Získajte 8000 € na výstavbu domu! Štátny príspevok na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou energie A0. Vyberte si z ponuky až 231 domov. viac info.

Novinky

Zelená hypotéka – podpora energeticky šetrného bývania

Zelená hypotéka – podpora energeticky šetrného bývania

15.06.2021

Obrázok

Ak staviate alebo rekonštruujete, rozhodne sa vám oplatí realizovať tieto práce v súlade s nízkoenergetickým štandardom.

Okrem toho, že prispejete k zníženiu emisií a zmiernite svoj dosah na klimatické zmeny, môžete ešte aj ušetriť. VÚB banka ako prvá na Slovensku ponúka výhodnejšiu zelenú hypotéku pre všetkých, ktorým záleží na ochrane životného prostredia.

Čo je to zelená hypotéka

VUB banka už v roku 2012 priniesla na úverový trh nový produkt – Zelenú hypotéku, poskytujúcu klientom podporu zvýhodnenia pri ekologických projektoch. Ide o výsledok snahy podporiť zelené technológie, ktoré významnou mierou prispievajú k ochrane životného prostredia 

Do tejto kategórie patria napríklad nízkoenergetické zdroje, využitie obnoviteľných druhov energie a rozličné technologické novinky podporujúce energeticky efektívne zelené technológie pri výstavbe alebo rekonštrukciách nehnuteľností. Využívanie alternatívnych zdrojov energie je skrátka nezastaviteľný trend vyjadrujúci túžbu zanechať planétu v dobrom stave aj pre ďalšie generácie.

Tip: Tipov na šetrenie energií nie je nikdy dosť. A to ani napriek klesajúcim cenám energií.


Aké sú benefity Zelenej hypotéky

Jednou z hlavných výhod, ktorú získajú klienti vďaka Zelenej hypotéke, je 100 % zľava z poplatku za poskytnutie úveru. Druhou výhodou, ktorú však nezbadáte hneď, ale oceníte ju až časom (návratnosť týchto technológií sa totiž pohybuje v rokoch), je úspora na energiách. Okrem toho je možné prebytky usporenej energie uskladniť v batériách na neskoršiu spotrebu (to je však sprevádzané ďalšími vstupnými nákladmi na zriadenie tejto alternatívy). Zároveň vás poteší i fakt, že znížite náklady na opravy, ktoré sa na klasických stavbách objavia už po niekoľkých rokoch. 

Samozrejme, toto všetko si vyžaduje dôkladné zváženie a voľbu vhodných technológií, kvalitný projekt zahŕňajúci všeobecné i špecifické potreby bytu či domu a správnu inštaláciu profesionálmi vo svojom odbore. Tým sme však rozsah výhod rozhodne nevyčerpali. Nezanedbateľný je totiž aj šetrný prístup k planéte a jej zdrojom, ako aj ochrana vlastného zdravia. A to už ani nehovoríme o lepšej kvalite života, ktorú zelené technológie a kvalitné materiály poskytujú. Ponúkajú totiž zdravé prostredie bez rizika vzniku nebezpečných plesní. 

Tip: Nie sme takí bohatí, aby sme nemuseli šetriť


Vyberte si zo zelených technológií 

Ak máte záujem o Zelenú hypotéku, stačí, ak splníte požadované podmienky a môžete čerpať z jej výhod. Medzi najčastejšie používané zelené technológie, na ktoré si môžete vziať Zelenú hypotéku, ak plánujete výstavbu domu, patria pasívne (nízkoenergetické) domy, spadajúce do energetickej triedy A. 

Môžete si ju však dovoliť aj v prípade, že dom nestaviate, len rekonštruujete a zamýšľate trebárs nainštalovať solárne kolektory na ohrev vody či vykurovanie, fotovoltaické články slúžiace na premenu slnečnej energie na elektrickú či kotly na biomasu. Samozrejme, platí to aj vtedy, ak rekonštruujete byt a rozhodli ste sa zainvestovať napríklad do rekuperačných jednotiek. Samozrejme, ako sme už spomínali vyššie, návrh a montáž zelených technológií je nutné zveriť do rúk odborníkov.

Tip: 5 výhod, ktoré prináša vetranie s rekuperáciou


Vybavte si Zelenú hypotéku ľahko a rýchlo

Od nápadu k realizácii je už častokrát len krok, preto ak sa rozhodnete, že Zelená hypotéka je pre vás to pravé, mali by ste vedieť, čo budete na jej získanie potrebovať. Tým najdôležitejším je nevyhnutná dokumentácia. K vyplnenej žiadosti sa prikladá projektová dokumentácia k stavbe, znalecký posudok a príslušný energetický certifikát alebo iný doklad potvrdzujúci, že sa naozaj jedná o zelenú technológiu. 

Vyberáme pre vás

Prečo projekt
od nás?

1
Jednotka
na trhu
29
Rokov na trhu
29
Ocenených projektov
1220
Ponúkaných domov
35000
Realizovaných projektov