Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Základová doska tvorí základ rodinného domu. Aká je jej úloha a aké ponúka výhody?

Základová doska tvorí základ rodinného domu. Aká je jej úloha a aké ponúka výhody?

18.02.2022

Obrázok

Predpokladom budúceho kvalitného rodinného domu sú stabilné základy a pevná základová doska. Pod celým pôdorysom stavby vytvorí súvislý plošný základ.

Jej správne vyhotovenie je mimoriadne dôležité, pretože prostredníctvom nej sa cez základovú škáru prenáša celé zaťaženie domu do základovej pôdy.

Tip: Všetko, čo potrebujete vedieť o hrubej stavbe

Čo treba urobiť ešte pred výkopom

Skôr, ako začnete s realizáciou základov, mali by ste vedieť, či sa váš pozemok nenachádza v oblasti s nestabilným podložím alebo vysokou hladinou spodnej vody. Takisto by ste si mali overiť, či sa pod plánovaným miestom výstavby nenachádza stará pivnica, šachta či studňa zasypaná nestabilným stavebným odpadom. Na výber máte kompletný geologický prieskum alebo výkopové sondy, ktoré miesto pre plánované výkopy dôkladne preveria.

obrázok

Rozdiel medzi základovou doskou a základovými pásmi s platňou

1. Základová doska - predstavuje železobetónovú platňu, ktorá váhu celej stavby rovnomerne rozkladá na podložie. Je najlepšou voľbou v prípade, že geologický prieskum poukáže na slabšiu únosnosť základovej pôdy, či prítomnosť spodnej tlakovej vody. Táto možnosť sa vyberá, nakoľko je potrebné brániť veľkému rozdielu pri sadaní konkrétnych častí stavby. 

 Výhody:

  • znižuje riziko praskania múrov
  • zabezpečuje dlhšiu životnosť a stabilitu stavby 
  • je hrubšia v porovnaní s doskou na základových pásoch
  • vhodná pri menej stabilných povrchoch, hroziacej spodnej vode a stavbách s vyšším zaťažením

     Nevýhody 

  • je náročnejšia na spotrebu materiálu aj financie

2. Základové pásy s betónovou platňou – najrozšírenejšia forma realizácie základov pri rodinných domoch, garážach a altánkoch. Sú najlepšou voľbou pri zaťažení základovej pôdy aspoň 0,15 MPa. Umiestňujú sa pod obvodové múry, nosné steny, stĺpy, hrubšie priečky, komíny a prvé poschodie schodiska. Vzniknutý priestor medzi základovými pásmi sa vypĺňa kamenivom a zalieva betónom. Takáto betónová platňa disponuje menšou hrúbkou ako samonosná základová doska (často len cca 15 cm).

      Výhody:

  •  menšia spotreba betónu
  • menšie náklady na výkopové práce

Základová doska pre rýchlejšiu a jednoduchšiu výstavbu

V poslednom období siahajú projektanti a zhotovitelia po progresívnych železobetónových doskách. Železobetónová základová doska zaisťuje rovnomerné namáhanie základovej pôdy a jej rovný, hladký spodný a horný povrch zjednodušujú zhotovenie izolácie a podlahových vrstiev. Zhotovuje sa zhotovuje v nízkej hĺbke pod terénom, teda v zamŕzajúcej hĺbke.

Častokrát však ide o pomerne náročnú finančnú investíciu, vyžadujúcu väčšiu spotrebu betónu a oceľovej výstuže. Používa sa pri vykurovaných nepodpivničených domoch s nízkym zaťažením a predpokladá únosnú základovú pôdu. Pevnosť podkladu sa pri tomto type dosky zabezpečuje prostredníctvom geomreže a geotextílie. Platí tiež, že pri každom type zhotovenia základov musíte myslieť na dôkladnú hydroizoláciu. Tá je dôležitá, aby v budúcnosti nedochádzalo k vlhnutiu múrov a vzniku plesní, ale aj poškodeniu fasády, vrátane zateplenia.

Základy prispôsobte susedom

Pozornosť je potrebné venovať aj skutočnosti, že staviate v blízkosti iných stavieb, ako aj pri zmene úrovne základov. V prípade, keď sú základy susedného objektu položené vyššie ako tie vaše, odporúčame si svoje základy podbetónovať a tým ich navýšiť. Ak je situácia opačná a vaše základy sú položené v menšej hĺbke, bude potrebné základ prehĺbiť do takej miery, aby boli na rovnakej úrovni so susednými základmi.

Koľko stojí výstavba základov a komu ju zveriť 

Každá stavba rodinného domu je špecifická a také je aj prostredie, v ktorom sa bude nachádzať. Ak sa chystáte stavať vo svahovitom teréne s nestabilným podložím alebo sa nachádzate v oblasti, kde hrozí tlaková spodná voda, mali by ste rátať s tým, že realizácia kvalitnej základovej dosky či základových pásov sa môže predražiť

Ako pri väčšine záležitostí v procese výstavby, aj pri pokladaní základov existuje viacero variantov. Typ základu, pre ktorý sa rozhodnete, by mal závisieť od vlastností pôdy, na ktorej budete stavať a od toho, akú energetickú účinnosť domu chcete dosiahnuť. Riešenie týkajúce sa typu základu zvyčajne navrhuje architekt a výpočet únosnosti a konečné rozhodnutie následne urobí stavebný inžinier (statik). 

Tip: Ako na správne skladovanie stavebného materiálu? Poradíme vám

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov