcia strechy, ako aj to, či bude hrubá stavba kompletne alebo čiastočne zhotovená na kľúč stavebnou firmou alebo svojpomocne. 

Náklady na hrubú stavbu zvyčajne pokrývajú približne tretinu až polovicu celkových nákladov na hotový dom. Prirodzene, táto výška celkovej sumy sa nedá určiť jednoznačne a jej odhad je len veľmi približný. Všetko záleží od typu domu, od toho, čo všetko hrubá stavba zahŕňa, ako aj od zvolených materiálov a toho, čo ušetríte vlastnou prácou.

Kedy začať s hrubou stavbou

Ak sa rozhodujete, kedy je najvhodnejší čas začať s hrubou stavbou, nezabudnite vziať do úvahy vonkajšie teploty. Predovšetkým ide o nočné teploty, ktoré by vo fáze mokrých procesov nemali klesnúť pod 5 °C. To znamená, že približne od novembra do marca (v závislosti od konkrétneho regiónu), by ste s hrubou stavbou nemali začínať. Ideálne je naplánovať si všetko tak, aby do príchodu chladnejších mesiacov bola ukončená kompletná spodná, prípadne celá hrubá stavba. Taktiež by mala byť zakrytá, a to buď provizórne alebo strechou.

V praxi to potom môže vyzerať takto:

  • Na jar začnete a na jeseň dokončíte celý dom.
  • Na jar začnete a na jeseň dokončíte hrubú stavu.
  • Na jeseň urobíte len základy a na jar potom pokračujete hrubou stavbou.

Ako vyzerá realizácia hrubej stavby

Aby ste mali aspoň približnú predstavu, čo všetko zahŕňajú práce na hrubej stavbe, začneme pekne od začiatku. Najskôr je potrebné stavbu zamerať a vytýčiť, potom sa zhrnie ornica a začnú sa výkopové práce, po ktorých nasleduje betónovanie základov. Za tým sa vyhotoví základová doska a pod obvodové murivo sa položí hydroizolácia, aby múry domu nevsakovali vlhkosť zo zeme. 

Ďalší krok spočíva v založení prvého radu tehál, murovaní obvodových múrov a osadení nadokenných prekladov. Nasleduje príprava na vytvorenie stropu a strechy, ktorú tvorí tzv. veniec pre strop hrubej stavby. Ďalej sa môžu realizovať vnútorné steny, krovy a základ pod strešnú krytinu, ako aj izolácie vodorovných a zvislých stavebných konštrukcií. Ako posledný krok sa označuje uzatvorenie hrubej stavby, čím sa myslí osadenie okien a dverí.

Prečo by mala hrubá stavba vymrznúť

Ešte donedávna sa odporúčalo nechať hrubú stavbu cez zimu „vymrznúť“. Hoci v súčasnosti už táto technologická prestávka nie je nutná, nakoľko došlo k minimalizácii mokrých procesov, aj tak sa stále odporúča nechať murovanú stavbu prejsť mrazom. Dôvod je ten, že počas tejto prestávky môže nosné murivo preschnúť, vyzrieť, zbaví sa technologickej vody a dodatočne sa dotvaruje, čím predídete vzniku prípadných trhlín.

Kde na hrubej stavbe ušetriť a kde radšej priplatiť

Ako prvé je dobré uvedomiť si, že šetriť na hrubej stavbe sa vo všeobecnosti nevypláca. Naopak, priplatiť sa rozhodne oplatí za kvalitný materiál a dodržanie technologických postupov. Ušetriť pritom môžete na prácach, ktoré si dokážete urobiť sami – samozrejme, za predpokladu, že ich naozaj ovládate a nebudete ich musieť v budúcnosti draho a prácne prerábať.

Tip: Oplatí sa stavať dom svojpomocne alebo si radšej vybrať dom na kľúč?

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
28
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1200
Ponúkaných domov
34000
Realizovaných projektov